Forum dyskusyjne

Sri Lanka wschodnie wybrzeże

kategoria podróże po świecie

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 15:48 | 02.12.2018

PP! byłam kilka razy na Sri lance ale chciałabym tym razem wziążć kierowcę i pojechać na wschodnie wybrzeże. Czy ktoś z Państwa mógłby mi udzielić parę wskazówek i pomóc w ułożeniu planu? wylatujemy z Polski 20.01.2019 a wracamy 04.02.2019. Będzie nas 5 osób w tym 1 osoba dość leciwa. Na pn od Kolombo byliśmy w Negombo i tam po długim locie chcielibyśmy odpocząć na plaży z 2 dni. Najdalej na pn byliśmy w Dembulla. Zapewne Sri Lanka pn wsch nie jest tak interesująca jak zach i pd ale może uda sie jeszcze coś fajnego zobaczyć. Myslałam o Puttalam, parku Wilpattu, Anurathapura, Mihinthale, Nilaveli, Trikunamalaja, Polonnaruwa i powrót w okolice Kolombo.

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 10:29 | 03.12.2018

"Zapewne Sri Lanka pn wsch nie jest tak interesująca jak zach i pd ale może uda sie jeszcze coś fajnego zobaczyć. Myslałam o Puttalam, parku Wilpattu, Anurathapura, Mihinthale, Nilaveli, Trikunamalaja, Polonnaruwa".

Akurat Anurathapura, Mihinthale i Polonnaruwa (dorzuciłbym jeszcze Sigirye) wydały mi się - obok plantacji herbacianych w Hill Country - za najciekawsze miejsca Sri Lanki.
Ja bym odpuścił plaże w Negombo - to oczywiście subiektywna ocena - bo to moimi zdaniem jedno z brzydszych miejsc na wyspie. Zdecydowanie fajniejsze plaże są na wschodnim wybrzeżu. Na Arugam Bay - to ulubiona plaża surfingowców - noclegi można znaleźć przy samej plaży. W pobliżu wioski i turystycznych hotelików jest sporo ludzi, ale idą wzdłuż ciągnących się w nieskończoność plaż można szybko wyjść na zupełnie bezludne wybrzeże z szerokim piaszczystymi plażami.

W pobliżu Trincomalee ja bym zdecydowanie wybrał bliższa miasta plaże (ok. 6 km do przejazdu) w Uppuveli niż bardziej oddalonej i droższej plaży w Nilaveli. Ta pierwsza jest bardziej kameralna, otwarta, można ogładać rybaków przy pracy w pobliskiej wiosce, spacerować bez ograniczeń wzdłuż brzegu. Nilaveli jest ograniczona licznymi płotami, bardziej zamknięta, taka resortowa.

Co do planu - ja bym na 2 dni zatrzymał się w Annuradhapura. W pierwszy zwiedzał leżące w obrębie tego miasteczka ruiny. Na drugi dzień pojechał do pobliskiego Mihintale. Trzeciego dnia pojechał do Polonnaruvy przez Sigiryię. My nocowaliśmy w Sigirya, ale nie byliśmy zmotoryzowani. Jeżeli będziecie mieli samochód to do da się wieczorem dojechać do Polonnaruvy.

4 dzień to zwiedzanie ruin w Polonnaruvie. Ze względu na ich odległość fajnie jest wypożyczyć rowery (nie wiem jak wygląda sprawa ze starszą osobą w Waszym gronie). W pobliżu Polonnaruvy jest nieduży park narodowy Kaudella. Może nie jest powalający widoków, ale gwarantuje spotkanie ze stadem dzikich słoni. Więc ewentualnie byłoby to wypełnieniem kolejnego 5 dnia. To tyle odnośnie tzw. trójkąta kulturalnego. A potem? My pojechaliśmy do Country Hill, ale tam pewnie już byliście.

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 10:41 | 03.12.2018

PP! bardzo dziękuję za szybką odpowiedz.... właśnie mamy problem z tą starszą osobą więc muszę wybrać tym razem plaże takie bez fal bo już miałam właśnie taki przypadek w grupie na Sri Lance, że wylądował gość 2m w szpitalu przez fale... chciałam się również zapytać czy to dobry pomysł aby jechać na wszchodnie wybrzeże w styczniu lutym? chodzi o pogodę? w Sigiryja byłam 2 razy ale nie wiem co to jesy Country hill? ze słoniami fajna sprawa tam nie byłam chętnie skorzystam z rady

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 12:21 | 03.12.2018

>>lutym? chodzi o pogodę? ?
>
powinna być dobra. Zimowy monsun ustępuje w połowie stycznia.

Tutaj możesz obejrzeć sobie jak rok temu w intersującym Was przedziale czasowym kształtowała się pogoda na Sri Lance:
www.ventusky.com/?p=8.6;81.2;5&l=temperature-2m&t=20180131/120  0
Z katalogu z lewej strony możesz sprawdzać kolejno temperaturę, zachmurzenie, opady i itd. Na dole z lewej strony wybierasz z kalendarza dzień. Dla pewności możesz wpisać w wyszukiwarkę (z lewej w górze) odpowiednie nazwy, np. Trincomalee, Sri Lanka, czy Polonnaruwa, Sri Lanka - wtedy punktowo będzie wyświetlać temperaturę. Godziny na listwie w dole są wyświetlane wg. czasu warszawskiego więc musisz uwzględnić odpowiednia poprawkę

>>... nie wiem co to jesy Country hill?
>
Na pewno wiesz. To popularna (wśród turystów) nazwa regionu na południe od Kandy - tam gdzie są najwspanialsze herbaciane plantacje - Dalhouse, Haputale, Nuwara Eliya, Ella i inne.

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 22:00 | 03.12.2018

>>>lutym? chodzi o pogodę? ?
>>
>powinna być dobra. Zimowy monsun ustępuje w połowie stycznia.
>
>Tutaj możesz obejrzeć sobie jak rok temu w intersującym Was przedziale czasowym
>kształtowała się pogoda na Sri Lance:
>www.ventusky.com/?p=8.6;81.2;5&l=temperature-2m&t=20180131/12  00
>Z katalogu z lewej strony możesz sprawdzać kolejno temperaturę, zachmurzenie, opady i
>itd. Na dole z lewej strony wybierasz z kalendarza dzień. Dla pewności możesz wpisać
>w wyszukiwarkę (z lewej w górze) odpowiednie nazwy, np. Trincomalee, Sri Lanka, czy
>Polonnaruwa, Sri Lanka - wtedy punktowo będzie wyświetlać temperaturę. Godziny na
>listwie w dole są wyświetlane wg. czasu warszawskiego więc musisz uwzględnić
>odpowiednia poprawkę
>
>
>>>... nie wiem co to jesy Country hill?
>>
>Na pewno wiesz. To popularna (wśród turystów) nazwa regionu na południe od Kandy -
>tam gdzie są najwspanialsze herbaciane plantacje - Dalhouse, Haputale, Nuwara Eliya,
>Ella i inne.
>

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 22:00 | 03.12.2018

>>>>lutym? chodzi o pogodę? ?
>>>
>>powinna być dobra. Zimowy monsun ustępuje w połowie stycznia.
>>
>>Tutaj możesz obejrzeć sobie jak rok temu w intersującym Was przedziale czasowym
>>kształtowała się pogoda na Sri Lance:
>>www.ventusky.com/?p=8.6;81.2;5&l=temperature-2m&t=20180131/1  200
>>Z katalogu z lewej strony możesz sprawdzać kolejno temperaturę, zachmurzenie, opady
>i
>>itd. Na dole z lewej strony wybierasz z kalendarza dzień. Dla pewności możesz
>wpisać
>>w wyszukiwarkę (z lewej w górze) odpowiednie nazwy, np. Trincomalee, Sri Lanka, czy
>>Polonnaruwa, Sri Lanka - wtedy punktowo będzie wyświetlać temperaturę. Godziny na
>>listwie w dole są wyświetlane wg. czasu warszawskiego więc musisz uwzględnić
>>odpowiednia poprawkę
>>
>>
>>>>... nie wiem co to jesy Country hill?
>>>
>>Na pewno wiesz. To popularna (wśród turystów) nazwa regionu na południe od Kandy -
>>tam gdzie są najwspanialsze herbaciane plantacje - Dalhouse, Haputale, Nuwara
>Eliya,
>>Ella i inne.
>>
>
>

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 22:01 | 03.12.2018

Tak, sprawdziłam pogodę. Powinno być ok... dziękuję... jeszcze chciałabym się zapytać czy był Pan w Puttalam oraz Vilpattu? i jak weźmiemy auto z kierowcą to czy go trzymać na wschodnim wybrzeżu? chyba bez sensu... I jak można wrócić z tamtąd do Colombo? z pd wybrzeża powrót był bardzo łatwy.... Jak poruszaliście się pomiędzy plażami?

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 10:46 | 04.12.2018

>>czy był Pan w Puttalam oraz Vilpattu? >
Nie byliśmy.

>... i jak weźmiemy auto z kierowcą to czy go trzymać na wschodnim wybrzeżu? chyba bez sensu... I jak można wrócić z tamtąd do Colombo?>

Jeżeli chcecie spędzić kilka dni na plaży to trzymanie kierowcy nie ma sensu. Na krótkie dystanse, np. z Trincomalee do Uppuveli można zamówić motoriksze. My poruszaliśmy się wyłącznie lokalnymi środkami transportu więc w kwestii wynajęcia samochodu wiele nie poradzę. Z Trincomalee do Colombo (dworzec Colombo Fort) wracaliśmy pociągiem. Jest jeden bezpośredni nocny pociąg (z wagonem sleeper), ale o dość kiepskich godzinach - wyjazd z Troncimalee o 19:00, przyjazd do Colombo Fort o 03:30 w nocy. I dwa dzienne pociągi z przesiadką w Galoya Junction (wyjazdy z Trinocomalee o 06:50 i o 11:20). W Colombo są po ok 9 - 9;30 godzinach jazdy wliczjąc przerwę na przesiadkę. Przesiadka w Galoya Junction nie jest problemem - tam są raptem dwa tory i nie sposób przeoczyć przesiadkowy pociąg

>.... Jak poruszaliście się pomiędzy
>plażami?

Tak jak wspomniałem - lokalnymi busami i czasami pociągami. Nie przejeżdżaliśmy bezpośrednio z Arugam Bay do Trincomalee (Uppuveli). Nasza trasa był trochę pokręcona. Na Sri Lance byliśmy miesiąc. Na plażę Arugam Bay pojechaliśmy z Ella, a potem wróciliśmy do Katargamy na święto. W ostatnich 5 dniach pojechaliśmy na południowe wybrzeże do Mirisy, ale stamtąd wygnał nas letni monsun (to był lipiec), więc trochę spontanicznie w jeden dzień pojechaliśmy busem to Colombo i stąd nocnym pociągiem do Trincomalee.

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 20:54 | 05.12.2018

PP! w jaki sposób Pan zrobił wizę?

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 10:38 | 06.12.2018

Na lotnisku, od ręki, trzeba mieć odliczone 35 USD. Można też płacić kartą.

lucyna17 dołączył
18.08.2014

lucyna17 15:31 | 09.12.2018

PP! po przemyśleniu i Pana wskazówkach zmieniłam trochę trasę i chciałam się jeszcze zapytać o
1. Kaudella czy musimy tam być w parku z rana? czy był Pan cały dzień?
2. Arugan Bay - jak z tamtąd dojedziemy na pd wybrzeże? (bo jak dojedziemy na plażę to zwolnimy kierowcę bo po co? Czy są tam również miejsca bez dużych fal?
Z góry dziekuję za porady, z których napewno skorzystamy

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 10:23 | 10.12.2018

>>1. Kaudella czy musimy tam być w parku z rana? czy był Pan cały dzień?>
Piszą nazwę parku zrobiłem literówkę, prawidłowa nazwa to Kaudulla (National Park) a nie Kaudella.
My nie byliśmy zmotoryzowani więc transport (jeepa z kierowcą) - załatwiliśmy w małej agencji turystycznej w Polonnaruvie. Nie było z tym problemu. Pośrednictwo oferowali także w recepcji naszego hotelu. Samochód terenowy jest raczej konieczny bo jeździ sie po bezdrożach parku, a poza tym dla oglądania słoni oczywiście lepszy jest otwarty pojazd. Park jest w odległości ok. 35 km od Polonnaruvy. Pojechaliśmy tam po południu, na miejscu byliśmy ok. 15. W parku buszowaliśmy ok. 2 godzin

>2. Arugan Bay - jak z tamtąd dojedziemy na pd wybrzeże? (bo jak dojedziemy na plażę to zwolnimy kierowcę bo po co? Czy są tam również miejsca bez dużych fal? >
Jak wspomniałem my korzystaliśmy wyłącznie z publicznego transportu. Z Arugam Bay pojechaliśmy busem do Katargamy (na festiwal) z przesiadką w drodze (w Moneragala). Jeżeli chcesz jechać busem na południowe wybrzeże (nie wiem gdzie?) to zapewne konieczna będzie przesiadka albo w Wellawaya albo gdzieś dalej na zachód. Z Arugam Bay jeździły też bezpośrednie busy do Colomba (przynajmniej dwa, ale moje dane są dość stare bo z 2011 roku). Podróżowania busami po Sri lance nie jest trudne, jest dużo połączeń, czasami trzeba się przesiadać, ale odległości nie są zbyt duże i mimo, że jazda odbywa się dość wolno to podróż zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka godzin. Jednak nie wiem jak to zniesie najstarsza z podróżujących osób.

Plaża w Arugam Bay jest pod względem fal jak najbardziej normalna. Surferzy mają swoje miejsce na prawo od wioski, tam plaża jakby zakręca na wschód i tam są trochę większe fale, ale także nie jakieś imponujące. Jak się minie plaże surferów idą dalej na prawo od wioski (na południe) kilometrami ciągną się bezludne plaże z "normalnymi" falami...
Zresztą orzesz to ocenić na naszych zdjęciach z tehj plaży:
www.art-kozien.cracow.pl/ArugamBay.html 

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl