Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zejście św. Andrzeja w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja-7 w Kijowie jest jedną z głównych atrakcji stolicy, uznaną za lokalny zabytek urbanistyczny. Łączy on górne i dolne obszary – Stary Kijów i Podol. Zejście zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Wołodymerśka i Desiatinna i rozciąga się na Plac Kontraktowy.

Zejście św. Andrzeja zawdzięcza swoją nazwę św. Andrzejowi Pierwszewezwanemu. Zgodnie z legendą nakazał on wycofać się morzu, które wczesniej było na tym miejscu, i umieścić krzyż na szczycie góry, gdzie później powstał kościół o tej samej nazwie. Od niego pochodzi nazwa i zejście do Dolnego Miasta.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-7, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zejście św. Andrzeja-7, UKRAINARozwój ulicy rozpoczął się w XVIII wieku, szczyt budowy przypadł na początek XX wieku. Mieszkało tu wiele znanych osobistości: pisarze, muzycy, artyści itd. W ich domach są teraz muzea, sklepy i warsztaty.

Co tam ciekawego?

Kościół św. Andrzeja znajduje się w Górnym Mieście po prawej stronie ulicy. Został założony w XVIII wieku na mocy dekretu cesarzowej Elżbiety Pietrowskiej i nazwany na cześć Andrzeja Pierwszewezwanego. Na jednej z ikon swięty Andrzej jest przedstawionjako y czytający kazania Kyjanom.

Zdjęcia: Taras widokowy obok muzeum Historycznego, Kijów, Kościół św. Andrzeja-3, UKRAINA
Taras widokowy obok muzeum Historycznego, Kijów, Kościół św. Andrzeja-3, UKRAINAPomnik bohaterów komedii „Za dwoma zającami”, który stoi w pobliżu kościoła, tradycyjnie odwiedzają nowożeńcy. Pary składają tutaj kwiaty, aby ich wspólne życie nie stało się tak nieudane, jak życie postaci M. Starickiego.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik Bohaterom dramatu ''Na dwie zające", UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik Bohaterom dramatu ''Na dwie zające", UKRAINAMuzeum-warsztat architektura I. Kavaleridze znajduje się nieco niżej w domu, w którym autor stworzył słynną rzeźbę księżniczki Olgi. Tutaj często organizowane są wystawy sztuki na dowolny temat. W pobliżu znajduje się park, w którym pracował mistrz.

Kolejne ciekawe miejsce – zamek Richarda. Podczas jego budowy był pożar, postrzegany jako zły znak. W przyszłości budynek często zmieniał właścicieli, którzy mówili o przerażających dźwiękach w wentylacji. W czasach radzieckich znajdowały się tu mieszkania komunalne, ale ich lokatorzy również się wyprowadzili. Do tej pory zamek jest zamknięty dla publiczności: właściciele się zmieniają, daty otwarcia są odkładane...

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zamek Ryszarda Lwie Serce, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Zamek Ryszarda Lwie Serce, UKRAINANastępnym budynkiem po prawej stronie (idąc z góry do dołu) jest Muzeum M. A. Bułhakowa. Sam twórca i bohaterowie jego utworu «Biała Gwardija» żyli i pracowali w tym domku. Obok kamienicy pisarza znajduje się pomnik. Muzeum zawiera ponad 2,5 tys. eksponatów. Drugie piętro zajmuje ekspozycja «Dom Turbinych», która tworzy atmosferę codziennego życia bohaterów utworu. Podczas wizyty powinieneś wiedzieć z wyprzedzeniem o wolnych dniach, aby nie przeszkadzać grupom wycieczek.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik M. Bułhakowowi-1, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Pomnik M. Bułhakowowi-1, UKRAINANaprzeciwko domu Bułhakova znajdują się galerie i sale wystawowe: Garncarze, Atelier-Karas, ART SALON i warsztaty twórcze Narodowej Unii Artystów Ukrainy. W tym miejscu prowadzą wystawy i sprzedaż prac, tworzą kolekcje, produkują katalogi sztuki, zajmują się ekspertyzą utworów.

Poniżej znajduje się teatr «Koło». Może pomieścić 70 widzów, a jego repertuar obejmuje 30 przedstawień.

Muzeum «Jedną ulicę» po lewej stronie drogi dopełnia widok zejścia Andrzejewskiego. Unikalne eksponaty są poświęcone historii tego ciekawego miejsca i jego wybitnym mieszkańcom. Jest jednym z najlepszych muzeów w kraju, pomimo niewielkich rozmiarów.

Zdjęcia: Plac Niezałeżności, Kijów, Pamiątki z Ukrainy-2, UKRAINA
Plac Niezałeżności, Kijów, Pamiątki z Ukrainy-2, UKRAINAW pobliżu słynnych budynków jest aktywny handel pamiątkami, magnesami, obrazami i antykami. W Dniu Miasta odbywa się tutaj wystawa rzemiosła ludowego.

Jak tam się dostać?

Najlepiej jest zwiedzać Zejście Andrzeja w Kijowie w weekend w ciepłym sezonie. W zimie może to być nawet niebezpieczne z powodu lodu. Nie noś butów na obcasach ze względu na drogę wyłożoną kostką brukową.

Wycieczkę lepiej zacząć od Górnego Miasta, ponieważ fizycznie trudno będzie wspiąć się na szczyt ulicy. Możesz dostać się do skrzyżowania Desiatinna i Wołodymerśka taksówką lub transportem publicznym. Przestanek «ul. Wołodymerśka» znajduje się 300 m stąd.

Zdjęcia: Zejście św. Andrzeja, Kijów, Widok z Góry Zamkowej na Zejście św. Andrzeja, UKRAINA
Zejście św. Andrzeja, Kijów, Widok z Góry Zamkowej na Zejście św. Andrzeja, UKRAINAMożna dojść od stacji metra «Złota Brama» (zielona linia) lub «Majdan Niezałeżniśći» (niebieska linia). Odległość jest prawie taka sama i trwa około 20 minut.

Spacer również można rozpocząć od dołu (od placu Kontraktowego), docierając do Zejście św. Andrzeja od stacji metra Plac Kontraktowy (niebieska linia). Droga stamtąd zajmie około 10 minut.


Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja-7UKRAINA / Kijów / Taras widokowy obok muzeum Historycznego / Kościół św. Andrzeja-3UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Pomnik Bohaterom dramatu ''Na dwie zająceUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zamek Ryszarda Lwie SerceUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Pomnik M. Bułhakowowi-1UKRAINA / Kijów / Plac Niezałeżności / Pamiątki z Ukrainy-2UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Widok z Góry Zamkowej na Zejście św. AndrzejaUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. AndrzejaUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Zejście św. Andrzeja-8UKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Kijowskie MurałeUKRAINA / Kijów / Zejście św. Andrzeja / Pomnik Aleksandra Wertynskiego

Dodane komentarze

Olga Bełłonina dołączył
11.05.2019

Olga Bełłonina 2019-08-29 07:57:55

Dziękuję za komentarz. Faktycznie masz rację.

Jacek 66 dołączył
04.04.2018

Jacek 66 2019-08-28 23:08:56

Bardzo klimatyczne miejsce. W weekendy praktycznie na całej długości ulicy odbywa się coś na kształt pchlego targu. Co prawda w większości oferuje się tu pamiątkową masówkę ale jest też wiele niebanalnych grafik, zegarków z czasów ZSRR, malarstwa itp.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl