Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Bykownia (obok Kijowa) to symboliczny Ukraiński Katyń > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-5W północno-wschodniej części stolicy Ukrainy znajduje się pamiątkowa osada Bykownia. W latach 30-40 zeszłego wieku Łas Bykowniański, nasycony krwią, był jednym z głównych miejsc, w których przez NKWD dokonywano globalnych egzekucji i tajnych pochówków. Wiele polscy oficerowie znaleźli miejsce spoczynku w Bykowni. Mieszkańcy Polski z szacunkiem honorują to miejsce i kłaniają się przed swoimi bohaterami.

W północno-wschodniej części stolicy Ukrainy znajduje się pamiątkowa osada Bykownia. Historycy twierdzą, że obszar o takiej nazwie został wymieniony już w czasach Rusi Kijowskiej, a od 1923 r. wieś stała się częścią granic miasta Kijowa.

Zdjęcia: Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-5, UKRAINA
Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-5, UKRAINACO TU SIĘ DZIAŁO?

Nie jest tajemnicą, że w czasach, gdy autorytarny reżim stalinowski został ustanowiony na terytorium ZSRR, atmosfera państwa wyróżniała się dyktaturą i okrucieństwem.

W czasach stalinizmu, w latach 30-40 miały miejsce masowe represje i egzekucje. Łas Bykowniański, nasycony krwią, był jednym z głównych miejsc, w których dokonywano globalnych egzekucji i tajnych pochówków.
Nie tylko represjonowani Ukraińcy, ale także polscy oficerowie znaleźli miejsce spoczynku w Bykowni.

Zdjęcia: Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-4, UKRAINA
Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-4, UKRAINATŁO HISTORYCZNE

Na początku II wojny światowej nie tylko Niemcy zaatakowaly Polskę, ale także Armia Czerwona, która ogłosiła swoje działania „kampanią wyzwolenia”.

W wyniku tej ofensywy wzięto do niewoli ogromną liczbę Polaków, z których część przeniesiono do obozów NKWD, a następnie rozstrzelano w różnych miejscach, w tym w Bykowni.

Wraz z początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku rozpoczęła się staranna ekshumacja i pochówek niewinnie zabitych Polaków. Mieszkańcy Polski z szacunkiem honorują to miejsce i kłaniają się przed swoimi bohaterami.

Zdjęcia: Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-3, UKRAINA
Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-3, UKRAINACO TAM TERAZ JEST?

Współczesna Bykownia to zwyczajne miejsce, w którym mieszkają obywatele.

Jednocześnie z ekshumacjami w 1994 r. podpisano dekret prezydencki w sprawie rozpoczęcia budowy historycznego pomnika „Bykowniańskie Groby”.

Kompleks, w którym znajduje się wiele grobów, obejmuje kilka obiektów. Są to pomniki i tablice, krzyże, wspaniałe kamienie i tabliczki znamionowe.

Zdjęcia: Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-2, UKRAINA
Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-2, UKRAINANa czystym i zadbanym terenie przydzielona jest tylko część polska, z ogromnymi marmurowymi ścianami, na których zapisane są nazwiska zaginionych Polaków.

Drzewa są ozdobione żałobnymi kirami i wszędzie są znicze i kwiaty. Cała atmosfera jest nasycona żalem i goryczą. Tło historyczne podaje, że na tym obszarze znajduje się około 120 tysięcy grobów.

Zdjęcia: Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-1, UKRAINA
Bykownia, Kijów, Memoriał Bykownia-1, UKRAINAJAK TAM SIĘ DOSTAĆ?

Bykownia znajduje się 20 km od Kijowa i dzięki memoriałowi jest dość rozpoznawalna. Oprócz taksówek i samochodów, do osady można dojechać autobusami wahadłowymi, które idą wzdłuż alei w kierunku miasta Browary.
Ze stacji metra \\\"Lisowa\\\" turyści i mieszkańcy zostaną przewiezieni na przystanek \\\"Memoriał\\\" autobusami nr 154, 258, 321, 326, 328, 333, 334, 335, 336, 359, 701, 702.

Duża liczba odwiedzających przyjeżdża tu co roku żeby położyć kwiaty i czcić bohaterów.

UWAŻAJ! Polecam jechać tam tylko taksówką lub samochodem. Na transport miejskie liczyć nie polecam.
Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa. Więcej zdjęć znajdziesz na mojej stronie FB: https://www.facebook.com/wedrowkipo.kijowie.7/posts/116537729701836

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-5UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-4UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-3UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-2UKRAINA / Kijów / Bykownia / Memoriał Bykownia-1

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl