Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pomnik założycieli Kijowa: Pływająca Łybid lub Kijówska Kate Winslet > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Park Nowodnycki / Pomnik założycieli KijowaMieszkańcy Kijowa nie wyobraża sobie swojego miasta bez pomnika-gawrony z książętami założycielami miasta Kyi, Szczek, Horiw i ich siostrą Łybed. Znajduje się on nad brzegiem Dniepru w pobliżu mostu. Jest to jeden z trzech pomników założycieli miasta, postawionych w stolicy Ukrainy. Z artykułu dowiesz się gdzie on się znajduje i jak tam dojechać.

Jakby przecinając fale potężnego Dniepru, nad brzegiem wznosi się 9-metrowa miedziana łódź, gdzie zamarli trzej dzielni bracia wojownicy i ich piękna siostra Łybid. Ta rzeźbiarska kompozycja jest jedną z najpopularniejszych w Kijowie i najbardziej ukochaną wśród mieszkańców i gości miasta.

Zdjęcia: Park Nowodnycki, Kijów, Pomnik założycieli Kijowa-2, UKRAINA
Park Nowodnycki, Kijów, Pomnik założycieli Kijowa-2, UKRAINAOd młodych do starych, wszyscy kijewianie znają wspaniałą legendę o założeniu ich miasta przez braci Kyi, Szczek, Choryw i siostrę Łybid. Aczkolwiek pomnik założycieli miasta został postawiony z okazji oficjalnej rocznicy Kijowa - 1500 rocznicy, 22 maja 1982 roku.

Na początku lat 70-tych zeszłego wieku słynny radziecki rzeźbiarz Wasilij Borodaj s Leonidowi Breżniewa i Władimirowi Scherbitskiemu 2 pomniki - łodzie z założycielami miasta. Prezent był tak bardzo lubiany przez mężów państwa, że istniał pomysł na wzniesienie podobnego dużego pomnika.

Teraz piękna łódź ozdabia Nowodnicki Park od ponad 30 lat ... Nawiasem mówiąc, niewiele osób wie, że oficjalną nazwą pomnika jest Pływająca Łybid.

Zdjęcia: Park Nowodnycki, Kijów, Pomnik założycieli Kijowa, UKRAINA
Park Nowodnycki, Kijów, Pomnik założycieli Kijowa, UKRAINANie wszystkim patrząc na rzeźbę legendarnych postaci przypomina ona historię Kijowa. Komuś na przykład, przypomina film... Titanic! W końcu wyciągnięte ramiona siostry Łybid mocno przypominają koronną pozę bohaterów filmu w wykonaniu Leonarda DiCaprio i Kate Winslet.

Oto jak pojawiła się współczesna legenda Kijowa, że twórcy hollywoodzkiego filmu odwiedzili Kijów, szpiegowali nasz pomnik i ucieleśniali ten pomysł w swoim filmie. Legenda ma prawo do życia, ponieważ film został nakręcony 15 lat po instalacji pomnika.

W każdym razie pomnik stał się wizytówką miasta i ozdobą parku wzdłuż Dniepru a współcześni Kijowie podziwiają potężny Dniepr i zielone zbocza Dniepru, jak dawni założyciele Kijowa.

Zdjęcia: Park Nowodnycki, Kijów, Widok na most metra w Kijowie, UKRAINA
Park Nowodnycki, Kijów, Widok na most metra w Kijowie, UKRAINAJak się tam dostać?

Pomnik założycieli Kijowa znajduje się w Nowodnickim Parku na autistradzie Nabereżną.

Możesz się tam dostać tylko autobusem nr 115. Zgodnie z harmonogramem jeździ 2 razy na godzinę, ale w rzeczywistości tylko 1! Dlatego uważaj;)

Szczerze mówiąc, jeśli nie masz samochodu lub taksówki, nie polecam tam jechać w ogóle. Odległość od najbliższej stacji metra Dniepr (czerwona linia) wynosi około 5 km. Ostatnio, jako eksperyment, jako turystka, szłam tam pieszo pod palącym słońcem. Po drodze przeklinałam wszystko: transport w Kijowie, słynny Dniepr i piękny nasyp...Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Park Nowodnycki / Pomnik założycieli KijowaUKRAINA / Kijów / Park Nowodnycki / Pomnik założycieli Kijowa-2UKRAINA / Kijów / Park Nowodnycki / Widok na most metra w Kijowie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl