Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Klasztor żeński Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Padół / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-4Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego był pierwszym klasztorem w Kijowie dla kobiet. Pielgrzymów przyciąga szczera religijność. Duch handlu nie przeniknął tych ścian. Z artykułu dowiesz się co tam można zobaczyć oraz jak się tam dostać.

Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego był pierwszym klasztorem w Kijowie dla kobiet. Nazwa pochodzi od kościoła Świętych Frola i Laurusa. W XVII-XVIII wieku zakonnicami przymusowo zostawało dużo kobiet ze stanu szlacheckiego których mężowe byli zamordowani przez polityczne gierki imperium Rosyjskiego. Były to księżniczki Szachowska, Miłoslawśka, Dołgorukowa, Adobasz, Bechciewa, Aleksandra Melgunowa. Ostatnia później założyła klasztor Serafimo-Diveevski.

Historia powstania

Po raz pierwszy klasztor został opisany w 1566 r. w karcie Zygmunta II (króla Polskiego). Dekretem króla polskiego mianowano namiestnika Jakowa Gulkiewicza. Pod jego dowództwem wszystko szybko popadło w zaniedbanie. Spadkobiercy zrzekli się swoich praw i przekazali klasztor Kościołowi prawosławnemu.

Zdjęcia: Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-4, UKRAINA
Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-4, UKRAINAW 1712 r. Dekretem Piotra I zaanektowano klasztor Wniebowstąpienia, który powstał w XVII wieku. W 1732 r. wzniesiono Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. Kopuła łączy dwie tradycje architektoniczne. Wygląd harmonijnie uzupełnia kopułę wzdłuż głównej osi, jak w starożytnej drewnianej architekturze Ukrainy. Ściany zdobią wspaniałe obrazy.

W pożarze w Podolu w 1811 r. wiele drewnianych budynków spłonęło, dzwony stopiły się z gorąca. Klasyczne budynki zostały przebudowane w stylu klasycyzmu, w tym budynki mieszkalne, dzwonnica nad Świętymi Bramami.

Zdjęcia: Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-5, UKRAINA
Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-5, UKRAINAZakonnice uczestniczyły w życiu kulturalnym Kijowa. W 1870 r. otworzyły szkołę dla dziewcząt z biednych rodzin. Był szpital dla potrzebujących. Potrzeby samych zakonnic opłacane były się z własnych dochodów, wiele z nich było mistrzami złotego haftu.

Społeczność została całkowicie zamknięta w latach 1924-1942. W 1932 r. Kościół Świętej Trójcy został zniszczony. W czasach radzieckich na terenie był warsztat produkcji i renowacji maszyn szycia.

Obecnie prawie wszystkie pomieszczenia wróciły do klasztoru. Posługa jest wykonywana w Katedrze Wniebowstąpienia. Zakonnice żyją zgodnie z tradycjami ustanowionymi pięć wieków temu. Tonsura jest przeprowadzana w nocy. Używa się starożytnych ubrań.

Zdjęcia: Wejście, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-1 , UKRAINA
Wejście, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-1 , UKRAINA


Zdjęcia: Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-2, UKRAINA
Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-2, UKRAINASanktuaria

Pielgrzymi przychodzą, aby czcić ikonę Matki Bożej Prizri pokora. Drugi powód, który przetrwał, leczenia chorób.
Szczególnie doceniane ikony z cząstkami relikwii św. Barbarzyńcy i św. Joba Poczajewskiego, szczególnie szanowano ikony Matki Bożej Tichwinśkiej i Matki Bożej Kazańskiej.

Zwróć uwagę!

Pielgrzymów przyciąga szczera religijność. Duch handlu nie przeniknął tych ścian. Wielu przyjeżdża tutaj do otwartego źródła które daje zimną wodę wszystkim. Troskliwe dłonie kobiet układały piękne klomby. Dobroduszne zakonnice opiekują się kotami. Goście mogą zabrać kociaka do swojej rodziny. Robienie zdjęć w kościołach jest zabronione.

Zdjęcia: Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-3, UKRAINA
Padół, Kijów, Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-3, UKRAINAJak się tam dostać

Ze stacji metra Plac Kontraktowy trzeba się udać do ulicy Kostiantyniwśka w kierunku fontanny Samson. Miniesz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i staniesz u bram wspólnoty. Dokładny adres: ul. Froliwska, 6 / 8.


Czekam na Twoje pytania, komentarze oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Padół / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-4UKRAINA / Kijów / Padół / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-5UKRAINA / Kijów / Padół / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-3UKRAINA / Kijów / Padół / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-2UKRAINA / Kijów / Wejście / Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego-1

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl