Forum dyskusyjne

trip Panama Nikaragua i Kolumbia

kategoria podróże po świecie

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 19:38 | 04.02.2019

Witaj,
Akurat na temat Panamy mam najmniej do powiedzenia, gdyż nie byłem w żadnych parkach narodowych. Nasz wyjazd do Panamy ograniczył się do miasta Panam City, kanału panamskiego i gór w okolicach El Valle de Antón. Jeżeli omijacie Nikaraguę (a szkoda!!!) to moim zdaniem warto zobaczyć Kolumbię, My zaczynaliśmy od Cartageny, gdzie zwiedziliśmy wspaniałe miasto, następnie pojechaliśmy autobusem do Santa Marta, a to jest punkt wypadowy do Parku Tayrona. Udaliśmy się do Parku Tayrona, gdzie spędziliśmy dwie noce. Po powrocie do Santa Marta polecieliśmy do Leticii, gdzie wyszukaliśmy przewodnika do zorganizowania wypadu na Amazonkę (jest ich na miejscu dużo) Na Amazonce spędziliśmy 3 wspaniałe noce !!! Potem polecieliśmy do Bogoty, zwiedziliśmy miasto, wspaniale Mount Monserrate i muzeum złota (KONIECZNE DO OBEJRZENIA!!!)
Ciężkim wyborem dal nas był wybór pomiędzy Parkiem Tayrona ,a zaginionym miastem. Wybraliśmy Park Tayrona, a czy słusznie sam nie wiem... Ale czas był nieubłagany.
Pzdr. Waldek

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:05 | 03.02.2019

Cześć:)
Rozważamy na za rok Panamę, Nikaraguę lub Kolumbię (1 z wymienionych krajów).ze względu na zamieszki w Nikaragui ten kraj odrzucamy.czy ze względu na bezpieczeństwo bardziej polecasz Panamę czy Kolumbię?
Jakieś konkretne miejsca w tym kraju polecasz jako fajne?wolimy naturę miasta.
Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

Rozważamy na za rok Panamę, Nikaraguę lub Kolumbię (1 z wymienionych krajów).ze względu na zamieszki w Nikaragui ten kraj odrzucamy.czy ze względu na bezpieczeństwo bardziej polecasz Panamę czy Kolumbię?
Jakieś konkretne miejsca w tym kraju polecasz jako fajne?wolimy naturę niż miasta.
Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

Jakieś konkretne miejsca w tym kraju polecasz jako fajne?wolimy naturę niż miasta.
Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:06 | 03.02.2019

Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:07 | 03.02.2019

Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:09 | 03.02.2019

Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:03 | 03.02.2019

Pozdrawiam
Anka

bijou dołączył
11.05.2016

bijou 15:03 | 03.02.2019

Pozdrawiam
Anka

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 12:23 | 06.02.2018

szczepienia zalecane w tej części świata:
● tężec + błonica
● dur brzuszny
● wścieklizna
(i w przypadku Panamy żółta febra).

Tężec to choroba odzwierzęca i zagrożenie nią występuje głównie w terenach wiejskich gdzie hoduje się bydło. Kiedyś pewnie byłeś na to szczepiony (w szkole?) bo to było (jest) obowiązkowe szczepienie. Jedynie należy pamiętać, że szczepienie nie daje ochrony na całe życie i co 10 lat trzeba przyjmować dawkę przypominającą.

Dur brzuszny jest chorobą "brudnych rąk" czyli ryzyko pojawia się głównie tam gdzie warunki higieniczne są kiepskie. Jeżeli częściej podróżuje się po krajach umownego "trzeciego świata" to nie jest źle mieć takie szczepienie.

Wścieklizna - szczepienie nie daje pełnej ochrony więc po podejrzanym kontakcie ze zwierzętami (głównie psy, koty, nietoperze) lepiej zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że ten kontakt nie oznacza jedynie głębokiego ugryzienia ("do krwi") lecz także powierzchowny kontakt ze śliną chorego zwierzaka. Takie szczepieni może być ważne jeśli planujesz odwiedzić miejsca gdzie kontakt z lekarzem jest utrudniony i może nastąpić dopiero po upływie kilku dni. Szczepienie przeciw wściekliźnie daje wtedy trochę czasu na dotarcie do lekarza.

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 21:31 | 05.02.2018

Moim zdaniem tężec i pozostałe możesz sobie darować. Koniecznie weź ze sobą coś na pogryzienia przez owady. Nas strasznie pogryzły mrówki i najśmieszniejsze jest to, że podczas snu w hotelu!!! Poza tym jest tam bezpiecznie.

eremita dołączył
22.04.2015

eremita 18:26 | 05.02.2018

Dzięki Panowie za informacje, wezmę to pod uwagę. Jeszcze zapytam jakie szczepienia oprócz wzw a , zółtej febrze jest sens robić, a które uważacie za zbędne, jak z ryzykiem na miejscu? Zakładając tereny Ameryki Centralnej i Południowej bez Brazylii,Amazonii.

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 09:32 | 05.02.2018

Jestem daleki od lekceważenia zagrożeń, zwłaszcza takich jak żółta gorączka czy malaria. A już na pewno nie poważyłbym się doradzać komukolwiek ignorowania zasad zachowania zdrowia w tropikach.

Kolega eremita zapytał:
"Będę wjeżdzał granicą od strony Hondurasu ale na wszelki wypadek zabiorę żółtą książeczkę."
A ja odpowiedziałem, że nie ma takiego wymogu, a ja takiego szczepienia nie posiadałem na tej granicy. Dodałem, że takie szczepienie jest wymagane jeśli wjeżdża się do Nikaragui z krajów, gdzie występuje tak choroba, np. z Brazylii czy Panamy I nic ponadto. I to jest zgodne z wiedza medyczną i zaleceniami WHO. Zainteresowanych odsyłam do strony:
o Nikaragui:
wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/nicaragua 
o Hondurasie:
wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/honduras 
i dla przykładu o Panamie:
wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/panama 

Dla polskich czytelników wiarygodnym źródłem jest opracowanie dr Agnieszki Wroczyńskiej pt. Medycyna podróży, cyt:

Honduras
Obowiązkowe szczepienia:
● przy podróży z Polski – nie obowiązują
● szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby. Wyjątek: podróżujący z Panamy (wtedy szczepienie jest zalecane)

Nikaragua
Obowiązkowe szczepienia:
● przy podróży z Polski – nie obowiązują
● szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby

pozdrawiam

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 19:34 | 04.02.2018

Piszesz, że nie miałeś ani jednego, ani drugiego. Ja w te rejony nie wybrał bym się bez tego szczepienia. A już troszeczkę w życiu przejechałem... Poza tym jest zasada, uda się, albo nie uda się... Tylko po co ryzykować ??? Ja zawsze biorę pod uwagę prawo Murphiego : Jeżeli coś może się nie udać – nie uda się na pewno....

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 19:26 | 04.02.2018

Wjeżdżałem do Nikaragui lądem z Hondurasu. Nikt mnie nie pytał o żółtą książeczką, ani o szczepienie na żółtą febrę. Zresztą nie miałem ani jednego, ani drugiego. Z tego co pamiętam szczepienie i książeczka są jedynie wymagane jeśli przyjeżdża się z kraju, w którym występuje żółta febra czyli np. z Brazylii albo Panamy.

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 15:03 | 04.02.2018

Witam.
To, że będziesz wjeżdżał lądem nic nie zmienia, żółta książeczka musi być. Najbardziej mnie rozśmieszyło to, że byliśmy badani na granicy przez lekarzy, czy CZASEM NIE PRZYWOZIMY JAKIEGOŚ CHORÓBSKA. Patrząc na Twój plan podejrzewam, że musisz zmienić kolejność, tj. najpierw dotrzeć do Granady, a dopiero stamtąd na wulkan Masaya, a to z prostej przyczyny, że zwiedzanie wulkanu jest możliwe dopiero od godziny 18.30 - wtedy wpuszczają samochody! Logistycznie nie da się tego inaczej ogarnąć niż z Granady. Poza tym spokojnie możesz odpuścić Lagunę de Apoyo - niewiele stracisz! Rivas zrób tylko przejazdem - szkoda czasu, a na Ometepe koniecznie wypożycz skuter. Tylko nie słuchaj właścicieli wypożyczali, aby jeździć tylko drogami głównymi, gdyż wulkan Conception (główna atrakcja Ometepe) najlepiej widoczny jest na trasie Altagracia do Moyogalapa. Kombinuj tak, aby w San Juan del Sur nie być w weekend, bo wtedy zjeżdżają się lokersi i robi się tłocznie. I jeszcze jedno na Managuę nie poświęcaj ani jednej minuty - zdecydowanie szkoda czasu !!!!!
Kostaryki z uwagi na tamtejsze ceny w ogóle nie "ruszaliśmy"

eremita dołączył
22.04.2015

eremita 13:12 | 04.02.2018

Będę wjeżdzał granicą od strony Hondurasu ale na wszelki wypadek zabiorę żółtą książeczkę.

Z Grubsza planuję taką trasą po Nikaragui :

El Elspino - Valle de Sonis - Esteli - Leon – Las Penitas - Managua - Buena Vista – Volcan Masaya – Granada – Laguna de Apoyo - – Rivas – Ometepe
San Juan del Sur i stamtąd do Kostaryki. Przez Kostarykę tylko tranzyt miałeś czy coś zwiedzałeś/polecasz?

Jeśli chodzi o Panamę to jestem na etapie zbierania informacji, oprócz samej stolicy na pewno jest jeszcze sporo do zobaczenia.

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 14:38 | 03.02.2018

Generalnie jest bezpiecznie, a Panamę określił bym nawet krajem policyjnym. Poruszanie się lokalnymi środkami lokomocji nie stanowi żadnego problemu. Wszyscy są przyjaźni i można bezproblemowo się poruszać. Do poruszania się transportem lokalnym w Panamie wystarczy dostać się do terminala autobusowego Albrook. I już stamtąd można ruszać dalej. Ważną rzeczą jest zakup doładowywanej karty na poruszanie się środkami lokomocji miejskiej. My takowe karty kupiliśmy właśnie na dworcu Albrook. Przykładowo nad kanał można z Albrook dojechać autobusem za 1USD. W Panamie oprócz miasta pojechaliśmy w góry do miejscowości El Valle de Antón. W Panamie płacisz USD. Istnieje bardzo szeroka sieć bankomatów. I teraz NIKARAGUA. Pamiętaj aby do Nikaragui zabrać żółta książeczkę i koiniecznie musisz być zaszczepiony na żółtą febrę. Jest to skrupulatnie sprawdzanie na lotnisku w Managua przez lekarzy. W Nikaragui przede wszystkim Granada i czytnny wulkan Masaya, wyspa Ometepe i ocean, a najlepszą opcją jest San Juan del Sur. Do Granady dostaniesz się busem z Managua, a z Granady chickenbusami do Rivas (port promowy na Ometepe). Z Rivas później chickenbusem do san Juan del Sur. Z san Juan del Sur chickenbusem do Managua. Ceny są śmieszne. Walutę wymienisz bezproblemowo w kantorach. Istnieje również sieć bankomatów

eremita dołączył
22.04.2015

eremita 13:55 | 03.02.2018

Hej ! Mam kilka pytań

Jak wygląda sytuacja z bezpieczeństwem w Nikaragui i Panamie, chodzi mi głównie o przemieszczanie się lokalnym transportem pomiędzy miejscowościami.

Co byś polecił do zwiedzenia, zobaczenia w Nikaragui i Panamie?
Jak wygląda sytuacja z kantorami, wypłatami z bankomatów?

marka9 dołączył
06.01.2012

marka9 21:00 | 02.02.2018

Wróciłem z miesięcznego tripu po Panamie, Nikaragui i Kolumbii (w Amazonii zahaczyliśmy również o Brazylię i Peru). Gdyby ktoś miał pytania, jestem w stanie podać najświeższe informacje.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl