Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Klasztor św. Michała Archanioła w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-4Klasztor św. Michała Archanioła w Kijowie jest jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń w mieście. Są sugestie, że katedra św. Michała Archanioła, w której kiedyś klasztor zaczął działać, stała się pierwszą świątynią starożytnej Rosji ze złoconymi kopułami. Z artykułu dowiesz się historię powstania i stan obecny klasztoru (łącznie z muzeum) oraz sposób dojazdu.

Początki budowy klasztoru sięgają 1108 roku. Decyzja o jego budowie została podjęta przez wnuka Jarosława Mądrego - Swiatopołka. Prace zakończono w 1113 roku. Rok później książę zmarł. Znalazł ostatnie schronienie w nowej świątyni. Następnie przez kolejne dwa stulecia terytorium klasztoru Michajłowskiego było miejscem pochówku książąt kijowskich.

Zdjęcia: Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-4, UKRAINA
Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-4, UKRAINAKlasztor został mocno uszkodzeny podczas walk z Tatarami mongolskimi. Nie mając czasu na odnowę, klasztor w XV wieku ucierpiał z rąk krymskiego Chana Mengdiego Pierwszego Gireja.

Pod koniec XIX wieku w czterech kościołach na terenie klasztoru odbywały się nabożeństwa, istniała biblioteka, dwa budynki dla pielgrzymów, szpital. Istnieje opinia, że unikalne dekoracje i dzieła sztuki, przekazane klasztorowi, były przechowywane w zakrystii klasztoru.

W 1930 r. postanowiono zburzyć klasztor. Wokół tej decyzji były zacięte spory. Jednak w 1937 r. pozostałości katedry Michajłowskiego zostały ostatecznie zniszczone przez wybuch. Część fresków i mozaik schroniono i przewieziono do katedry Sofii w Kijowie, częściowo wysłano do muzeów w Moskwie i Petersburgu.

Zdjęcia: Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-9, UKRAINA
Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-9, UKRAINAObecnie

Od lat 80-ch ubiegłego wieku trwają prace konserwatorskie i restauratorskie. Obecnie zwiedzający mogą odwiedzić katedrę św. Michała w Złotej Kopule odnowioną w 1999 roku. Jest wykonany w żywych cechach klasycznego baroku ukraińskiego. Drzwi świątyni z siedmioma kopułami ozdobione są kopią rzeźby Archanioła Michała, patrona miasta. W dekoracji wnętrz szczególną uwagę zwracają starożytne malowidła ścienne, które mają efekt migotania.

W kaplicy św. Barbary, znajdującej się w północnej części katedry, zwiedzający zobaczą elegancki rzeźbiony ikonostas i będą mogli kłaniać się ołtarzowi, który zawiera cząstki relikwii św. Barbary które w pewnym momencie zostały usunięte z klasztoru, gdzie przechowywane były przez osiem wieków.

Południowa kaplica katedry, wzniesiona na cześć św. Katarzyny, jest również uderzająca w swoim pięknie i luksusie. W niej pod granitowym kamieniem w dniu rozpoczęcia odbudowy świątyni położono kapsułę z wiadomością dla potomnych.

Refektarz Świątynia św. Iwana Teologa jest jedynym budynkiem zachowanym podczas tragicznych wydarzeń lat 1935-1937. Budynek pochodzi z XVIII wieku i został po raz pierwszy odrestaurowany w okresie radzieckim. Wraz z początkiem pracy klasztoru i otwarciem Akademii Teologicznej i Seminarium staje się centrum życia kościelnego.

Zdjęcia: Ul. Trzechświatytelska, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-1, UKRAINA
Ul. Trzechświatytelska, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-1, UKRAINAW dzwonnicy znajduje się Kościół Trzech Hierarchów i Muzeum. Wśród eksponatów tego ostatniego wyróżniają się: złocony gorilef Archanioła Michała, który niegdyś zdobił fronton katedry o złotej kopule, rzeźbioną płytę z wizerunkiem jeźdźca i oczywiście srebrne drzwi królewskie. Ponadto odwiedzający zobaczą fragmenty starożytnych murów, freski, modele budynków klasztornych i wiele innych.

Zwiedzanie

Klasztor św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach znajduje się w Kijowie przy ul. Trzechswiatytelska, d. 6. Możesz iść od stacji metra Majdan Nezależności lub Plac Pocztowy. Warto zajrzeć do stacji kolejki linowej w Kijowie.

Dla pielgrzymów na terenie klasztoru działa hotel. Pokoje należy rezerwować z wyprzedzeniem. Podczas wizyty w klasztorze należy zwrócić uwagę na wygląd. Należy ubrać się w skromne ubrania

Czekam na Twoje pytania i komentarze oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-4UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-9UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska / Klasztor św. Michała w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-8UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Plac Mychajłowski / Prawosławny klasztor MychajłowskiUKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-5UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-7UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-6

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl