Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Łuk Przyjaźni Narodów albo po prostu tęcza Kijowska > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Park Chreszczaty / Łuk przyjaźni narodów-1Jednym z symboli Kijowa jest Łuk Przyjaźni Narodów albo nazywany wśród mieszkańców stolicy po prostu tęczą. Z artykułu dowiesz się o historii powstania pomnika oraz gdzie on się znajduje.

W 1982 roku, w miejscu dawnej sceny letniej w parku Chreszczaty otwarto Łuk Przyjaźni Narodów. Pomnik został zaprojektowany przez A. Skoblikowa na 1500-lecie Kijowa. Pomnik znajduje się w najwyższym punkcie miasta na prawym brzegu, sktąd jest wspaniały widok na Kijów. Możesz zobaczyć Dniepr i historyczne centrum, w tym Padoł. O zachodzie słońca metalowe sklepienie struktury odbija promienie słońca i świeci jak złoto. Nocne światła zamieniają łuk w tęczę (ostatnio tam byłam w nocy to światła nie było 20.07.2019 - chyba oszczędność).

Zdjęcia: Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-1, UKRAINA
Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-1, UKRAINAPomysł

Główną ideą kompozycji było utrwalenie braterskich relacji między Słowianami (Ukraińcami i Rosjanami) w rzeźbie. Pomnik składa się z trzech części. Łuk wznosi się na 30 metrów i jest wyraźnie widoczny ze ścieżek parku. Wygląda jak most łączący narody. Tytan, z którego wykonany jest łuk, symbolizuje trwałość związku.

Zdjęcia: Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-3, UKRAINA
Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-3, UKRAINAPod jego skarbcami są robotnicy z brązu, Ukraińscy i Rosyjscy, podnoszą Order Przyjaźni. U stóp napisano inskrypcję w języku ukraińskim i rosyjskim na temat zjednoczenia Ukrainy z Rosją. W pobliżu znajduje się granitowa grupa Kozaków pod wodzą hetmana Bohdana Chmielnickiego i narodu ukraińskiego. Został uchwycony moment w którym w 1654 roku publicznie ogłoszono jedność terytorium Rosyjskiego królestwa i armii Zaporiżia.

Zdjęcia: Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-2, UKRAINA
Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-2, UKRAINAPomnik w czasach nowożytnych

Po upadku ZSRR wielu zaczęło postrzegać ideę pomnika za wrogą. Rozbiórka została zaplanowana, zerwano litery przyjaźni. Później zamiast nich napisano: Chwała Ukrainie!

Teraz za budynkami znajdują się ścieżki i strzelnica. Fani ekstremalnych wrażeń mogą zjechać po linie na plażę wyspy Truchanowskiej. Dla mieszkańców Kijowa i turystów, to miejsce z pięknym panoramicznym widokiem pozostaje popularną atrakcją.

Jak dostać się na stronę z rzeźbą

Najwygodniejszy sposób na dotarcie:
1. Jechać do stacji metra Majdan Nezałeżności (linia niebieska),
2. Następnie spacer wzdłuż ulicy Chreszczatyk do Placu Europejskiego.
2. Dalej przejściem podziemnym należy udać się na stronę Parku Chreszczaty.
4. Za nim wspinając się po schodach i pozostawiając budynek Filharmonii, idź prosto do Łuku Przyjaźni Narodów.

Zapraszam do Kijowa oraz czekam na Twoje pytania i komentarze.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Park Chreszczaty / Łuk przyjaźni narodów-1UKRAINA / Kijów / Park Chreszczaty / Łuk przyjaźni narodów-3UKRAINA / Kijów / Park Chreszczaty / Łuk przyjaźni narodów-2

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl