Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Lotnisko Żulany (Kijów) > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Lotnisko Żulany / Lotnisko Żulany w KijowieMiędzynarodowy port lotniczy w Kijowie lub po prostu Kijów-Żulany jest drugim terminalem ukraińskiej stolicy. W jego kompetencji są lądowania ciężkich statków typu Boeing 737 i Airbus A320, wykonywania ich przeglądu i konserwacji przed startem. Z artykułu dowiesz się gdzie się znajduje i jak dojechać do miasta, historię powstania i stan obecny lotniska oraz komunikację lotniczą z Polską.

Lotnisko Żulany działą na krajowych i międzynarodowych trasach lotniczych. Z jego terminala i pasa startowego korzysta wiele firm do organizacji lotów czarterowych.

Lotnisko Żulany położono jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości zaledwie 7 km od jego centrum. Doskonałe połączenia komunikacyjne pozwoli szybko dostać się na terminal lotniczy z każdego miejsca w stolicy Ukrainy. Znajduje się on pod adresem ul. Miodowa, b. 2. Do niego prowadzą ulica Wołyńska i prospekt Aerofłotski.

Z rozkładowej trasy od przystanku, znajdującego się w odległości 500 metrów od głównego terminala A, odjeżdżają marszrutki:
• Nr 585 do stacji metra Szulawska (czerwona linia), Dorohożyczy (ziełona linia), Poczajna (niebieska linia);
• Nr 368 i 805 zabiorą pasażerów w rejon dworca kolejowego;
• Nr 302 w kierunku centrum miasta;
• Nr 482 chodzi między ulicą Głuszenkowa i stacjaą metra Dorohożyczy (ziełona linia);
• Nr 496 i 499, którymi można dostać się do stacji metra Złota Brama (ziełona linia) lub Wasylkiwska (niebieska linia).

Nieco bliżej znajduje się przystanek trolejbusów:
• Trolejbus numer 22 zabierze turystów do stacji metra Szulavśka (czerwona linia) lub Dorohożyczy;
• Trolejbus nr 9 odwiezie do stacji metra Lwa Tołstoja (niebieska linia) z połaczeniem na Południowy (Centralny) dworzec kolejowy (stacja metra Wokzalna (czerwona linia)).

Można skorzystać z taksówki, wynajmu samochodu lub transferu. Firmy wynajmu samochodów znajdują się na pierwszym piętrze w hali przylotów, obok kawiarni. Cena jednej doby wynajmu wynosi 50-65 euro, w zależności od marki samochodu. Podstawowe warunki: posiadanie prawa jazdy międzynarodowego, doświadczenia jazdy co najmniej 1 rok, przedpłata.

Na stronie https://iev.aero/ru/terminal-b/transfer można wcześniej zamówić transfer. Koszt podróży samochodowych wynosi od 155 hrywien (23 zł) w zależności od miejsca przeznaczenia. Płatność jest możliwa, jak przez stronę internetową tak i przez terminal na lotnisku. Koszt dojazdu transportem miejskim wynosi 8 UAH (1,2 zł)

Z historii lotniska Żulany

Regularne przewozy z pasa startowego w dzielnicy, wsi-Żulany, zostały rozpoczęte w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Budynek terminalu przywitał pierwszych podróżników w połowie ubiegłego stulecia. Globalna przebudowa lotniska przeprowadzona w latach 2008-2012 w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Rozbudowa będzie trwać do 2025 roku.

Stan obecny

Dziś na lotnisku Żulany działają 3 terminale:
• terminal A jest głównym terminalem lotniska i zabiera pasażerów do wielu krajów świata;
• terminal D prowadzi obsługę pasażerów krajowych linii lotniczych;
• terminal B wspołpracuje z prywatnymi przewoźnikami.

W terminalu A podróżni na Ukrainę lub krajów Europejskich znajdą.
• Hala odlotów w prawym skrzydle, ze słupkami rejestracji i kasami biletowymi. Jest tu także poczta, bank i kantor wymiany walut (nie polecam korzystać, o tym mówiono już wcześniej), salon telefonii komórkowej, przechowalnia bagażu.
• W lewym skrzydle oprócz stanowiska kontroli celnej, obiektów związanych z wydaniem i przeszukiwaniem bagażu, znajduje się placówka policji, pomocy medycznej i pokój matki i dziecka.

Na drugim piętrze po lewej stronie od głównego wejścia znajduje się strefa kontroli celnej i granicznej. Wyjście na pokład, w zależności od lotu może być zarówno z prawej jak i z lewej strony budynku. Dla wygody pasażerów znajdują się tu restauracje, bary i sklepy wolnocłowe.

Dziś lotnisko Żulany współpracuje jak z regularnymi przewoźnikami, tak i z firmami-lowcosts. Na przykład WizzAir Ukraine odróżnia się elastyczną polityką cenową i szeroką destynacją lotów. Odlecieć z firmą do kilku krajów Europy uda się bez problemów.

Komunikacja lotnicza z Polską

Kijów ma połączenia z wieloma miastami w Polsce. Samoloty firmy Wizz Air Ukraine zabiorą turystów z ukraińskiej stolicy do takich miast, jak Warszawa, Gdańsk, Lublin, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice. Rozkład wylotu i ceny biletów można znaleźć na stronie https://iev.aero/ru/ lub bezpośrednio na https://wizzair.com Tam znajdują się informacje w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Śledzić harmonogram i zorientować się w przypadku opóźnienia odlotu lub przylotu samolotu można na tablicy wyników online na stronie https://iev.aero/ru/departures. Tutaj znajdziesz informacje bieżących lotów jak i na jeden dzień do przodu.Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Lotnisko Żulany / Lotnisko Żulany w Kijowie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl