Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Budynek Kontraktowy (zawierania umów) na Podole w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Podol, Plac Kontraktowy / Budynek Kontraktowy w Kijowie-1W Kijowie na Podole znajduje się Kontraktowy Budynek, którego nazwa jest zgodna z Centrum i bezpośrednio nawiązuje do jego przeznaczenia w przeszłości – zawieranie umów. W swoim czasie te ściany gościły wybitnych pisarzy i muzyków, a także najbogatszych biznesmenów z całego świata. Z artykułu poznasz historię budowy oraz biznesu w Kijowie w XIX wieku. Również dowiesz się jak tam dojechać, żeby zobaczyć piękną ozdobę stolicy ukraińskiej.

Pod koniec 19 wieku, nowoczesny plac Kontraktowy był głównym miejscem zawierania umów i handlu międzynarodowego. Przecież on znajdował się u głównego źródła eksportowo-importowych dostaw – kijowskiego portu (pisałam o tym wcześniej: https://www.globtroter.pl/artykuly/4404,ukraina,dworzec,na,rzece,w,kijowie,i,wycieczki,po,dnieprze.html).

Do licytacji nawet zbudowano specjalny Budynek Kontraktowy. Jednak podczas wielkiego pożaru w 1811 roku drewniany budynek całkowicie spłonął, więc na jego miejscu postanowiono wybudować nowy. Budowa trwała w ciągu 1815-1817 lat pod kierunkiem znanego architekta Andrzeja Mielenskiego.

Zdjęcia: Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Budynek Kontraktowy w Kijowie-1, UKRAINA
Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Budynek Kontraktowy w Kijowie-1, UKRAINAWarto zauważyć, że w tamtych czasach nie było ani szybkiego transportu, ani telefonów, i tylko dzięki Kontraktowym meetingom bogaci ludzie z różnych regionów mieli możliwość prowadzenia biznesu. Żaden właściciel ziemi lub kupiec nie zaprzepaścił szansy na udział w Umowach. Liczba uczestników wynosiła tysiąc osób, na Padol przyjeżdżała prawie cała Europa. Podczas Targów kijowskie hotele były przepelnione, a opłata za wynajem mieszkania na Podolu gwałtownie wzrastała.

Co roku w nowo wybudowanym Budynku Kontraktowym organizowano targi, które odbywały się do październikowego przewrotu z 1917 roku. W ciągu tych lat Budynek zwiedzali Mikołaj Gogol, Taras Szewczenko a nawet Honoré de Balzac i Adam Mickiewicz.

W czasie Targów w Kijów specjalnie przyjeżdżały orkiestry, znani śpiewacy i muzycy. Ponadto, na drugim piętrze Budynku Kontraktowego znajdowała się sala dla koncertów. Tu występowali wybitni artyści – węgierski pianista i kompozytor Ferenc Liszt (w styczniu 1847 roku, o czym teraz opowiada odpowiednia tablica pamiątkowa), polscy muzycy – bracia G. i J. Weniawscy, skrzypek K.Lipiński (ostatnio uważany za konkurenta H. Paganiniego), belgijski skrzypek F. Serwe (autor sztuki muzycznej Wspomnienia z Kijowa), włoska śpiewaczka A. Katalani (1823), rosyjski skrzypek R. Raczyński (w 1820 roku), zespoły teatralne z Madrytu, Warszawy i tym podobne.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Plac Kontraktowy w Kijowie-3, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Plac Kontraktowy w Kijowie-3, UKRAINAJednak bywały na Umowach i zupełnie inne gwiazdy – hazardziści-oszuści i kieszonkowi złodzieje, znani w całej Europie. Tutaj sprzedawali kradzione złoto w bajecznie niskiej cenie (w rzeczywistości to była miedź), i klejnoty archeologiczne z podolskiech warsztatów. Do wyłudzania pieniędzy od naiwnych obywateli oszuści nawet urządzali spektakle, w których brały udział całe rodziny oszustów. Opowiadali, że sam Franz Liszt tu przegrał w gry hazardowe cały swoje ogromne honorarium za występy w Kijowie.

Dość interesujący jest taki fakt: w Budynku Kontraktowym zainstalowana została specjalna tablica, na której wierzyciele pisali imiona dawnych dłużników. Służyło to nie do tego, żeby zawstydzić, a do tego, aby nikt nie stał się ofiarą ich nieuczciwych działań ponownie.

W 1923 roku podjęto próbę ożywienia Budynku Kontraktowego dlatego zebrano 428 uczestników, w tym 70 od zagranicznych firm. Targi tu funkcjonowały aż do 1930 roku. Później w pomieszczeniu była akademia Handlowa i centrum Handlowe muzeum, a później – różne techniczne szkoły.

Działalność Budynku Kontraktowego w Kijowie wznowiono w czasach niepodległej Ukrainy, w 1994 roku. Jednak przywrócone Kijowskie międzynarodowe kontraktowe Targi były raczej jako przedstawienie wystawy-sprzedaży. Od drugiej połowy lat 1990-nych lat w Budynku Kontraktowym w Kijowie funkcjonuje Międzybankowa giełda walutowa.

Architektura

Budynek Kontraktowy w Kijowie na Podole jest zbudowany według kanonów klasycznego stylu. Budynek ma dwa piętra. Kształt prostokątny, z ścięciem głównej fasady, które musiano zrobić, aby zmieścić się w dość skomplikowany ogólny projekt całego kompleksu placu. Cztery elewacji budynku mają różne architektoniczne dekoracji. Główną, skierowaną w stronę Centrum miasta, zdobią cztery doryckie kolumny, nad którymi jest zainstalowany trójkątny fronton.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Budynek Kontraktowy w Kijowie-2, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Budynek Kontraktowy w Kijowie-2, UKRAINAZ innych stron budynku zdobi sześć kolumn. Na każdym piętrze w centralnej sali również duże kolumny. Sala na parterze została zaprojektowana do przetargu i zawarcia umowy, a na drugim piętrze wydawano przyjęcia, bale i koncerty.

Jak dojechać

Najbliższa stacja metra Plac Kontraktowy (niebieska linia), skąd do atrakcji około 5 minut spacerkiem. Z dworca kolejowego można dojechać tramwajem nr 18. Także tu są przystanki autobusu nr 62 i 115, tramwaju 11,12, 14, 16, 19 i wielu marszrutek.

*Ten artykuł napisałam na cześć Michała (mojego kolegi z Łodzi) i rozmowy dzisiejszej:).

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Podol, Plac Kontraktowy / Budynek Kontraktowy w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Plac Kontraktowy w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Budynek Kontraktowy w Kijowie-2

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl