Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Stacja metro Chreszczatyk w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Kijów / Metro w Kijowie-3Słynna stacja Chreszczatyk godnie nosi tytuł jednej z niezwykle eleganckich stacji metra kijowskiego i jest najbardziej obciążona ogromnym ruchem pasażerskim. Z artykułu również dowiesz się o turystycznych atrakcjach pobliżu.

Chreszczatyk to jedna z najstarszych stacji. Położona na linii Swiatoszysko-Browarskiej (czerwonej) otrzymała swoją nazwę dzięki temu, że jedno z jej wyjść naziemnych znajduje się na ulicy o tej samej nazwie w centrum Kijowa.
(O tym możesz przeczytać w artykułe: https://www.globtroter.pl/artykuly/4370,ukraina,majdan,nezaleznosci,i,ulica,chreszczatyk,w,centrum,kijowa.html)

Zdjęcia: Ul. Chreszczatyk, Kijów, Ul. Chreszczatyk, UKRAINA
Ul. Chreszczatyk, Kijów, Ul. Chreszczatyk, UKRAINAOd momentu otwarcia stacja Chreszczatyk była jedyną głęboko położoną platformą z trzema wyjściami: specjalnym budynkiem przy ulicy Chreszczatyk,

Zdjęcia: Ul. Chreszczatyk, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-2, UKRAINA
Ul. Chreszczatyk, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-2, UKRAINApawilonem przy ul. Institutskiej i halą pośrednią przy ul. Gorodzieckiego.

Zdjęcia: Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINA
Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINAPonadto na stacji Chreszczatyk jest organizowany transfer do oddziału linii Obolonśko-Teremkiwskej (Kureniwsko-Czerwonoarmiejskiej, niebieskiej linii).

Wejścia do metra w Kijowie kosztuje 8UAH (1,2 zł) (o tym czytaj: https://www.globtroter.pl/artykuly/4385,ukraina,co,musisz,wiedziec,przed,wycieczka,do,kijowa.html)

Dekoracja wnętrzna

Początkowo koniec przedsionka zdobiło godło Ukraińskiej ZRR, co nadało stacji ideologiczną wyrazistość. Ściany sali kasowej były wyłożone kafelkami, podobnie jak podłogi w holu. Po 5 latach herb został rozebrany na na potrzeby budowy drugiego wyjścia.

Marmurowe pylony ozdobione są majolikowymi wstawkami, wykonanymi na motywach ukraińskiej ornamentyki dywanu. Mosiężne gzymsy sufitowe ozdobione są grawerunkami kukurydzy i słonecznika - motywami Rewolucji Chruszczowa, a za nimi kryły się lampy.

Zdjęcia: Stacja metro Chreszczatyk , Kijów, Ornament na ścianach , UKRAINA
Stacja metro Chreszczatyk , Kijów, Ornament na ścianach , UKRAINAPłytki podłogowe zastąpiono marmurowymi posadzkami, taką samą pracę wykonano ze ścianami. Wentylacja jest wyłożona aluminiowymi kratkami, które są wizualnie postrzegane jako frędzle.

Zdjęcia: Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-3, UKRAINA
Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-3, UKRAINACo możesz zobaczyć blisko metra?

Idealnym końcem znajomości ze stacją Chreszczatyk będzie zwiedzanie ciekawych zabytków, znajdujących się w odległości spaceru. Wchodząc na ulicę Gorodeckiego, widok otwiera się na budynek Teatru Dramatycznego na cześć I. Franka. Młodzieżowa grupa wystawia wyjątkowe przedstawienia obdarzone specjalnym ukraińskim kolorytem. Nie mniej interesujące jest odwiedzenie kinopalatów. Pomimo niewielkich rozmiarów jest wyposażony w nowoczesną technologię.

Zdjęcia: Stacja metro Chreszczatyk , Kijów, Drogowkaz metro Chreszczatyk , UKRAINA
Stacja metro Chreszczatyk , Kijów, Drogowkaz metro Chreszczatyk , UKRAINAGłówny plac ukraińskiego serca - Majdan Nezależnośći (o tym czytaj artykuł: https://www.globtroter.pl/artykuly/4408,ukraina,starozytne,symbole,okultystyczne,w,architekturze,wspolczesnego,kijowa.html) oczaruje wysokimi kolumnami-pomnikami, na których zamontowano kulę ziemską z gołębiami i posąg dziewczyny z gałęzią w rękach.

Tam że odnajdziesz muzeum na cześc Niebianskiej Sotni
(https://www.globtroter.pl/artykuly/4411,ukraina,aleja,bohaterow,niebianskiej,sotni,w,kijowie.html)

Zdjęcia: Majdan Niepodleglośći, Kijów, Aleja Bohaterów Niebiańskiej Sotni, UKRAINA
Majdan Niepodleglośći, Kijów, Aleja Bohaterów Niebiańskiej Sotni, UKRAINAObok metra na ul. Istytutskiej się znajduje Plac Kultury Żowtnewy.

Zdjęcia: Ul. Instytuśka, Kijów, Pałac Kultury "Żowtnewy", UKRAINA
Ul. Instytuśka, Kijów, Pałac Kultury "Żowtnewy", UKRAINAW parku Chreszczaty zamontowano łuk Przyjaźni Narodów
(Artykuł: https://www.globtroter.pl/artykuly/4420,ukraina,luk,przyjazni,narodow,albo,po,prostu,tecza,kijowska.html)
z oszałamiającym wielobarwnym oświetleniem. A obok niego taras widokowy znajduje się na liście najlepszych w mieście.

Zdjęcia: Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-1, UKRAINA
Park Chreszczaty, Kijów, Łuk przyjaźni narodów-1, UKRAINADoskonała sesja zdjęciowa będzie z zabytkami: mrówką, budynkiem płaczącej wdowy, otoczonym piękną legendą; budynkiem z chimerami, wykonanym w ekstrawaganckim nowoczesnym stylu. Po zapoznaniu się z pięknem Chreszczatyka, możesz cieszyć się różnorodną kuchnią w licznych kawiarniach i restauracjach w pobliżu.Czekam na Twoje pytania i komentarze oraz zapraszam do Kijowa:)

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Kijów / Metro w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Ul. Chreszczatyk / Ul. ChreszczatykUKRAINA / Kijów / Ul. Chreszczatyk / Wejście metro Chreszczatyk-2UKRAINA / Kijów / Ul. Instytuśka / Wejście metro Chreszczatyk-1UKRAINA / Kijów / Stacja metro Chreszczatyk  / Ornament na ścianach UKRAINA / Kijów / Stacja metro Chreszczatyk  / Drogowkaz metro Chreszczatyk UKRAINA / Kijów / Majdan Niepodleglośći / Aleja Bohaterów Niebiańskiej SotniUKRAINA / Kijów / Ul. Instytuśka / Pałac Kultury UKRAINA / Kijów / Park Chreszczaty / Łuk przyjaźni narodów-1

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl