Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kościół Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny Pirogości: prawosławny Feniks Kijowa > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Podol, Plac Kontraktowy / Kościół Wniebowzięcia Matki PirogoszcziWspaniały prawosławny kościół Pirogości był prawie straconym dla wierzących i miłośników historii prawosławia, bo musiał przejść przez co najmniej 3 pożary i wiele zniszczeń. Kościół otrzymał swoją nazwę na cześć bizantyjskiej ikony — według jednej z wersji, także został wymieniony w najstarszych kijowskich kronikach. Teraz zdobi on starą dzielnice Kijowa, Padoł i cieszy wierzących swoim niepowtarzalnym klimatem. Z artykułu dowiesz się jak tam się dostać.

O tej prawosławnej świątyni w stolicy Ukrainy krążą legendy, tak jak o tym - Phoenix w architekturze. Za prawie 900 lat istnienia kościoła był on kilka razy spalony, ale cały czas powstawał z popiołów — jeszcze bardziej majestatyczny. Pirogości wspominano w Słowie o pułku Igorewym i było to miejscem nie tylko religijnych, ale i publicznych spotkań parafian.

Zdjęcia: Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogoszczi, UKRAINA
Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogoszczi, UKRAINAPirogości — ikona lub chleb?

Istnieją dwie całkowicie równoważne wersje, dlaczego nazwali to Pirogości, a nie w inny sposób. Pierwsza, zatwierdzona przez duchownych kościoła, wskazuje, że była tu jakiś czas przechowywana bizantyjska ikona Pirogotiss, przywieziona z Konstantynopola. Druga, bardziej popularna u kijowskich historyków: kościół wzniesiono za pieniądze kupców, handlujących zbożem (piro — chleb, gości — kupcy).

Zdjęcia: Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogoszczi-2, UKRAINA
Podol, Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogoszczi-2, UKRAINA5 ciekawych faktów z historii kościoła

• Kościół zmieniał kilka razy styl architektoniczny, ponieważ budynek po pożarach po kolei naprawiało kilku znanych mistrzów różnych pokoleń. Tak, Pirogości odbudowywano w stylu baroku, renesansu, klasycyzmu. Nowoczesny kościół sam jest utrzymany w najlepszych tradycji staroruskiej architektury, z potężnymi murami i ozdobnymi łukami.

• W dawnych czasach słudzy świątyni mieli prawo do zbierania podatków za sprzedaż ziarna na terenie Kijowa.

• Do XVII wieku kościół na Padołu pozostał praktycznie jedyną prawosławną świątynią w Kijowie, który nie przyjął grecko-katolickiej wiary.

• Pirogości nie zawsze funkcjonował tylko jako religijny obiekt. W 1935 roku został również szkołą, schronieniem sierot, szpitalem dla ubogich i miejskim archiwum.

• W latach 70-tych XX w. administracja Kijowa planowała stworzyć w pomieszczeniu kościoła muzeum Słowa o pułku Igorewym. Jednak po przeprowadzeniu renowacji muzeum nie stworzono i kościół znowu stał się parafią.

Kościół Pirogości — ozdoba Padołu

Po zniszczeniu przez władzę radziecką w 1935 roku, kościół Pirogości był odbudowywany przez 60 lat. Historycy nadal spierają się, na ile istotne było użycie przy renowacji próbki starożytnej architektury. Świątynia zyskała bardziej monumentalne cechy i charakterystyczne elementy dekoracyjne, jednak jak twierdzą specjaliści, straciła historycznie wiarygodny widok.

Zdjęcia: Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogości-3, UKRAINA
Plac Kontraktowy, Kijów, Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogości-3, UKRAINAJak by nie było, kościół Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny stał się prawdziwą perłą starego Padołu. Przychodzą tu nie tylko wierzący, ale i turyści. Po pierwsze, aby wybrać się na spacer po dużej budowli świątyni i podziwiać elegancki łuk z trzema dzwonami, zainstalowany w pobliżu głównego wejścia. Po drugie, poczuć spokój i spełnienie pod wysokimi sklepieniami kościoła Wniebowzięcia nmp. Mówi się, że panuje tu szczególna atmosfera: jakby samo położenie starożytnej świątyni wzmacniało ciało energią, a duszę — jasnymi pomysłami.

Gdzie się znajduje

Kościół Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny Pirogości znajduje się na Placu Kontraktowym, 1. Żeby tam dotrzeć musisz skorzystać z metra: stacja Plac Kontraktowy (niebieska linia). Również możesz dojechać busem nr 62, 115, tramwajem nr 11, 12, 14, 16, 18, 19 albo skorzystać z jednej z wielu marszrutek.

Wstęp do swiętyni jest wolny. Powinneś uważać na zasady zwiedzania obiektów prawosławnych. Kobietom zaleca się ubrać na siebie suknie lub sukienkę i nakrycia głowy, mężczyznom ubrać spodnie.

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Podol, Plac Kontraktowy / Kościół Wniebowzięcia Matki PirogoszcziUKRAINA / Kijów / Podol, Plac Kontraktowy / Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogoszczi-2UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy / Kościół Wniebowzięcia Matki Pirogości-3

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl