Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wyprawy, których nigdy nie zapomnisz:) Podróże w przestrzeni i podróże w głąb siebie. Część I Wulkan wolności i pozytywnej energii, czyli przestrzeń PUSTYNI. > TUNEZJA


Huge Smile:) Huge Smile:) Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TUNEZJA / Sahara / Douz / Bezkresna wolnośćMyśli porozrzucane na temat karawany na Saharze w Tunezji.

Wyprawy, których nigdy nie zapomnisz:)
Podróże w przestrzeni i podróże w głąb siebie.

Część I
Wulkan wolności i pozytywnej energii, czyli przestrzeń PUSTYNI.

Zdejmujesz buty. Twoje stopy dotykają delikatnego, miękkiego, bardzo sypkiego i z niczym nieporównywalnego piasku. Gdzie nie spojrzysz piasek, piasek, piasek……., bezkresne wydmy piasku, piasku, piasku………. Niebo jest bezchmurne, a w powietrzu czuć gorąco. Jest to, to dziwne uczucie, kiedy możesz poczuć na swoim ciele wiatr, ale nie jako zwykły podmuch powietrza, lecz możesz go poczuć niejako fizycznie, w „zmaterializowanej” formie. Stawiasz pierwsze kroki, a pod twoimi stopami bezgłośnie przesuwa się piasek, zostawiając na ułamki minut twoje ślady na świętej ziemi PUSTYNI.
Obok ciebie powoli i statecznie, z wrodzoną sobie zadumą, a przy tym wielką gracją posuwa się twój towarzysz podróży. Ciągniesz go lekko za sobą, aby wiedział, w którą stronę ma płynąć – w końcu towarzyszy ci „okręt pustyni”. W ten sposób są określane dromadery, czyli wielbłądy jednogarbne.
Tak rozpoczyna się twoja przygoda po malutkim kawałeczku Sahary, jaki możesz przejechać, przejść, dotknąć, doświadczyć w czasie 24 godzinnej karawany.
Sahara rozciąga się wzdłuż Afryki północnej i wchodzi w skład terytoriów 11 państw: Maroka, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sudanu, Czadu, Nigru i Mali.
Ja miałam przyjemność zwiedzić tunezyjską część Sahary. W Tunezji najlepiej na wszelkie wypady w głąb pustyni wyruszać z miejscowości Douz ( a właściwie to powinnam napisać oazy Douz), która jest nazywana „Wrotami Sahary”. Można tutaj skorzystać z usług przewodników, którzy organizują karawany grupowe i indywidualne. A więc jeśli lubisz dzikie, ale w miarę bezpieczne przygody i nie lubisz korzystać ze zorganizowanych wycieczek, sam możesz zaprojektować swoje spotkanie z Saharą. Cena wynosi około 35 dinarów (około 90 złoty) za 24 godzinne wynajęcie przewodnika, wielbłądów, potrzebnego sprzętu oraz wyżywienie. Jeśli chodzi o potrzebny sprzęt to mam tu na myśli materace, koce, (jeśli jest to wyprawa na kilka dni i wybierzesz się w zimniejszej porze roku to wówczas również namiotów) baki na wodę, torby z naczyniami. Natomiast, co do wyżywienia to są to regionalne potrawy, przyrządzone w tradycyjny sposób. Przykładowo:
obiad – tradycyjny placek ze świeżymi warzywami: ogórek, pomidor, cebula
kolacja – siorba (czyli zupa) i kaszka kus kus z kawałkiem mięsa
śniadanie – tradycyjny placek z masłem i dżemem oraz czarna, mocna kawa.
Tak naprawdę są to proste potrawy, ale przygotowywane i pałaszowane na świeżym powietrzu, w dodatku, gdy się siedzi na ziemi Sahary i ma za sobą kilkugodzinną jazdę na wielbłądzie przeplataną marszem po pustyni, wszystko to sprawia, że smakują wyśmienicie:). Ale tak naprawdę cena jak to w krajach arabskich zawsze jest umowna i ustalana indywidualnie. Tak, że trzeba się bardzo mocno targować zawsze przed dokonaniem danego zakupu czy skorzystania z danej usługi – w tym kontekście wynajęcia karawany.
Oczywiście możesz się wybrać w dłuższą wędrówkę niż 24 godziny, Ale jeśli nigdy w życiu nie jeździłeś na wielbłądzie, to nie zachęcałabym do dłuższej podróży. Gdyż jak zauważysz na drugi dzień lub już po paru godzinach kołysania się na grzbiecie wielbłąda, mięśnie twoich kroczy będą bardzo obolałe. Zapewne z czasem, po kilku takich wyprawach mięśnie każdego człowieka powoli się rozciągają i przyzwyczajają do spokojnego rytmu falowania „okrętu pustyni”. Tak jak zresztą wszystko naokoło ciebie jest niezmącone, równomierne, totalnie wyzbyte pośpiechu. Leniwie kroczy wielbłąd, leniwie płynie czas, leniwie porusza się twój przewodnik i ty w pewnym momencie również jesteś gotowy by zanurzyć się w ten świat chwili obecnej, bycia tu i teraz, posiadania czasu na własną wyłączność i czasu po prostu na wszystko.
Wokół ciebie panuje cisza (jest to inny rodzaj ciszy niż w Mont Bego, o której napiszę w następnej części). Jest to cisza, która uosabia świętość – twórcze działanie ukierunkowane na dobro, naładowanie się pozytywną energią, którą pragnie się emanować. Tutaj prawdziwie możesz poczuć wolność, wyzwolenie z wszelkich petów. Nie bezmyślną swobodę i robienie, czego chcę, pozbawione wszelkich zahamowań (gdyż to moim zdaniem jest zniewoleniem), ale wartość frommowskiej „wolności do”, wolności, która wyzwala najgłębsze pokłady szczęścia i mądrości. Takiego zagłębiania się w jedności siebie i świata, a w ostatecznym rozrachunku pobudza do czynów przepełnionych dobrem i miłością.
Cisza pustyni jest sacrum – miejscem świętym, miejscem spotkania człowieka z całą energią wszechświata. Poczucie jedności bytu śmiertelnego i nieśmiertelnego.
Jest to cisza, która jest medytacją – zatrzymaniem się i zanurzeniem w chwili obecnej, w tym, co się dzieje w tym momencie, bez zastanawiania się nad tym, co było i co będzie, ale trwaniem w teraźniejszości. Aby to przeżyć musisz się otworzyć na działanie Ducha – DUCHA PUSTYNI:)
Ale tak naprawdę każdy ma swój sposób na spotkanie z Saharą, podróży w przestrzeni i podróży w głąb siebie, zakosztowania uroków egzotyki. Po pustyni nie trzeba podróżować na wielbłądzie. Można spróbować również bardziej ekstremalnych i niecodziennych środków transportu. Takich jak gokarty, jeepy, czy lotu na paralotni lub balonem.
Tak, że serdecznie zapraszam do wojaży po tunezyjskiej części wielkiej i niezwykłej Sahary.
A w następnej części zaproszę was do miejsca, gdzie śpi licho………:)Tekst: Julia Podwysocka
Zdjęcia: Dominika ŚliwkiewiczWyprawa na Saharę na pewno dla każdego będzie niesamowitym przeżyciem:)

Zdjęcia

TUNEZJA / Sahara / Douz / Bezkresna wolnośćTUNEZJA / Sahara / Douz / Być ciągle w drodzeTUNEZJA / Sahel / Sousse / Być jak wiatrTUNEZJA / Sahara / Douz / KarawanaTUNEZJA / Sahara / Douz / OKRĘTY PUSTYNI

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl