Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Międzynarodowe centrum kongresowe Ukraiński Dom w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Plac Europejski / Ukraiński Dom w KijowieW południowej części Górki Władimierza w centrum stolicy Ukrainy znajduje się Międzynarodowe centrum kongresowe Ukraiński Dom. Na dole zaczyna się ulica Chreszczatyk, a sama budowla jest jedną z głównych na Europejskim placu. Z artykułu dowiesz się o historii powstania Domu, stan obecny i gdzie się znajduje.

Obecnie Ukraiński Dom – to prestiżowe miejsce w samym sercu stolicy Ukraińskiej, które wykorzystowane jest do prowadzenia różnych imprez: kongresów, forów, konferencji, wystaw.

Czteropiętrowy budynek ma kilkanaście sal wystawowych, i słusznie uważany jest za jedno z głównych ognisk biznesu, społeczno-politycznego i kulturalnego Ukrainy.

Zdjęcia: Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie, UKRAINA
Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie, UKRAINAHistoria budynku

Budynek wybudowany w latach 1978-1982, aby pomieścić w nim ekspozycje muzeum Lenina, który znajdował się przed przeniesieniem w pomieszczeniu w Domu nauczyciela, bardziej znanego wśród mieszkańców Kijowa jako Centralna Rada.

Autorom projektu budowy Ukraińskiego domu w czasach radzieckich przyznano nagrodę Państwową imienia Tarasa Szewczenki.

Ekspozycja Lenina pracowała do 1993 roku. Po jej zdemontowaniu instytucji zaczęto używać jako wiele funkcyjne centrum targowe.

Ukraiński Dom podczas masowych akcji oporu

W okresie Pomarańczowej rewolucji 2004 roku protestujący weszli do budynku praktycznie bez przeszkód. Tutaj znalazło tymczasowe schronienie wielu uczestników burzliwych wydarzeń. Pomieszczenie używane do ogrzewania i jako jadłodalnia.

W grudniu 2013 i styczniu 2014 roku, podczas antyrządowych masowych akcji protestacyjnych, tu odbywały się poważne starcia działaczy z milicjantami, które odbywały na terenie Ukraińskiego Domu.

To strategiczne miejsce, bo z góry policjanci dobrze widzieli barykady i obóz demonstrantów na ulicy Gruszewskiego. Do tej pory jest hipoteza o tym, że z dachu Domu Ukraińskiego w styczniu 2014 roku do demonstrantów strzelali snajperzy.

Zdjęcia: Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie-3, UKRAINA
Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie-3, UKRAINACo teraz jest w Ukraińskim Domu?

Ukraiński Dom ma bardzo dobry poziom techniczny. Tutejsze hale pozwalają przyjąć tysiące uczestników, w tym samym czasie, istnieje wiele dodatkowych usług, dogodna lokalizacja. Chociaż styl wnętrza, oczywiście, wymaga renowacji.

W podziemnych i na pół podziemnych blokach budynku znajduje się sprzęt, zapewniający klimatyzację, dostawy energii i ciepła. Dom wyposażony jest w ośmepiętrowe ruchome schody oraz dwie windy.

Ukraiński Dom oferuje swoje pomieszczenia do organizacji szczytów, wystaw, forów biznesowych, a także literacko-artystycznych akcji, koncertów, przyjęć firmowych. Również tutaj organizowane są coroczne imprezy, wśród nich: Narodowa organizacja jarmark Wielkanocny. Krajowa wystawa Ukraińskie pamiątki, forum dostępne mieszkanie, targi książki, dni wiedzy. Choinki na motywach baśni narodów świata. Wystawa-forum Sport i sportowy przemysł Ukrainy. Schody i przylegające do budynku Ukraińskiego domu tereny są używane do masowych imprez publicznych.

Jak dojechać

Dojechać do Ukraińskiego domu można metrem do stacji Plac Niezałeżności (niebieska linia) lub Chreszczatyk (czerwona linia), a także autobusami nr 24, 62 do przystanku Plac Europejski.

Zdjęcia: Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie-2, UKRAINA
Plac Europejski, Kijów, Ukraiński Dom w Kijowie-2, UKRAINACo jest obok

Pobliżu Ukraińskiego Domu się znajdują:
- Filharmonia Narodowa (https://www.globtroter.pl/artykuly/4416,ukraina,filharmonia,narodowa,w,kijowie.html)
- Łuk Przyjaźni Narodów albo po prostu tęcza Kijowska (https://www.globtroter.pl/artykuly/4420,ukraina,luk,przyjazni,narodow,albo,po,prostu,tecza,kijowska.html)
- Majdan Nezałeżności i ulica Chreszczatyk (https://www.globtroter.pl/artykuly/4370,ukraina,majdan,nezaleznosci,i,ulica,chreszczatyk,w,centrum,kijowa.html)
- Park Górka Włodimierza (https://www.globtroter.pl/artykuly/4425,ukraina,park,gorka,wlodimierza,w,kijowie.html)
Także obok znajdziesz inne zabytki i atrakcje o których będę opowiadać póżniej.

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Plac Europejski / Ukraiński Dom w KijowieUKRAINA / Kijów / Plac Europejski / Ukraiński Dom w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Plac Europejski / Ukraiński Dom w Kijowie-2

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl