Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Park Górka Włodimierza w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Park Włodzimierska górka-4Górka Włodimierza jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku zarówno mieszkańców Kijowa jak i turystów. Z artykułu dowiesz się dlaczego tak jest, historię powstania parku, oraz jak tam się dostać.

Górka Włodimierza zawdzięcza swoją nazwę pomnikowi księca Włodzimierza, który ochrzcił Ruś Kijowską w 888 roku. Pomnik jest wzniesiony na tym miejscu. Wzgórze na stromym prawym brzegu Dniepru w centrum Kijowa nazywano wcześniej Wzgórzem Michajłowskim, na cześć klasztoru Złotokopulnego Michajłowskiego, zbudowanego na jego szczycie (pisałam o tym wcześniej: https://www.globtroter.pl/artykuly/4423,ukraina,klasztor,sw,michala,archaniola,w,kijowie.html).

Zdjęcia: Park Wołodymesrska Górka, Kijów, Park Włodzimierska górka-4, UKRAINA
Park Wołodymesrska Górka, Kijów, Park Włodzimierska górka-4, UKRAINARozwój parku rozpoczął się w 1830 roku. Park znajduje się na trzech poziomach, wzdłuż których są położone alejki. Posąg przedstawiający księcia Włodzimierza z krzyżem w ręku jest na średnim poziomie. Pojawił się tutaj w 1853 roku. Rzeźbiarzem był baron P. Klodt, płaskorzeźby stworzył A. Demuth-Malinovsky, architektem pomnika był R. Ton.

Zdjęcia: Park Górka Włodimierza, Kijów, Pomnik ks. Włodimierza, UKRAINA
Park Górka Włodimierza, Kijów, Pomnik ks. Włodimierza, UKRAINAKolejka linowa

Kolejka linowa lub funikular (czytaj o tym osobny artykuł: https://www.globtroter.pl/artykuly/4398,ukraina,funikular,kolejka,linowa,w,kijowie.html)
została zbudowana w 1905 roku i biegnie od dołu przy ulicy Petra Sagaydachnego do ulicy Trekhświatitelskej. Jest to wygodny środek transportu miejskiego i dodatkowo podczas jazdy cieszą widoki KIjowa. Jej długość wynosi 222 metry, różnica wysokości wynosi 75 m. Jazda nią może być dobrą zabawą, ponieważ można zejść i wspiąć się wiele razy, kupując tylko jeden bilet. Wejście do kolejki znajduje się obok stacji metra Plac Pocztowy. Bilet kosztuje 8 UAH (1,2 zł).

Zdjęcia: Wejście na gorze Wołodymerskiej, Kijów, Funikular w Kijowie-2, UKRAINA
Wejście na gorze Wołodymerskiej, Kijów, Funikular w Kijowie-2, UKRAINAPodczas wchodzenia po schodach będziesz musiał przejść około 500 kroków. Istnieje wiele witryn zlokalizowanych na różnych poziomach. Jeśli planujesz długi spacer w parku, musisz zadbać o wygodne buty.

Altanka Kokorewska

W parku znajduje się kolejny ciekawy zabytek historii - altanka Kokorewska. Wykonana jest z metalu, przyciąga uwagę ażurowymi ścianami i kędzierzawym dachem. Altana została zbudowana w 1860 roku i nazwana na cześć kupca Wasilija Kokorewa. Przekazał pieniądze na jej budowę, podziwiając widok miasta z wysokości wzgórza Władimierza.

Zdjęcia: Altanka, Kijów, Park Włodzimierska górka-6, UKRAINA
Altanka, Kijów, Park Włodzimierska górka-6, UKRAINATarasy widokowe i zaułki parku

Taras widokowy, znajdujący się na górnym poziomie parku, daje możliwość zobaczenia lewego brzegu rzeki z obszarami miejskimi, historycznymi widokami Padól, Obolon, Wyspa Trukhanowa. To najlepsze miejsce do robienia zdjęć. W święta z tarasu widokowego dobrze jest oglądać fajerwarki.

Zdjęcia: Widok z Gorki Wołodymierza, Kijów, Statki na rzece w Kijowie-2, UKRAINA
Widok z Gorki Wołodymierza, Kijów, Statki na rzece w Kijowie-2, UKRAINAW zaułkach można po prostu odpocząć, uprawiać sport, karmić wiewiórki, bawić się na placu zabaw, a także jeździć na dziecinnym uroczym, małym pociągu.

Zdjęcia: Park Wołodymesrska Górka, Kijów, Park Włodzimierska górka-3, UKRAINA
Park Wołodymesrska Górka, Kijów, Park Włodzimierska górka-3, UKRAINAPod koniec XX wieku park został ozdobiony rzeźbami stworzonymi przez mistrzów kijowskich.

Latem w parku znajduje się wiele małych kawiarni na świeżym powietrzu. Wokół parku znajdują się restauracje, kawiarnie i bary. Znalezienie miejsca do jedzenia i relaksu jest łatwe.

Kompleks klasztoru św. Michała w Złotej Kopule

Wejście do klasztoru jest bezpłatne, ale aby wspiąć się na dzwonnicę katedry, trzeba zapłacić około 20 UAH (3 zł). Warto tam się wspinać, bo z niego widać miasto, w pełnym widoku. Carillon, sterowany zegarem elektronicznym, jest zainstalowany na dzwonnicy. Co godzinę wykonuje utwory kompozytorów ukraińskich.

Zdjęcia: Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-4, UKRAINA
Ul. Trzechświatytelska, 6, Kijów, Klasztor św. Michała w Kijowie-4, UKRAINAW katedrze św. Michała w Złotej Kopule można uczestniczyć w nabożeństwach. Pożądane jest, aby kobiety były w nakryciu głowy, lepiej w chuście. Spudnicy lub sukience a nie w spodniach, chociaż ostatnio proponuje się złagodzenie tych zasad.

W klasztorze znajduje się interesujące muzeum. Koszt biletu jest taki sam jak wejścia na dzwonnicę: 20 UAH (3 zł).

Jak się tam dostać

Najbliżej parku Górka Włodimierza jest stacja metra Plac Pocztowy. Wejście do kolejki znajduje się na samym jej wyjściu. Wjazd na góre zajmie tylko 3 minuty.

Czekam na Twoje pytania i komentarze oraz zapraszam do Kijowa:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Park Włodzimierska górka-4UKRAINA / Kijów / Park Górka Włodimierza / Pomnik ks. WłodimierzaUKRAINA / Kijów / Wejście na gorze Wołodymerskiej / Funikular w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Altanka / Park Włodzimierska górka-6UKRAINA / Kijów / Widok z Gorki Wołodymierza / Statki na rzece w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Park Włodzimierska górka-3UKRAINA / Kijów / Ul. Trzechświatytelska, 6 / Klasztor św. Michała w Kijowie-4UKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Park Włodzimierska górka-5UKRAINA / Kijów / Wołodymyrśka górka / Funikular w Kijowie-6UKRAINA / Kijów / Górka Wołodymerska / Wejście do parku Górka WołodymerskaUKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Stacja Helikopterowa Janukowicza w centrum KijowaUKRAINA / Kijów / Park Wołodymesrska Górka / Park Włodzimierska górka-2

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl