Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Katedra Zofii Kijowskiej i Plac Zofii w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Plac Sofijowski / Katedra Sofia KijowskaPlac Zofii jest drugim co do wielkości w Kijowie po Majdanie Nezalezhnosti. Jest trudno przecenienić jego wartość dla wierzących. Otwiera on drogę do jednej z głównych świątyń chrześcijańskich - katedri Zofii Kijowskiej. Z artykułu dowiesz się historię powstania świątyni i jak tam się dostać.

Pierwsze kroki w budowie budynku wykonał księże Jarosław Mądry na początku XI wieku. Według kronik zbudowano katedrę ku czci zwycięstwa nad Pieczyngami. Katedra św. Zofii w Kijowie była kilkukrotnie atakowana. Największe szkody zostały spowodowane podczas jarzma mongolsko-tatarskiego.

Zdjęcia: Plac Sofijowski, Kijów, Katedra Sofia Kijowska, UKRAINA
Plac Sofijowski, Kijów, Katedra Sofia Kijowska, UKRAINAOd tego czasu aż do końca XVI wieku powtarzane były próby przywrócenia świątyni, która, pomimo wszystkich wysiłków, w czasie przejścia pod wpływ prawosławnej metropolii kijowskiej, miała wygląd opuszczony. Nabożeństwa w nim nie odbywały się. Pod przywództwem metropolity kijowskiego Piotra (Grobu) na terenie kościoła założono klasztor, który został odrestaurowany.

Zdjęcia: Plac Sofijowski, Kijów, Katedra Sofia Kijowska-2, UKRAINA
Plac Sofijowski, Kijów, Katedra Sofia Kijowska-2, UKRAINAObecny wygląd katedry Zofii Kijowskiej został uzyskany podczas renowacji, zakończonej dopiero w 1740 r przez metropolitę Warłaama przy wsparciu finansowym hetmana Iwana Mazepy.

Stan obecny

Pierwsze, co napotkają odwiedzający to dzwonnica. Na drugim piętrze czteropoziomowej struktury goście zobaczą słynny dzwon, zamówiony przez hetmana Iwana Mazepę w 1705 roku i nazwany jego imieniem.

Zdjęcia: Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Dzwonnica kościoła sw. Zofii w Kijowie-2, UKRAINA
Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Dzwonnica kościoła sw. Zofii w Kijowie-2, UKRAINAZ pod kopuły katedry rozciąga się piękny widok na Rezerwat Narodowy Sofia Kyivśka (Zofia Kijowska), który obejmuje zespół architektoniczny katedry, a także Muzeum Golden Gate, kościóły Cyryła i św. Andrzeja.
(Czytaj o tym w artykułach:
https://www.globtroter.pl/artykuly/4397,ukraina,muzeum,zlota,brama,w,kijowie.html
https://www.globtroter.pl/artykuly/4387,ukraina,kosciol,sw,andrzeja,w,kijowie.html)

Zdjęcia: Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Plac Sw. Zofii w KIjowie, UKRAINA
Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Plac Sw. Zofii w KIjowie, UKRAINAPo rekonstrukcji katedra Sofia Kyivśka (Zofia Kijowska) ozdobiła się w 19 kopuł o kształcie gruszki, co jest typowe dla ukraińskiego stylu budowy kościołów. Dzięki oknom rozmieszczonym w kopułach wnętrze katedry jest dobrze oświetlone. A goście w całośći mogą zobaczyć jak piękną jest katedra wewnątrz.

Pielgrzymi zobaczą najbogatszą kolekcję fresków, mozaik i malowideł ściennych zachowanych w ich oryginalnej formie. Wśród najsłynniejszych należy wymienić mozaikę \\\"Dziewica Niezniszczalnej Ściany” w centralnej części ołtarza oraz filary, które zdobią obrazy „Zwiastowanie”, „Św. Jan Chryzostom” i „Św. Bazylik Wielki”.

Centralna kopuła ozdobiona jest mozaiką Chrystusa Wszechmogącego otoczonego archaniołami. Przestrzeń międzyszybową zajmują obrazy 12 apostołów. Łuki zdobione medalionami z figurami ewangelickich męczenników.

W katedrze Sofia Kyivśka (Zofia Kijowska) zachowało się około 7000 murali i fresków. Wszystkie pochodzą z XI-XV wieku. Wśród nich jest alfabet, który składa się z 27 liter, a także zapisy śmierci Jarosława Mądrego i autograf Anny Jarosławnej jego córki i królewny Francuskiej.

Oprócz budynku katedralnego zwiedzający mogą obejrzeć dom Metropolitana, refektarz i piekarnię, budynek braterski, seminarium, południową wieżę wyjściową i bramę Zaborowskiego.

Zdjęcia: Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Brama koscielna sw. Zofii w Kijowie, UKRAINA
Plac Sw. Zofii w KIjowie, Kijów, Brama koscielna sw. Zofii w Kijowie, UKRAINAOd czasu wprowadzenia Katedry Sofii Kyivśkej (Zofii Kijowskej) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990 r. nie ma więcej nabożeństw. Wyjątek stanowi tylko Dzień Niepodległości Ukrainy, obchodzony 24 sierpnia.

Zdjęcia: Plac Zofii, Kijów, Plac sw. Zofji, UKRAINA
Plac Zofii, Kijów, Plac sw. Zofji, UKRAINAJak tam się dostać?

Do Katedry Zofii Kyjowskij można dotrzeć pieszo ze stacji metra Zołoti Worota (Złota Brama) lub Majdan Nezałeżnośći. Droga zajmie około 10 minut.

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Plac Sofijowski / Katedra Sofia KijowskaUKRAINA / Kijów / Plac Sofijowski / Katedra Sofia Kijowska-2UKRAINA / Kijów / Plac Sw. Zofii w KIjowie / Dzwonnica kościoła sw. Zofii w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Plac Sw. Zofii w KIjowie / Plac Sw. Zofii w KIjowieUKRAINA / Kijów / Plac Sw. Zofii w KIjowie / Brama koscielna sw. Zofii w KijowieUKRAINA / Kijów / Plac Zofii / Plac sw. Zofji

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl