Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Muzeum Korupcji w Meżygorje (obok Kijowa) > UKRAINA


Olga Bełłonina Olga Bełłonina Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-1Podróżując do Kijowa błędem byłoby nie zajrzeć do muzeum korupcji, które nie ma odpowiedników na całym świecie. Znajduje się w miejscowości Nowe Petriwcy nad brzegiem Dniepru koło Kijowa.

Muzeum korupcji ma także inną nazwę – Meżygirja, którą znawcy historii kojarzą z imieniem byłego premiera, a później prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Jeśli prześledzisz całe „cierpienie” korupcji wokół kontrowersyjnej rezydencji i zwrócisz uwagę na luksusowe przedmioty znalezione w kryjówkach ukraińskiego „Wersalu” (złota muszla klozetowa, złoty bochenek i inne), natychmiast powstają pytania, dlaczego muzeum znajduje się właśnie tutaj, w tym malowniczym miejscu.

O tym, że to miejsce jest malownicze, świadczy fakt, że teraz w Meżygirja znajduje się park narodowy z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów, na terytorium którego znajduje się zoo z wyjątkowymi zwierzętami, a niedaleko wioski Sukholuczje znajduje się państwowa farma myśliwska Dniepr-Teterewsky. Jednak głównymi atrakcjami dawnej rezydencji prezydenckiej nie są naturalne piękno, flora i fauna, ale dowód ludzkiej chciwości.

Na terenie parku znajduje się również świątynia która jest obecnie odnawiana – w kontynuacji przedradzieckiej historii: do 1935 r. istniał tu klasztor prawosławny Meżygorsk, który wcześniej był klasztorem armii Zaporoże i nazywał się Zbawiciel Biały. Z tamtych czasów pozostało nie tylko wspomnienie, ale także kroniki meżigorskie i rękopisy. Niektórzy naukowcy nadal uważają, że są to książki z zaginionej biblioteki Jarosława Mądrego.

Dom Klubowy Honka otrzymał swoją nazwę od niemieckiej firmy budowlanej specjalizującej się w budowie mieszkań ekologicznych. Nie ma więc powodu wątpić w jakość i bezpieczeństwo budynku. Właśnie w tych dworach przechowywane są złote przedmioty z „epoki Janukowycza”. Mówi się, że kiedy Ukraińcom pozwolono zajrzeć do środka, byli tak oburzeni tym, co zobaczyli, że prawie dokonali pogromu. Istnieją również głośne historie o nieudanych próbach przeniknięcia dziennikarzy do pałaców ukraińskiego polityka oraz niemal detektywistyczna opowieść o zniszczeniu fotografii potajemnie zrobionej przez dziennikarkę Tatianę Czernowol, która penetrowała „Honkę”.

Kolejnym obiektem kompleksu muzealnego jest przystań, „pływająca” rezydencja Janukowycza ozdobiona złotem, kryształami i marmurem. Kiedyś tam znajdował się jego osobisty gabinet. To prawda, że ta historia nie mówi o tym, z kim i na jakie tematy ukraiński prezydent rozmawiał podczas osobistych przyjęć i czy typowy mieszkaniec kraju mógł umówić się z nim na osobistą rozmowę.

Ciekawie będzie zajrzeć do parku retro, w którym zgromadzonych jest 40 rodzajów rzadkich samochodów i motocykli. Osobista kolekcja byłego Prezydenta teraz jest własnością Państwa.

ZASADY ODWIEDZANIA

Nie ma specjalnych zasad dla odwiedzających, zwykłe wymagania bezpieczeństwa: zakaz wnoszenia broni, substancji toksycznych i alkoholu. Na terenie parku zabrania się spożywania alkoholu, wprowadzania własnych zwierząt, zrywania roślin, łowienia ryb. Za radą doświadczonych turystów warto wybrać się na wycieczkę w wygodnym ubraniu i butach bez obcasów, aby można było łatwo spacerować pieszo po rozległym terenie parku narodowego, a nawet jeździć konno.

ILE KOSZTUJE?

Na terytorium parku narodowego można wjechać bez biletu wstępu, ale w tym przypadku odwiedzający są zobowiązani do zakupu żywności dla zwierząt za tę kwotę (buraki, jabłka, marchew).

JAK DOJECHAĆ?

Aby się tam dostać w ciągu pół godziny, latem statkiem – z przystani Kijów,
a o każdej porze roku - autobusem wahadłowym ze stacji metra Heroiw Dnipro, a także samochodem.

GODZINY OTWARCIA PARKU NARODOWEGO

latem – od 8:00 do 22:00,
jesienią i wiosną od 8:00 do 19:00,
zimą – od 8:00 do 17:00.

Czekam na Twoje pytania i komentarzy, oraz zapraszam do Kijowa.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-1UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-2UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-3UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-4UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-5UKRAINA / Kijów / Muzeum Korupcji w Meżygorje / Muzeum Korupcji w Meżygorje-6

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl