Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kolumna prawa magdeburskiego – najstarszy pomnik w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Kolumna prawa magdeburskiego-1Pomnik prawa magdeburskiego w Kijowie (kolumna prawa magdeburskiego, także pomnik chrztu Rusi Kijowskiej, pomnik dolny św. Włodzimierza) jest pomnikiem ku czci powrotu prawa magdeburskiego do Kijowa. Kolumna jest tradycyjnie uważana za najstarszą z istniejących zabytków w Kijowie. Pomnik Magdeburskiej Prawicy znajduje się na stokach Dniepru, w pobliżu autostrady Nabereżną na Kijowskim Padołu.


Informacja ogólna

Prawo magdeburskie jest najczęstszym w średniowieczu zbiorem praw samorządu lokalnego, który po raz pierwszy pojawił się w Niemczech w XIII wieku i rozprzestrzenił się na prawie całą Europę. Istotą prawa magdeburskiego jest to, że miasta stworzyły samorząd lokalny i były niezależne od lokalnych feudałów, gubernatora, wojewody. Z reguły stanowiło to okazję do znacznego wzrostu gospodarczego i rozwoju.

Zdjęcia: Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-1, UKRAINA
Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-1, UKRAINAHistoria prawa magdeburskiego w Kijowie

Kijów otrzymał prawo magdeburskie w 1494 roku. 10 lat wcześniej miasto zostało całkowicie zniszczone przez Mengli Giraya, chana krymskiego, i leżało w gruzach. Prawo magdeburskie miało stymulować rozwój miasta i napływ ludności do opustoszałego i spalonego Kijowa i trwało przez 350 lat. Pod koniec XVIII wieku caryca Katarzyna II zniosła go, ale car Aleksander Pierwszy przywrócił prawo w 1802 roku, co spotkało się z gwałtowną radością Kijowa i trzydniowym świętem.

Zdjęcia: Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-4, UKRAINA
Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-4, UKRAINAPomnik prawa magdeburskiego w Kijowie

Wzniesiono pomnik ku czci powrotu prawa magdeburskiego do Kijowa, czyli kolumna o wysokości 18 metrów na trzech łukach. Koniec to kula z krzyżem. Scena zawiera trzy łuki na bazie cegły, nad nią kolumna jest przechwytywana przez trzy rzędy, powyżej jest ozdobny pas w postaci kolumny. To jest typowy przykład architektury klasycyzmu.

Zdjęcia: Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-3, UKRAINA
Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Kolumna prawa magdeburskiego-3, UKRAINAWcześniej pomnik uzupełniono małą fontanną ze strumienia Chreszczatyk, w której, według legendy, książę Włodzimierz ochrzcił ludność Kijowa. Nad fontanną stała mała kaplica, a wodę w fontannie uważano za świętą.

Inna nazwa kolumny to niższy pomnik Władimira Chrzysciciela (górny jest rzeźbą na Władimirskiej Gorce). W 1914 r. wybudowano schody łączące zejście Władimierza z nasypem.

Zdjęcia: Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Schody do Kolumny prawa magdeburskiego, UKRAINA
Autostrada Nabereżne, 6, Kijów, Schody do Kolumny prawa magdeburskiego, UKRAINAObecnie zarówno pomnik, jak i schody zostały przywrócone, jest to najkrótsza ścieżka dla pieszych od Chreszczatyka do nasypu, mostu dla pieszych i wyspy Trukhanowskiej.

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Kolumna prawa magdeburskiego-1UKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Kolumna prawa magdeburskiego-4UKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Kolumna prawa magdeburskiego-3UKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Schody do Kolumny prawa magdeburskiegoUKRAINA / Kijów / Autostrada Nabereżne, 6 / Kolumna prawa magdeburskiego-2UKRAINA / Kijów / Ul. Bohdana Chmelnickiego, 7 / Muzeum Historii Kijowa-4

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl