Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Metro w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Chreszczatyk / Wejście metro Chreszczatyk-2Metro w Kijowie to podziemne piękne królestwo z własnymi zasadami i tajemnicami. Kijowskie metro obejmuje 52 stacje, z których każda może pochwalić się swoją historią i indywidualnością.

Stolica Ukrainy może być dumna z faktu, że jako trzecia w ZSRR otworzyła uliczny system szybkiego transportu dla mieszkańców - metro. Ponieważ Kijów wyróżnia się pagórkowatym terenem, został zaprojektowany i zbudowany znacznie głębiej niż w Moskwie lub Leningradzie.

Zdjęcia: Ul. Chreszczatyk, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-2, UKRAINA
Ul. Chreszczatyk, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-2, UKRAINAZarys historyczny

Historia Kijowskiego metra rozciąga się od czasów Imperium Rosyjskiego, w 1884 r. po raz pierwszy mówiono o potrzebie otwarcia podziemnego tunelu i uruchomienia pociągu. Ponieważ wszystko to było nowe i w rezultacie przerażające, projekt został odrzucony. Wraz z początkiem XX wieku problem ten został podniesiony dwukrotnie, ale bez powodzenia. Dopiero w 1938 r. rozpoczęły się prace przygotowawcze do utworzenia oddziału podziemnego, ze względu na drugą wojnę światową budowę przełożono na 1949 r. W listopadzie 1960 roku pierwszy pociąg odjechał ze stacji Dniepr do stacji Vokzalna.

Zdjęcia: Metro w Kijowie, Kijów, Stacja metra Dnipro w Kijowie, UKRAINA
Metro w Kijowie, Kijów, Stacja metra Dnipro w Kijowie, UKRAINAArchitektura

Architektura Kijowskiego metra jest nie gorsza nawet od Moskowskiego. Hole wejściowe wyróżniają się spektakularnością i przepychem: kolumny i panoramiczne okna, witraże i kopulaste dachy ze szczytami, łukami i nowoczesnymi fasadami budynków. Na placach przed wejściami są stłoczone liczne namioty i kioski, ale wszystko jest błyszczące czyste i zadbane.

Zdjęcia: Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINA
Ul. Instytuśka, Kijów, Wejście metro Chreszczatyk-1, UKRAINAWnętrze stacji nie jest gorsze od zewnątrz. Platformy i lobby zostały zbudowane i wykonane zgodnie z konkurencyjnymi projektami architektonicznymi. Panele i rzeźby, portrety i obrazy, płaskorzeźby i sztukaterie, mozaiki i pylony zostały stworzone i wybrane z uwzględnieniem narodowego koloru i indywidualności. Obraz uzupełniają ogromne żyrandole i oryginalne lampy. Najstarsze stacje są popularnie nazywane muzeami, ponieważ naprawdę jest coś tam, co można zobaczyć i podziwiać.

Zdjęcia: Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-3, UKRAINA
Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-3, UKRAINACo to za system?

Nowoczesne metro jest główną arterią komunikacyjną w mieście. Są tu trzy linie: M1 Swiatoszynsko-Browarska (czerwona), M2 Kureniowsko-Krasnoarmejska (niebieska) i M3 Syretsko-Pecherskaya (zielona). W każdym kierunku znajduje się od 16 do 18 stacji, a 3 z nich to węzły komunikacyjne: Chreszczatyk / Majdan Nezałeżności, Teatralnaya / Zołoci Worota (Złota Brama) i Plac Lwa Tołstogo / Pałac Sportu.

Zdjęcia: Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-2, UKRAINA
Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-2, UKRAINAWszystkie 52 przystanki są zaopatrzone w znaki, na których język ukraiński jest duplikowany w języku łacińskim. W komfortowych wagonach wszystko jest zapewnione nie tylko dla rdzennej ludności, ale także dla gości ukraińskiej stolicy. Nad drzwiami umieszczono schematy całego metra, monitory, które są zainstalowane w większości wagonów, pozwalają poznać ruch i przybliżony czas przybycia; elektroniczne wskaźniki znajdujące się na dużych i głównych stacjach pomogą utworzyć i ułatwić trasę. Od 2012 roku metro w Kijowie zaczęło podawać ogłoszenia przystanków w pociągach nie tylko w języku ukraińskim, ale także w języku angielskim.

Zdjęcia: Metro Chreszczatyk, Kijów, Drogowkaz metro Chreszczatyk-2, UKRAINA
Metro Chreszczatyk, Kijów, Drogowkaz metro Chreszczatyk-2, UKRAINATunele metra są wyposażone w specjalne pomieszczenia na wypadek sytuacji awaryjnych. Pokoje mają wodę pitną, magazyn żywności, toalety, a nawet wybuchy jądrowe wytrzymują drzwi wejściowe.

Zdjęcia: Metro w Kijowie, Kijów, Stacja metra Berestejska w Kijowie, UKRAINA
Metro w Kijowie, Kijów, Stacja metra Berestejska w Kijowie, UKRAINAWszystkie przystanki są wyposażone w nowoczesne kołowrotki, które przyjmują płatności za pomocą żetonów, kart zbliżeniowych (kart podróży) i kart bankowych. Żetony na jedną podróż można kupić w kasie, ale ostatnio pasażerowie częściej korzystają z znajdujących się tutaj bankomatów. Automaty wydają żetony i uzupełniają karty podróży, a także dają zmiany. Jedna podróż kosztuje 8 hrywien (1,20 zł).

Zdjęcia: Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-1, UKRAINA
Kijów, Kijów, Metro w Kijowie-1, UKRAINA8 interesujących faktów o metrze kijowskim

1. Linia Swiatoszynsko-Browarska jest najgłębsza na świecie;
2. Stacja Arsenalna znajduje się na najniższej głębokości w porównaniu ze wszystkimi światowymi liniami;
3. Stacja Dnepr ma najdłuższą platformę, jest o 24 metry dłuższa niż standardowe przystanki;
4. Kijowskie metro było pierwszym z innych transportów podziemnych, które przełączyło się na język komunikacji międzynarodowej (angielski);
5. W 2012 roku Złota Brama wpisana na listę 22 najpiękniejszych stacji metra w Europie. (Czytaj o tym dokładniej w artykułe: https://www.globtroter.pl/artykuly/4401,ukraina,stacja,metra,zlota,brama,w,kijowie.html)

Zdjęcia: Metro Zołoti Worota (Złota Brama) , Kijów, Metro Zołoti Worota (Złota Brama)-3, UKRAINA
Metro Zołoti Worota (Złota Brama) , Kijów, Metro Zołoti Worota (Złota Brama)-3, UKRAINA6. Odwiedzając metro w Kijowie, należy rozważyć pewne subtelności. Jeśli korzystasz z karty zbliżeniowej, koszt podróży zależy od zapłaconej kwoty. Im więcej jednorazowo płaci pasażer, tym tańsza jest podróż.
7. W metrze nie ma pojęcia opłata za bagaż, wszystkie duże obciążenia są przewożone bezpłatnie, pod warunkiem, że nie przekraczają 2 metrów.
8. W królestwie Kijowa pod literą M nie wszystkie stacje znajdują się pod ziemią, istnieje część lądowa o długości ponad 6 km z dwoma mostami.


Historię powstania metro w Kijowie możesz obejrzeć tu: https://www.facebook.com/wedrowkipo.kijowie.7/videos/119202572768685/

Aby zapoznać się z metrem w Kijowie, warto pamiętać, że metro otwiera się około godziny 5.30, a o północy widzimy ostatnich pasażerów. Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Chreszczatyk / Wejście metro Chreszczatyk-2UKRAINA / Kijów / Metro w Kijowie / Stacja metra Dnipro w KijowieUKRAINA / Kijów / Ul. Instytuśka / Wejście metro Chreszczatyk-1UKRAINA / Kijów / Kijów / Metro w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Kijów / Metro w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Metro Chreszczatyk / Drogowkaz metro Chreszczatyk-2UKRAINA / Kijów / Metro w Kijowie / Stacja metra Berestejska w KijowieUKRAINA / Kijów / Kijów / Metro w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Metro Zołoti Worota (Złota Brama)  / Metro Zołoti Worota (Złota Brama)-3

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl