Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Muzeum Historii Kijowa (przy ul. Bohdana Chmielnickiego) > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-1Muzeum Historii Kijowa jest jednym z najmłodszych muzeów historycznych w mieście i jednym z najbardziej fascynujących. Z artykułu dowiesz się co tam można zobaczyć i gdzie on się znajduje.

Muzeum Historii Kijowa jest jednym z najmłodszych muzeów historycznych w mieście i jednym z najbardziej fascynujących. Zawiera kolekcję 250 tysięcy eksponatów opowiadających o założeniu i rozwoju starożytnego miasta prawie do dziś. Nie mniej interesująca jest historia samego muzeum.

Zdjęcia: Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-1, UKRAINA
Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-1, UKRAINAHistoria muzeum

Muzeum zaczęło powstawać w 1978 roku. Część kolekcji została przeniesiona z Muzeum Archeologicznego Ukrainy, część powstała z pomocą przedsiębiorstw i mieszkańców miasta. Pierwsza ekspozycja otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających w 1982 r. - 1500-rocznica założenia Kijowa.

Muzeum znajdowało się w tak zwanym „Domu Piotra”. Było tam około 6500 eksponatów. Były to głównie: przedmioty życia codziennego i kultu religijnego, znalezione podczas wykopalisk. W kolekcji znalazły się również materiały etnograficzne, monety, ikony. Oddzielnie były eksponaty dotyczące historii miasta w okresie sowieckim.

Po pewnym czasie muzeum przeniesiono do Pałacu Kłowskiego, a w 2004 r. Przeniesiono do Domu Ukraińskiego. Ze względu na szybko rosnącą kolekcję i brak miejsca, odwiedzający mogli zobaczyć mniej niż jedną dziesiątą całkowitej liczby eksponatów.

W 2012 r. Dzięki wsparciu mieszkańców miasta muzeum rozpoczęło pracę w budynku na skrzyżowaniu ulic Bohdana Chmielnickiego i Puszkina.

Obecnie

Pierwsze, co zobaczysz wchodząc do muzeum, jest kolekcja poświęcona starożytnemu Kijowowi.

Zdjęcia: Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-2, UKRAINA
Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-2, UKRAINAObejmuje ona okres historyczny do XIII wieku. Tutaj możesz obejrzeć monety, ceramikę, biżuterię, w tym wykonane ze złota. Jak również broń i zbroje kijowskich wojowników. Wśród najcenniejszych eksponatów, rzeźby Michała Archanioła które zdobiły niegdyś fasadę katedry św. Michała.

Zdjęcia: Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-3, UKRAINA
Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-3, UKRAINAJest interaktywna wystawa, która opowiada i pokazuje historię miasta. Niezmienną uwagę gości przyciąga model Starożytnego Kijowa, wykonany z drewna.

Zdjęcia: Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-5, UKRAINA
Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-5, UKRAINADruga część wystawy opowiada o mieście i jego mieszkańcach w okresie od XIII-XX wieku.

Zdjęcia: Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-4, UKRAINA
Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7, Kijów, Muzeum Historii Kijowa-4, UKRAINAKolekcja jest bardzo zróżnicowana, zabawki dla dzieci, instrumenty medyczne, pokój urządzony w stylu z początku wieku, plakaty propagandowe i listy wojskowe.

Oddzielne ekspozycje poświęcone są słynnym mieszkańcom Kijowa. Rzeczy osobiste, książki, artykuły, osiągnięcia naukowe, palety kolorów i instrumenty muzyczne będą opowiadać o życiu i twórczości artystów, muzyków, naukowców. Stoisko z prezentami dla muzeum od zagranicznych delegacji zostało zaprezentowane osobno.

Gdzie to jest?

- Muzeum Historii Kijowa znajduje się pod adresem: Kijów, ul. Bogdana Chmielnickiego, 7.
- W pobliżu znajduje się stacja metra Teatralna.
- Opłata za wstęp: 50 UAH (7,5 zł).
- Dla dzieci, studentów i emerytów koszt wyniesie 20 UAH (3 zł).
- Jeżeli będziesz chciał zrobić zdjęcie lub filmik to musisz dopłacić jeszcze 20UAH (3 zł).

Zapraszam do Kijowa. Czekam na Twoje pytania i komentarze.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-1UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-2UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-3UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-5UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-4

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl