Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Miejska kolejka w Kijowie > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-4Kijowska miejska kolejka łączy po obwodzie całe miasto. Jest to bardzo wygodny transport, używany jako wspomagający z celem zmniejszyć korki na drogach. Jedyny jego minus działa tylko w godzinach szczytu. Z artykułu dowiesz się jaki jest harmonogram ruchu, węzłowe i centralne przestanki, gdzie kupić bilet i za ile.

Kijowska miejska kolejka, lub jak nazywa się popularnie, kołowa, – stosunkowo młody środek transportu w Kijowie. Funkcjonalnie kolejka łączy przedmieścia miasta między sobą. Otwarcie odbyło się w 2009 roku. Podczas rozruchu próbnego kursowały tylko dwa składy. Później dodali jeszcze kilka pociągów. Zgodnie z intencją, obciążenie metra udało się rozładować. Wagony starano się unowocześnić, dodano stojaki na rowery. Komfortowe fotele usytuowano przestronne, 2 naprzeciwko 2.

Zdjęcia: Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-4, UKRAINA
Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-4, UKRAINANa przestrzeni 50 km usytuowano 18 przystanków. Przejazd zabiera koło 1.5 godziny jazdy. Co ciekawe, rano jadą w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a wieczorem – w przeciwną stronę.

WĘZŁOWE i CENTRALNE PUNKTY

Przy projektowaniu starano się połączyć zaktualizowane tory kolejowe z innymi transportowymi arteriami Kijowa. Można przesiąść się na szybki tramwaj lub podziemne metro. Praktycznie z każdej stacji można przesiąść sie do regionalnych pociągów. Dworzec kolejowy połączony z pierścieniem na przystanku Wokzalna.

Zdjęcia: Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-3, UKRAINA
Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-3, UKRAINAGłówne przejściowe pozycje:

· Wokzalna – metro, tramwaje Nr 1, Nr 3
· Wydubyczi – metro Wydubyczi
· Lewobereżna – metro Lewobereżna
· Poczajna – metro Poczajna
· Syrecka – metro Syrecka
· Rubeżowska – metro Berestejska
· Trojeszczyna-2 - tramwaje nr 4, nr 5
· Borszczagiwska – tramwaj nr 1


HARMONOGRAM RUCHU

Na razie na tej trasie nie ma regularnego ruchu. Używana jest jako pomocnicza w godzinach szczytu:

1) po porannym otwarciu do 10 godzin; wagony jeżdżą co pół godziny.

2) po południu od 16 do 21; odstęp co 1 godzinę.

3) w pozostałym czasie składy kursują tylko między \\\" Trojeszczyna-2\\\" i \\\" Borszczagiwska\\\".

Harmonogram jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej https://kpt.kyiv.ua.

Zdjęcia: Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-2, UKRAINA
Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-2, UKRAINAPociągi często się spóźniają. Dobrze, że na miejscu Kyivpastrans i w aplikacji mobilnej EasyWay działa śledzenie na mapie. Pasażer zawsze wie na bieżąco, kiedy lepiej podejść na platformę.

GDZIE i JAK KUPIĆ BILET?

Na każdym przystanku działają kasy. Jest kilka rodzajów biletów:

• bony lub żetony na 1 karnet z8 hrywien (1,2 zł);
• karnety za 390 grn (65 zł);
• połączone na dwa rodzaje transportu, aby dojechać z 1 przesiadką, na przykład, na autobus, na 14 grn;
• ;bilet miesięczny:

kartę można przyłożyć na wejściu do kołowrotu; działa również smartphone z aplikacją PayPal. Z konta po prostu pobierane jest 8 hrywien, od razu drukowany paragon. Takiego sprzętu nie ma na wszystkich stacjach roboczych, zostały one oznaczone znakiem płatności bezdotykowym;

Zdjęcia: Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-1, UKRAINA
Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-1, UKRAINA• osobiste elektroniczne \\\"Karty z Kijowa\\\" korzystają nie tylko beneficjenci; wystarczy umieścić na konto odpowiednią sumę i zachować paragon otrzymany przy wejściu;

• czeki z kodów, kody wygodnie kupić w terminalu, jeśli w kasie jest kolejka. Ponadto, są one sprzedawane online: pasażer otrzymuje e-mail kodów kreskowych, drukuje je lub przenosi na telefon, a następnie skanuje przy wejściu.

Bony i paragony z kasy należy zachować, sprawdzane są przez automaty przy wejściu na peron lub u kontrolera bezpośrednio w wagonie. Kara za jazde bez biletu wynosi 200 hrywien.

Za darmo wpuszczają dzieci do 6 lat, uczestników II wojny światowej i ATO, członków rodzin wielodzietnych, osoby niepełnosprawne 1-szej i 2-giej grupy.

Zdjęcia: Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-5, UKRAINA
Park Nywki, Kijów, Pociąg miejski w Kijowie-5, UKRAINAWYGODA

Do pociągów będziesz musiał wspinać się po schodach. Temat odpowiedniego obuwia lepiej przemyśleć wcześniej. Rampy są rozmieszczone na wszystkich przystankach. Wózki należy podnosić przy wejściu. Budowa trwa. W planach urzędu miejskiego jest otwieranie nowych wygodnych platform w dalszych obszarach. W przyszłości zrobią windy i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.Czekam na Twoje pytania i komentarze, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-4UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-3UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-2UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-1UKRAINA / Kijów / Park Nywki / Pociąg miejski w Kijowie-5

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl