Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Narodowe Muzeum Czarnobyla w Kijowie (ul. Chorewa, 1). > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-9Narodowe Muzeum Czarnobyla w Kijowie przyjmuje gości od 1992 roku. Instytucja mieściła się w budynku remizy strażackiej, której brygada brała aktywny udział w akcji ratunkowej i wzięła na siebie największy ciężar.

Kwiecień 1986 wstrząsnął historią ludzkości straszliwym wypadkiem spowodowanym przez człowieka. Strefa elektrowni jądrowej w Czarnobylu wynosi 30 km zamknięcia. Na pamiątkę poświęcenia ludzi, zmarłych i okaleczonych, utworzono i otwarto muzeum. Pełni ono również funkcję edukacyjną, aby nowe pokolenie znało swoją historię i bohaterów.

Zdjęcia: Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-9, UKRAINA
Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-9, UKRAINANajtrudniejsze było zebranie materiału do muzeum, ponieważ w tym czasie cała dokumentacja i materiały dotyczące przyczyn i konsekwencji wybuchu zostały sklasyfikowane jako tajne a naoczni świadkowie tego horroru obawiali się zakazów i gróźb, dlatego milczeli. Kiedy Ukraina stała się niepodległym państwem, wszystkie ostrzeżenia zostały usunięte, a kurtyna została otwarta dla zwiedzających.

Obecnie

Przed wejściem zainstalowano karetki pogotowia, straży pożarnej i policji, które stały się symbolami likwidacji.

Zdjęcia: Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-8, UKRAINA
Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-8, UKRAINAPierwszą rzeczą, którą turyści widzą przy wejściu, jest napis po łacinie:

Est dolendi modus, non est timendi (Ból ma granice, strach nie zna granic).

Wchodząc do hali można obserwować, jak nad głową wyświetlane są znaki drogowe, informujące o osadach zniszczonych przez promieniowanie. Wnętrze muzeum jest subtelnie przemyślane. Wszystkie istniejące elektrownie jądrowe na świecie migają na suficie. Podłoga jest wyposażona w płytę w ochrony biologicznej a ściany zdobią plakaty i banery na temat fizyki jądrowej.

Zdjęcia: Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-7, UKRAINA
Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-7, UKRAINAW kolekcji Muzeum Narodowego znajduje się ponad 7000 eksponatów: dokumenty i zdjęcia, układy i mundury, przedmioty osobiste i obrazy. Główną wartością jest diorama, która emituje film dokumentalny: Czarnobylska elektrownia jądrowa przed, w trakcie i po wypadku. Nie mniej interesująca jest kompozycja z ikonostasem. Został zabrany bezpośrednio ze Strefy Wykluczenia, a w pobliżu znajdowały się 2 statuetki likwidatorów, ubranych w pełny ekwipunek. Nad nimi zamontowane są czarno-białe anioły, których skrzydła zdobią fotografie dzieci i historyczne fotografie. Osobną wystawę reprezentują wypchane zwierzęta żyjące w strefie Czarnobyla, a także ich zmutowane potomstwo.

Zdjęcia: Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-2, UKRAINA
Ul. Choriwa, 1, Kijów, Muzeum Czarnobyla-2, UKRAINACo jeszcze ciekawego?

Poza wycieczką do muzeum sama wizyta w miejscu wypadku będzie bardzo interesująca. Muzeum ściśle współpracuje z organizatorem wycieczek, który organizuje wycieczki przez cały rok, ściśle przestrzegając wszystkich środków bezpieczeństwa. Dokładniej możesz przeczytać tu: https://www.facebook.com/wedrowkipo.kijowie.7/posts/120844365937839

Jak zwiedzić?

Ci, którzy chcą odwiedzić Narodowe Muzeum Czarnobyla, powinni dotrzeć do stacji metra Plac Kontraktowy albo autobusey numer 62 i tramwaje numer 12, 13, 14, 16, 18, 19 zabiorą gości na miejsce.

Możesz kupić bilety w kasie, koszt wycieczki wynosi około 30 hrywien (4,5 zł). Wycieczki odbywają się codziennie od 10.00, a o 18.00 drzwi są zamykane. Warto pamiętać, że kasa jest czynna do godziny 17.00.

W niedzielę muzeum jest zamknięte, a w ostatni poniedziałek miesiąca organizacja zamyka się na dzień sanitarny.Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa. Więcęj zdjęć możesz obejrzeć na FB: https://www.facebook.com/wedrowkipo.kijowie.7/videos/123571255665150/

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-9UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-8UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-7UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-2UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-6UKRAINA / Kijów / Ul. Choriwa, 1 / Muzeum Czarnobyla-10

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl