Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Katedra Włodzimierska w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Bulwar T. Szewczenka, 20 / Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-1Katedra Włodzimierska w Kijowie - jeden z najpiękniejszych kościołów prawosławnych w Kijowie. Z artykułu dowiesz się historię budowy, gdzie się znajduje, jak tam się dostać?

Dyskutując z innymi narodowościami o ich strukturach architektonicznych, nie mogę powiedzieć, że nie widzę kłody we własnym oku. W Kijowie, rozwiązując różne problemy, przez wiele lat brano przykład i słuchano opinii Wielkiego Brata (Rosji), w tym i w urbanistyce.

Na przykład Włosi zostali zaproszeni na budowę kościoła św. Andrzeja (architekt Bartolomeo Rastrelli - o tym już pisałam wcześniej: https://www.globtroter.pl/artykuly/4387,ukraina,kosciol,sw,andrzeja,w,kijowie.html). W latach trzydziestych XX wieku świątynie również zostały wysadzone w powietrze, a po 60 latach zostały one odbudowane. Przykładem tutaj może być klasztor św. Michała w Złotej Kopule, który już w odrestaurowanej formie nie ma swojej dawnej świetności, ponieważ ogromny budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zbudowany w duchu stalinowskiego neoklasycyzmu, unosi się nad placem (o tym opowiem innym razem).

Historia budowy

W przeciwieństwie do północnych sąsiadów, Ukraińcy nigdy nie byli bardzo fanatyczni, ale przeciwnie, byli raczej lekkomyślnymi i dobrodusznymi ludźmi. Tak jeden z najpiękniejszych kościołów w Kijowie - Katedra Włodzimierska, wraz z wystrojem wnętrz, była budowana przez prawie trzy dekady (1862-1896).

Zdjęcia: Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-1, UKRAINA
Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-1, UKRAINAJak zwykle na Ukrainie na placu budowy panował wesoły bałagan. Sześciu architektów jeden po drugim kierowało budową. W obliczeniach, jak zwykle, nastąpiła błędna kalkulacja i już skonstruowany budynek zaczął się rozpadać. Sytuacja była naprawiana na bieżąco (oczywiście kierując się zasadą: rozwiązuj problemy w miarę ich pojawiania się!). Rozwalające się ściany były podtrzymywane przez kamienne byki, które nadal stoją, stając się integralną częścią budynku.

Jeszcze bardziej zabawna historia pojawiła się wraz z dekoracją wnętrz. Początkowo pomysł polegał na powierzeniu wystroju wnętrza Mikhailowi Wrubelowi, jednemu z niewielu naprawdę naznaczonych przez Boga rosyjskich malarzy.

Zdjęcia: Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-2, UKRAINA
Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-2, UKRAINAMiał on jedną małą słabość: bardzo lubił malować swoje ukochane kobiety. Ponieważ mistrz był, jak wielu kreatywnych ludzi, kochliwą osobą, często malował urocze dziewczyny. Tak więc twarz jednej z nich pojawiła się na ikonie Matki Bożej. Twarz była tak rozpoznawalna, że kobiety wywołały głośny skandal. Piękna połowa ludzkości ma tak nieprzyjemną cechę - cóż, nie możemy znieść wywyższenia i uwielbienia nie dla siebie, ale dla innych, to znaczy dla rywalki.

Sytuacja nie przypadła do gustu przywódców kościelnych i usunęli Wrubela z pracy, wydalając go nawet z Kijowa i zlecając jego pracę 9 malarzom naraz, i to nie biorąc pod uwagę ich kwalifikacji. Możemy więc spokojnie powiedzieć, że świątynia została zbudowana przez cały naród.

Zdjęcia: Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-4, UKRAINA
Bulwar T. Szewczenka, 20, Kijów, Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-4, UKRAINATa historia zdarzyła się ponad 100 lat temu. Teraz te pikantne szczegóły nie przeszkadzają katedrze Włodzimierza znajdować się w centrum miasta, ciesząc oczy mieszkańców Kijowa i gości z zewnątrz. Wewnątrz malowidła ścienne oddychają miłością i promieniują łaską, wzmacniając wiarę w boskie postępowanie.

Jak tam się dostać?

Prawosławna Katedra Włodzimierska w Kijowie znajduje się pod adresem: bulwar Tarasa Szewczenka, 20.
Najbliższa stacja metra Uniwersytet (czerwona linia). Od wejścia musisz iść przez przejście podziemne. Dalej trzeba skręcić wprawo i za 100 metrów zobaczysz świątynię.

Kościół postawiony w pobliżu przystanku transportu miejskiego Wołodymyrski Sobor. Dlatego można tam dojechać trolejbusem №5, №8, №9, №17, №24 i marszrutką M-433, M-548, M-570, M-575.

Kobietom zaleca się nakrycie głowy i nie wchodzić w spodniach. Mężczyznom niewolno iść w spodenkach. Wejście wolne. Jeżeli będziesz chciał zrobić zdjęcie lub nagrać filmik musisz zapłacić 50UAH (7,5 zł).

Naprzeciwko katedry znajduje się jeszcze jedna atrakcja KIjowa - Botaniczy Ogród na cześć akademika Fomina (o tym będzie artykuł osobny).


Zapraszam do Kijowa. Czekam na Twoje pytania i komentarze.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Bulwar T. Szewczenka, 20 / Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Bulwar T. Szewczenka, 20 / Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Bulwar T. Szewczenka, 20 / Katedra Wołodymyrśka w Kijowie-4

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl