Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Muzeum Apteka w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Froliwśka / Muzeum Apteka w Kijowie-1W pierwszej prywatnej aptece Kijowa obecnie jest otwarte muzeum. Z artykułu dowiesz się co można tam zobaczyć oraz jak tam dojechać.

Historia powstania

W małym parterowym domu zbudowanym w klasycznym stylu na Padole jest otwarte niezwykłe muzeum. Niemiec Johann Giter w 1728 r. był pierwszym w Kijowie, który otworzył prywatną aptekę.

Zdjęcia: Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-1, UKRAINA
Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-1, UKRAINAPo jego śmierci właścicielem był szlachcic z Prus Bunge. Przez 200 lat jego potomkowie pracowali jako farmaceuci, naukowcy, lekarze.

Przez długi czas tylko mężczyźni mogli pracować jako farmaceuci. Ten zawód był uważany za ciężki. Konieczna była koncentracja, farmaceuta musiał długo stać przy stole laboratoryjnym, aby stworzyć lek. Nauka przechodziła z rąk do rąk, od mistrza do małego asystenta.

Leki były w dwóch kategoriach: dla biednych i bogatych, według których używano składników. Takie leczenie było modne i uznawane w społeczeństwie za wskaźnik bogactwa. Czasami płacono szalone pieniądze za lekarstwa. Instytucja Bunge rozkwitła.

Przytulna i pouczająca ekspozycja

W latach 80-ch XX wieku postanowiono odtworzyć muzeum apteki. 12 pokoi opowiada historię medycyny, magii. 3000 eksponatów było zebranych z całego kraju. Zakład nie jest państwowym a prywatnym. Do dziś oryginalne eksponaty przynoszą inspirowani entuzjaści, którzy znajdą coś na strychach. Z ukończeniem kolekcji pomogły inne muzea. Wiele odkryto podczas wykopalisk.

W muzeum starano się odtworzyć sytuację minionych wieków. Na antycznych półkach znajdują się zlewki, butelki perfum, krem kosmetyczny, proszek, proszek do zębów, atrament. Instrukcje i podpisy są dołączone do słoików, z kompozycją i herbem apteki, nazwiskiem właściciela. Na stole znajduje się oryginalny rękopis z przepisami z 1834 r. do mikstur gdzie używano tylko naturalnych składników. Krypta wąż daje wyobrażenie o egzotycznym uzdrowieniu. Umieszczone łuski, kolby. Gdzie jeszcze możesz zobaczyć warsztat produkujący tabletki? Aby móc przygotować pigułki pod prasą trzeba było być mistrzem. Najmniejsza nieścisłość powodowała, że proszek się rozpadał.

W piwnicy są wyposażone pokoje. Komórka zakonnika mówi nam o tym, że biedni byli traktowani za pomocą modlitw i naparów ziół. W chacie uzdrowiciela jest zawieszone wiele wiązek ziół leczniczych, ręczników i amuletów. Tradycyjna medycyna w przeszłości była najbardziej popularna. Pokój alchemika jest pełen mistycznej atmosfery. W półmroku stary mężczyzna pochylał się nad butelką, przygotowując cudowne lekarstwo na wszystkie choroby lub truciznę. Goście pozostawiają na stole czarodzieja monetę do spełnienia życzenia.

Zdjęcia: Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-3, UKRAINA
Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-3, UKRAINAPamiątki z wizyty

We wszystkich pokojach można robić zdjęcia. W sklepie z pamiątkami sprzedają pachnące zioła, słodycze bez chemikaliów, ręcznie robione mydło, balsamy i maści z wykorzystaniem XIX-wiecznej technologii z naturalnych składników.

To miejsce jest popularne Kijowie. Organizacja uczestniczy w życiu publicznym miasta. W święta dzieci spędzają tutaj czas na grach edukacyjnych i treningach sztuki użytkowej.

Lokalizacja

Apteka znajduje się obok klasztoru Świętego Wniebowstąpienia Froliwskiego. Pisałam o nim wcześniej: (https://www.globtroter.pl/artykuly/4405,ukraina,klasztor,zenski,swietego,wniebowstapienia,froliwskiego,w,kijowie.html)

Dokładny adres: ul. Pritisko-Nikolska, b. 7. Musimy dostać się do stacji metra Plac Kontraktowy (wejście przy ulice Horewa). Dalej skręć w lewo od kościoła św. Mikołaja Prityska. Kilka kroków w dół ulicy. Pritsisko-Nikolska po prawej stronie zobaczysz aptekę.

Zdjęcia: Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-2, UKRAINA
Ul. Froliwśka, Kijów, Muzeum Apteka w Kijowie-2, UKRAINADrzwi są otwarte dla zwiedzających od 9-00 do 17-00, w niedzielę do 16-00. Bilet kosztuje 50 hrywien (7,5 zł). Możesz zamówić wycieczkę grupową po 150 hrywien (22,5 zł).Czekam na Twoje pytania i komentarze oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Froliwśka / Muzeum Apteka w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Ul. Froliwśka / Muzeum Apteka w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Ul. Froliwśka / Muzeum Apteka w Kijowie-2

Dodane komentarze

justynakrosno dołączył
13.07.2019

justynakrosno 2019-07-13 21:41:16

chętnie się tam wybiorę, wygląda świetnie. https://imperiumfinanse.pl

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl