Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Filharmonia Narodowa w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Władimirski zjazd, b. 2 / Filharmonia Narodowa w KijowieFilharmonia Narodowa w Kijowie ma ponad 150 lat. Pierwszy koncert odbył się w 1863 roku. W tym czasie zainteresowanie muzyką szybko rosło w Kijowie. Zaproszano europejskie gwiazdy, w tym Franza Liszta. W 1882 r. powstał Klub Starszych w Kijowskim Zgromadzeniu Kupieckim (Klub miejskiej szlachty). Przebieg historyczny budynku oraz szczegóły architektoniczne poznasz z artykułu. A także będziesz wiedział jak tam się dostać, żeby zobaczyć ozdobę Placu Europejskiego stolicy ukraińskiej i pójść na koncert muzyki klasycznej.

Elegancki dwupiętrowy budynek Filharmonii Narodowej w Kijowie został zaprojektowany przez architekta V. Nikołajewa. Koneser muzyki zadbał o to, by występ był doskonale słyszalny zarówno w auli jak i na balkonie. Towarzystwo muzyczne Kijowa przeniosło się do tego budynku i nadal tam jest. Odbywały się tu maskarady i bale. S. Rachmaninow, A. Scriabin, F. Chaliapin (gwiazdy opery rosyjskiej) uczęszczały na wieczory muzyczne i literackie.

Zdjęcia: Władimirski zjazd, b. 2, Kijów, Filharmonia Narodowa w Kijowie, UKRAINA
Władimirski zjazd, b. 2, Kijów, Filharmonia Narodowa w Kijowie, UKRAINAPo rewolucji w tych murach znajdował się Proletariacki Dom Sztuki, później Dom Pionierów a sama Filharmonia działała w Charkowie (w tym okresie stolica Ukrainy znajdowała się w Charkowie). W 1934 r. zespół wrócił do Kijowa i muzycyi musieli pracować pod różnymi adresami, w kilku klubach pracowniczych.

W okresie wojny na Władimirskim zjaździe był klub oficerów niemieckich. Pod koniec wojny zawyburzyć konstrukcję, więc stan budynku był opłakany. Na szczęście tylko ta sala w całym mieście posiadała niezbędną akustykę. Postanowiono więc zachować i przywrócić stare centrum muzyczne.

Dziś Filharmonia nazywana także Salą Kolumnową na cześć wybitnego muzyka Mykołaja Łysenko. Dzięki niemu w XIX wieku rozwinął się kierunek narodowy w kulturze, w tym w muzyce ukraińskiej.

Repertuar i ceny koncertowe
Prawie codziennie w Filharmonii Narodowej w Kijowie można usłyszeć klasyczne symfonie, serenady, jazz, orkiestry kameralne, a nawet ścieżki dźwiękowe z hollywoodzkich filmów. Artyści z całego świata stale przyjeżdżają na występy. Muzyka akademicka na żywo tworzy niesamowitą atmosferę. Godziny otwarcia kasy biletowej: od 10-00 do 19-00, lunch od 14-00 do 15-00. Bilety są również sprzedawane online. Ceny są rozsądne, od 70 hrywien (10 zł).

Lokalizacja
Dokładny adres: Władimirski zjazd, b. 2. Bardziej dogodne będzie przejazd do stacji metra Plac Niepodległości. Następnie idź ulicą Chreszczatyk do Placu Europiejskiego. Za nim, przy wejściu do Parku Chreszczat znajduje się Sala Kolumnowa Filharmonii Narodowej w Kijowie.Czekam na Twoje pytania i komentarze oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Władimirski zjazd, b. 2 / Filharmonia Narodowa w Kijowie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl