Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dworzec na rzece w Kijowie i wycieczki po Dnieprze > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Widok z Gorki Wołodymierza / Statki na rzece w Kijowie-2Z artykułu dowiesz się o porcie rzecznym w Kijowie, historii budowy i architekturze. Podany tu jest również rozkład wycieczek statkiem, charakterystyka tras, ceny biletów oraz gdzie ich kupić.

Przez cały czas w Kijowskim Padołu kwitnął handl. Towary przywożone były głównie wodą. Wraz z rozpoczęciem żeglugi wzdłuż prawego brzegu Dniepru pojawił się port rzeczny w Kijowie. W 1961 r. wybudowano nowoczesny dworzec wodny.

Zdjęcia: Dworzec rzeczny, Kijów, Port na rzece w Kijowie-2, UKRAINA
Dworzec rzeczny, Kijów, Port na rzece w Kijowie-2, UKRAINAPrzez 40 lat to był ważny węzeł komunikacyjny, odbywały się tutaj regularne rejsy długodystansowe. W latach 90-ch ubiegłego wieku statków było coraz mniej. Wiele z nich zostało sprzedanych na złom.

W 2009 r. wznowiono trasę tramwaju rzecznego między dwoma brzegami. Obecnie, od kwietnia do listopada, obywatele i goście stolicy korzystają z transportu wodnego.


Architektura

Port zaprojektowany w formie pokładu, jakby schodzi po schodach do wody. Na zewnątrz są tylko dwa górne piętra z kawiarnią i pocztą. Od strony rzeki widać 4-piętrowy budynek. Na niższych poziomach są powierzchnie biurowe i kasy. W środku stoi maszt wieży. Stąd steruje się ruchem statków na Dnieprze.

Zdjęcia: Dworzec rzeczny, Kijów, Port na rzece w Kijowie-1, UKRAINA
Dworzec rzeczny, Kijów, Port na rzece w Kijowie-1, UKRAINAJak dostać się na dworzec wodny

Port bardzo blisko się znajduje od stacji metra Plac Pocztowy. Dokładny adres: Plac Pocztowy, 3. Parkingu tu nie ma, dlatego samochody będą musiały szukać parkingu na sąsiednich podwórkach:)

Rozkład wycieczek statkiem

W mieście i okolicy statki wycieczkowe kursują codziennie od 10 rano do 11 wieczorem. Z pokładu roztacza się wspaniały widok na Ławrę Kijowsko-Peczerską, Ojczyznę, Wzgórze Władimira. Do wyboru możesz wybrać jedną z następujących opcji:
1. Panorama Kijowa - odbywa się od 10-00 kilka razy dziennie, gdy tylko turyści zajmą cały pokład. W ciągu godziny pasażerowie zapoznają się z widokami na skarpach stolicy. Cena od 150 hrywien (22,5 zł).
2. Program z animatorami na godzinę dla dzieci rozpoczyna się o 10:00 w sobotę, niedzielę i święta; w dni robocze - po uzgodnieniu. To kosztuje 180 hrywien (27 zł).
3. Dyskoteka na statku rozpoczyna się codziennie o 20:00, trwa 1,5 godziny. Bilety od 200 hrywien (30 zł).
4. „Programa muzyczna z saksofonistą” - przyjemny półtora godzinny spacer przez fale przy akompaniamencie muzyki na żywo. Wyjazd o 20:00 w piątek, sobotę lub niedzielę. Koszt 200 hrywien (30 zł).
5. Osokorki. Wycieczka przez dwie godziny wprowadza nową dzielnicę stolicy. Konieczne jest pływanie pod trzema mostami. Począwszy od 16-00 w święta, w weekendy; w dni powszednie - jak łódź sie wypełnia. Cena 270 hrywien (40 zł).
6. Do rzeki Desny. W ciągu dwóch godzin można jeździć krętym dopływem Dniepru. Wyjazd o 18:00 w weekendy. Kosztuje 300 hrywien (45 zł).
7. Morze Kijowskie. Podróż w sobotę i niedzielę przez 3,5 godziny z wejściem do bramy zapory. Zaczyna się od 13-00. Konieczne będzie zapłacenie 400 hrywien (60 zł).
8. Meżygirje jest przeznaczony na cały dzień. Statek popłynie o godzinie 12-00 do parku narodowego, gdzie zaplanowano 3-godzinny wypoczynek na świeżym powietrzu. Uczestnictwo jest zarezerwowane z wyprzedzeniem. Cena wynosi 500 hrywien (75 zł).

Zdjęcia: Dniepr, Kijów, Statki na rzece w Kijowie, UKRAINA
Dniepr, Kijów, Statki na rzece w Kijowie, UKRAINAGdzie kupić bilety

Bilety są sprzedawane w kasie na miejscu, ale istnieje możliwość ich zakupu na oficjalnej stronie https://www.rpea.com.ua. W drugim przypadku kupon zostanie wysłany pocztą elektroniczną. Musi być wydrukowany.

Zdjęcia: Widok z Gorki Wołodymierza, Kijów, Statki na rzece w Kijowie-2, UKRAINA
Widok z Gorki Wołodymierza, Kijów, Statki na rzece w Kijowie-2, UKRAINACharakterystyka trasy

W przypadku wielu wycieczek krajoznawczych dzieci poniżej 5 lat korzystają bezpłatne, od 6 do 12 lat - z 50% zniżką. W dni powszednie podróż będzie tańsza. Oprócz standardowego programu firma żeglugowa oferuje wynajem statku motorowego lub jachtu na imprezę firmową, uroczystości rodzinne, wieczór szkolny. Przy zakupie biletu pasażerowie są automatycznie ubezpieczeni w UPSK.


Może się przyda: https://www.rpea.com.ua/en/#1
Zapraszam do Kijowa. Czekam na Twoje pytania i komentarze.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Widok z Gorki Wołodymierza / Statki na rzece w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Dworzec rzeczny / Port na rzece w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Dworzec rzeczny / Port na rzece w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Dniepr / Statki na rzece w Kijowie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl