Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ulica Sagajdacznego w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego e Kijowie / Ul. Sagajdacznego w KijowieBogata stolica Ukrainy pięknymi i malowniczymi alejami i uliczkami stoi. Należy do nich jedna z centralnych ulic Podolskiej dzielnicy, która nosi imię hetmana wielkiego Piotra Sagajdacznego. Łączy Plac Kontraktowy i plac Pocztowy. Ulica Piotra Sagajdacznego jest na 4 miejscu wśród najbardziej malowniczych ulic Kijowa, gdzie bardzo harmonijnie przeplata się nowoczesność i historia.

Początkowo ulica Piotra Sagajdacznego była częścią ulicy Aleksandrowskiej. Jej budowa rozpoczęła się w latach 30-tych XIX wieku. Dopiero w 1955 roku stała się osobną, otrzymała swoją nazwę na cześć działacza politycznego ZRSR - A. A. Żdanowa.

Zdjęcia: Ul. Sagajdacznego e Kijowie, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie, UKRAINA
Ul. Sagajdacznego e Kijowie, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie, UKRAINAW 1989 roku ulica została przemianowana na hetmana P. K. Sagajdacznego. Od zawsze na ulicy znajdowały się największe w Kijowie handlowe biura. To właśnie tutaj po raz pierwszy w imperium rosyjskim była położona kolejka tramwaju elektrycznego. Linia łączącą Padoł z centrum stolicy (obecnie Plac Europejski) ale w 1977 roku została zdemontowana. W pierwszych latach XX wieku na tym terenie zbudowano kolejkę linową-funikular

(O tym, możesz przeczytać w osobnym artykule: https://www.globtroter.pl/artykuly/4398,ukraina,funikular,kolejka,linowa,w,kijowie.html),

łącząca plac Pocztowy z górną częścią Kijowa
(Górka Władimierza - czytaj tu:... https://www.globtroter.pl/artykuly/4425,ukraina,park,gorka,wlodimierza,w,kijowie.html).


Wygląd architektoniczny

Wyjątkowość polega na tym, że ulica Sagajdacznego prawie w całości zachowała swój pierwotny wygląd. Prawie wszystkie budynki są jednopiętrowe, co jest charakterystyczne dla architektury XIX wieku. Na samym początku alei gości wita odbudowany po ateistycznej demolce kościół Narodzenia. Stał się sławny z tego, że właśnie stąd został wysłany w ostatnią drogę legendarny poeta ukraiński Taras Szewczenko.

To będzie interesujące zobaczyć dworek zamożnych mieszkańców Bałabuchów, którzy ą znani daleko poza granicami Kijowa dzięki swojej recepturze "na sucho dżem", który wytwarzali na fabryce własnej. Ten sposób produkcji wyjawil im kucharz Katarzyny Wiełkiej. Znajdują się tu budynki kupca Dechciariwa, który stał się znany w dziedzinie handlu, urzędu miejskiego i jubilera F. Skrzyni.

Zdjęcia: Ul. Sagajdacznego, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie-5, UKRAINA
Ul. Sagajdacznego, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie-5, UKRAINAZrelaksować się w przyjemnej atmosferze można w kawiarni, która znajduje się na drugim piętrze w ponad 180 letniej piekarni. Na samym końcu ulicy wzniesiono pomnik z brązu P. Sagajdacznego. Jest ustawiony na skwerze przed Podworką Gościnnym (Targ podobny do Sukiennic Krakowskich ale niestety już nie działa). Oprócz zabytkowych obiektów są tu i nowoczesne budynki.

Ciekawe fakty

Trasa ma swoje rodzynki. W weekendy i święta tutaj jest w pełni zakazany jest ruch samochodowy, a prospekt częściowo zamienia się w deptak.

Na całej długości ulicy można spotkać tylko jedno drzewo. Legenda głosi, że drzew nie posadzono specjalnie, ponieważ ulica ta zawierała liczne biura i sklepy, a nasadzenia by zasłaniały wszystkie witryny.
W XIX wieku przebywał tu w tanim hotelu mało znany w tamtych czasach rosyjski prozaik A. I. Kuprin.

Zdjęcia: Ul. Sagajdacznego, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie-3, UKRAINA
Ul. Sagajdacznego, Kijów, Ul. Sagajdacznego w Kijowie-3, UKRAINAJak dojechać?

Dostać się do ulicy Sagajdacznego można samochodem, ale wstępnie przestudiuj mapę trasy.

Z maksymalnym komfortem gości zabiorą tu taksówki.

Z lotniska Żuliany można dojechać do Placu Kontraktowego marszrutką nr 302, a następnie przejść pieszo.

Łatwą będzie trasa z dworca kolejowego metrem. Od stacji "Wokzałna" (czerwona linia), przesiadka z "Chreszczatyk" na "Majdan Nezalezności" (niebieska linia) i dojechać do stacji "Plac Kontraktowy" (niebieska linia), a następnie znów pieszo.

Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego e Kijowie / Ul. Sagajdacznego w KijowieUKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego / Ul. Sagajdacznego w Kijowie-5UKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego / Ul. Sagajdacznego w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Plac Kontraktowy, Padoł / Ul. Sagajdacznego w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego / Ul. Sagajdacznego w Kijowie-4UKRAINA / Kijów / Ul. Sagajdacznego e Kijowie / Pomnik kozak Mamaj

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl