Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kościół Świętej Katarzyny i Grecki klasztor w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Kościół św. Katarzyny-3Obecny Plac Kontraktowy w Kijowie bez dzwonnicy kościoła św. Katarzyny Grecko-Synajskiego klasztoru trudno sobie wyobrazić. Chociaż dziśiaj mało kto wie co to jest za budynek i dlaczego jest właśnie tutaj wybudowany. Z artykułu dowiesz się o historycznych i architektonicznych szczegółach oraz jak zwiedzić prawdziwą ozdobę Placu Kontraktowego.

Każdy, kto bywał w Kijowie na Padole, pamięta tę wieżę. No, prawie każdy. Obecny Plac Kontraktowy bez niej wyobrazić sobie trudno. Wszyscy ją traktują niby tak i ma być. Stoi sobie coś, a co to za wieża - kto wie. Podejdź bliżej, rozejrzyj się - i tak nie zrozumiesz, bo tabliczki nie ma. Zechcesz zrobić zdjęcie - policjant nie pozwoli, powie, zabronione jest fotografowanie. Jak to jest zabronione? Bo budynek Narodowego banku ukraińskiego. Znaczy na ul. Instytuskiej (Główne biuro banku) fotografować można, a tu nie? Nie wiem, co jest tam, na Instytuskiej, a tu jest zakazano. Oczywiście pałki wyciągać nie będzie, poczeka aż skończysz swoją czarną robotę, będzie po prostu stać nad duszą - i patrzyć na to, co robisz.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-1, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-1, UKRAINAJeden znany podróżnik na Ukrainie i w Europie, wcześniej rzadko bywał w Kijowie (jak mówił, na zachód jego ciągnęło) nazwał tę wieżę - Beffroi (fr. - osobno stojąca wieża). To tak tradycyjnie w Europie wieże ratusz nazywają. I naprawdę można się pomylić, ale w rzeczywistości to była dzwonnica kościoła Św Katarzyny Grecko-Synajskiego klasztoru.

Tło historyczne

Grecy prowadzili handel wszędzie. Prawda, osiedlali się oni najpierw tylko nad morzem, ale później zaczęli tworzyć własne społeczności i w odległych od morza miejscach. I byłoby dziwne, gdyby nie pojawili się w Kijowie. Jeszcze w 17 wieku założyli Grecy w Kijowie swoją kolonię, na Padołu (no a gdzie jeszcze, jeśli właśnie ten obszar był handlowym sercem miasta). Przez długi czas nie mieli oni w mieście swego kościoła, choć w zasadzie mogli się organizować we wszelkich kijowskich kościołach, bo Grecy, jak i Ukraińcy, prawosławni. Chcieli właśnie swojego i oto w 1739 roku w końcu dostali pozwolenie od urzędu miasta na budowę własnej świątyni. I od razu zaczęli budować, ziemię pod kościół dał bogaty kupiec Astamatios Timati.

Budowa trwała dwa lata. Świątynię wzniesiono w typowym stylu ukraińskiego baroku (widać innych stylów budowniczowie nie wiedzieli). Kościół był mały, ale miał trzy kopuły. Od razu nadano mu własną parafię, która składała się, oczywiście, z przedstawicieli greckiej społeczności.

W 1746 roku grecka parafia została przekształcona w klasztor męski, członek zespołu diecezji Synaj (tej, co jest teraz w Jerozolimie). Zaczęto go nazywać Grecko-Synajskim klasztorem.

W drugiej połowie 18 wieku na terenie klasztoru wybudowano kompleks budynków i niewielką dzwonnicę. Mówią, że do ich projektowania przyłożył rękę Ivan Grigorowicz-Barsky (znany architekt ukraiński). Teraz udowodnić to, ani zaprzeczyć nie można, bo z tych budynków nic się nie zachowało. Ponieważ część z nich spłonęła w 1811 roku, podczas wielkiego pożaru, a drugą część rozebrano w czasach późniejszych.

W 1857 roku dzwonnica została nieco przebudowana. Nieco później przebudowano i kościół - z trzykopułowego zmienił się w jednokopułowy.

Na krótko przed pierwszą wojną światową w 1914 roku odbyła się ostatnia przebudowa klasztoru. Według projektu architekta Eisnera zbudowano nową dzwonnicę (w miejscu starej) i dom czynszowy (Grecy chcieli się modlić i otrzymywać dochód). Te dwa budynki - wszystko, co pozostało dziś z Grecko-Synajskiego klasztoru.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-2, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-2, UKRAINAWzniesiona w stylu klasycystycznym dzwonnica stała się prawdziwą ozdobą Placu Kontraktowego. Ale w pierwotnej formie dzwonnica przetrwała nie długo - w 1929 r. jej wieżę rozebrano. Wtedy też rozebrano i kościół Świętej Katarzyny, motywując to jego opłakanym stanem. Rok wcześniej Grecko-Synajski klasztor został zamknięty przez bolszewicką władzą. Wieżę przekazano w posiadanie dla biura gospodarstw rolnych, a w domu czynszowym otworzyli wystawę, która później przekształciła się w muzeum, a później w naukowy instytut ekonomiczny. W okresie powojennym dzwonnica i dom czynszowy zajmował eksperymentalny zakład maszyn spożywczych.

Dom czynszowy należał do najlepszych budynków w Kijowie początku 20 wieku. Stylizowany w stylu empire ma on wyraźnie przemyślane skalę (w stosunku do powierzchni) i bogatą dekorację rzeźbiarską.

Obecnie

Tak samo jak i dzwonnicę Dom czynszowy, zajmuje obecnie bank Narodowy Ukrainy. Na koszt banku została przeprowadzona renowacja budynków. Prawda, NBU kilka razy oszukał greckie społeczeństwo, zdaniem samych Greków, bo obiecał oddać część dzwonnicy do nabożeństwa, i nie spełnił swojej obietnicy.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-3, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół św. Katarzyny-3, UKRAINAGdzie to się znajduje?

Kościół Świętej Katarzyny i Grecki klasztor znajduje się pod adresem: Plac Kontraktowy, 2B. Żeby tam dojechać musisz skorzystać z metra (niebieska linia) - stacja Plac Kontraktowy. Tak samo możesz tam dojechać busem Nr 62 albo 115, tramwajem 11,12, 14, 16, 18, 19 a także marszrutkami.Zapraszam do Kijowa oraz czekam na Twoje pytania i komentarze.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Kościół św. Katarzyny-3UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Kościół św. Katarzyny-2UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Kościół św. Katarzyny-1

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl