Forum dyskusyjne

Jaki powinien być portal podróżniczy

kategoria uwagi do forum i serwisu

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 13:50 | 27.07.2020

Przejrzałem dostępne w polskim Internecie propozycje miejsc dla "podróżników", celowo nie piszę turystów bo to bardzo pojemne określenie, a myślę o hobby które w słusznie minionej epoce określane było "turystyką kwalifikowaną.
Niestety research nie napawa optymizmem. Nie znalazłem portalu dla osób, które nie są zawodowcami, a chcą od podróży trochę więcej niż plaża, dziewczyny/panowie i śpiew, a jednocześnie nie będąc foto-zawodowcami przykładają jednak wagę do publikowanych prac, nie masakrując przy tym odbiorców, już legendarnym, pierdyliardem banalnych i marnych fotek. Globtroter kiedyś, poza ogólnie znanymi wadami, jak choćby niechlubna kompresja potrafiąca zmasakrować każdą fotę, był takim miejscem. Fajnie byłoby gdyby takie miejsce pojawiło się ponownie. Stąd moje pytanie, na gorąco: Jaki powinien być portal podróżniczy? Może ktoś zechce się wypowiedzieć na temat swoich oczekiwań względem takiego portalu. Niech wyjściem będzie Globtroter, bo to w okresie świetności był bardzo zacny portal. Pomijam sprawę moderacji, bo to jest rzecz oczywista i nie ma co strzępić języka.

1. czy bylibyście skłonni zapłacić za możliwość publikowania swoich prac i artykułów w takim miejscu?
2. czy brak reklam byłby dodatkowym atutem?
3. czy brak możliwości założenia konta "z ulicy" byłby atutem dla tych którzy zechcieliby zapłacić?
4. jakie powinny być rankingi? TOP30, zdjęcie dnia, miesiąca, roku, najaktywniejsi, najbardziej odlotowa fota, może najzabawniejsza czy wszystko na raz itp?
5. czy oceny są niezbędne?
6. Ile powinno być rywalizacji, a ile zabawy?

Co najbardziej wkurza Was w Globtroterze, lub innych portalach, oczywiście poza brakiem moderacji i TWA - bo to jest nieuniknione i nie można tego wyeliminować i poza "samotnymi jeźdźcami" każdy aktywny User przynależy do jakiegoś TWA, tylko jedni są mniej, a inni bardziej subtelni.

Jeżeli ktoś, w ogóle, zechce wyrazić swoje zdanie, to będę bardzo WDZIĘCZNY za nie łapanie za słówka i nie komentowanie innych komentarzy plisssssssssssssssssssss!
Pozdrawiam
Paweł

Max85 dołączył
18.05.2020

Max85 17:00 | 27.07.2020

Jeżeli byłby tego wart, to chętnie bym zapłacił. To automatycznie wyeliminowałoby boty i klonowanie kont, co jest największą zmorą wszystkich portali nastawionych na zysk z reklam - coś za coś.
Jakiś rodzaj współzawodnictwa musi być, żeby chociaż troszeczkę iskrzyło :).
Jasne i precyzyjne zasady, które będą przestrzegane. Ocena techniczna, to porażka - same wybitne dzieła, a jak nie wybitne, to znaczy że "cię nie lubię" - wystarczy "podoba mi się" - bez znaczenia jak to będzie się nazywało. I to czego mi tutaj brakuje, to Tagów, albo porządnej wyszukiwarki. Nic tutaj nie można znaleźć.
Pozdrawiam
Max

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 17:33 | 27.07.2020

Dzięki Max

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 17:21 | 27.07.2020

Z braku laku, czyli nie znam się, ale się wypowiem:
Ad.1 Nie.
Jako osoba zawodowo nie związana z branżą, ani turystyki "kwalifikowanej", ani z fotografią, nie widzę konieczności płacić za reklamę swojej "działalności" i tracić przy tym swój prywatny czas na zamieszczanie własnych materiałów.
Ad.2 Tak, ale nie jest to warunek konieczny, jeśli reklama ściśle dotyczy tematyki portalu. Poza tym są programy blokujące.
Ad.3 Słabo to widzę.
Po pewnym czasie każdy "zamknięty" portal zaczyna się kisić we własnym sosie. Dopływ świeżej krwi jest niezbędny, uważam. Oczywiście, są ulice gorsze i lepsze, ale od tego jest moderacja.
Ad.4 To zależy.
Wszelkie rankingi to magnes przyciągający gawiedź. Im większe miało by być grono użytkowników, stałych czy jednorazowych, tym więcej powinno być rankingów. Tak aby każda, niedowartościowana sierota, mogła się odnaleźć.
Ad.5 Nie.
To narzędzie służące do leczenia w większości przypadków swoich kompleksów.
Ad.6 Nie wiem.
Moim zdaniem jest to nie do rozdzielenia.

A teraz odnośnie pytania wstępnego - nie sprecyzowałeś, czy "nowy" portal miałby być sensu stricte Globtroterem, czy z dominantą"Poltrotera". A mówiąc poważnie, jak znaleźć skuteczne narzędzie do eliminacji ZAKOMPLEKSIONYCH wędrowców wokół komina oraz wykrzykujących co chwila "cudze chwalicie, swego nie znacie", vide jednostek zawistnych i niedowartościowanych?
W związku z tym, uważam, że Globtroter byłby dobrą bazą wyjściową, oczywiście z kompetentnym i rzetelnym moderowaniem. Z terminologii sadowniczej jeszcze dodam "nieuchronnym".

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 17:34 | 27.07.2020

Dzięki colmar, a tak w ogóle to miło Cię słyszeć

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 17:32 | 30.07.2020

"portal podróżniczy" to nie prezentacja fotografii. Coraz mniej podróżników, dlatego wszystkie, mające kiedyś znaczenie miejsca w internecie obumarły.
Dziś nie ma już potrzeby szukania informacji jak dotrzeć do wymarzonego zakątka, bo internet zawiera już całą niezbędną i zbędną wiedzę.
Włóczę się po świecie od lat dziewięćdziesiątych i w ostatnich czasach coraz mniej spotyka się ludzi, którzy są niesieni wiatrem przygody. Wystarczy, by kończył się zasięg sieci komórkowej, a zainteresowanie takim miejscem spada do zera. Nawet w "głupiej" Tajlandii są takie miejsca,
Kiedyś było dużo ogłoszeń o łączeniu planów podróżniczych, czyli zabieraniem jak ja to określam wieszaków. Żadnemu doświadczonemu podróżnikowi nie są potrzebni do szczęścia ludzie, którymi trzeba się zajmować, więc z wiadomych względów nie interesują się takimi ogłoszeniami.
Może zabrzmi to dziwnie, ale w/g mnie, dziś nie ma potrzeby i sensu by funkcjonowały portale " podróżnicze". To co przeżyję podczas swojej wyprawy mam dla siebie i nie mam potrzeby jak wielu to robi prężyć się na " podróżnika" opowiadacza, wypaczającego często obraz miejsc, które wydaje się im, że poznali podczas 2-3 dni pobytu.
Tym, co robią przyzwoite zdjęcia sugeruję prezentowanie ich na licznych konkursach fotograficznych, co jest bardziej miarodajne i zdecydowanie bardziej prestiżowe.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:07 | 01.08.2020

Dzięki. Pozdrawiam PP

turkus dołączył
02.07.2006

turkus 17:29 | 30.07.2020

"portal podróżniczy" to nie prezentacja fotografii. Coraz mniej podróżników, dlatego wszystkie, mające kiedyś znaczenie miejsca w internecie obumarły.
Dziś nie ma już potrzeby szukania informacji jak dotrzeć do wymarzonego zakątka, bo internet zawiera już całą niezbędną i zbędną wiedzę.
Włóczę się po świecie od lat dziewięćdziesiątych i w ostatnich czasach coraz mniej spotyka się ludzi, którzy są niesieni wiatrem przygody. Wystarczy, by kończył się zasięg sieci komórkowej, a zainteresowanie takim miejscem spada do zera. Nawet w "głupiej" Tajlandii są takie miejsca,
Kiedyś było dużo ogłoszeń o łączeniu planów podróżniczych, czyli zabieraniem jak ja to określam wieszaków. Żadnemu doświadczonemu podróżnikowi nie są potrzebni do szczęścia ludzie, którymi trzeba się zajmować, więc z wiadomych względów nie interesują się takimi ogłoszeniami.
Może zabrzmi to dziwnie, ale w/g mnie, dziś nie ma potrzeby i sensu by funkcjonowały portale " podróżnicze". To co przeżyję podczas swojej wyprawy mam dla siebie i nie mam potrzeby jak wielu to robi prężyć się na " podróżnika" opowiadacza, wypaczającego często obraz miejsc, które wydaje się im, że poznali podczas 2-3 dni pobytu.
Tym, co robią przyzwoite zdjęcia sugeruję prezentowanie ich na licznych konkursach fotograficznych, co jest bardziej miarodajne i zdecydowanie bardziej prestiżowe.

szpak dołączył
07.08.2007

szpak 20:12 | 27.07.2020

>1. czy bylibyście skłonni zapłacić za możliwość publikowania swoich prac i artykułów
>w takim miejscu?
>2. czy brak reklam byłby dodatkowym atutem?
>3. czy brak możliwości założenia konta "z ulicy" byłby atutem dla tych którzy
>zechcieliby zapłacić?
>4. jakie powinny być rankingi? TOP30, zdjęcie dnia, miesiąca, roku, najaktywniejsi,
>najbardziej odlotowa fota, może najzabawniejsza czy wszystko na raz itp?
>5. czy oceny są niezbędne?
>6. Ile powinno być rywalizacji, a ile zabawy?

1. Nie ponieważ portal typowo podróżniczy nie powinien nic kosztować i jest tylko do wymiany spostrzeżeń oraz co warto zwiedzić.
2. Tak jest to dodatkowy atut.
3. Nie mam na chwilę obecną zdania.
4. Najbardziej odlotowa i najzabawniejsza fota, zdjęcie miesiąca i roku .
5Tylko zabawa zero rywalizacji.

colmar dołączył
29.06.2018

colmar 14:35 | 29.07.2020

>Dzięki colmar, a tak w ogóle to miło Cię słyszeć.

Ciebie też Paweł,
Cóż, zaglądam tutaj jeszcze od czasu do czasu w celach wyłącznie rozrywkowych. Poziom humoru dorównuje temu, który jest zawarty w Wiadomościach TVP, więc dla przełamania monotonii ... czemu nie? 😂😂🤣
Odnośnie jeszcze Twojego pomysłu ... tak, obserwując ostatnie wydarzenia na "innych" portalach, to są tylko dwie drogi: portal ogólnodostępny, który szybko zostanie zalany przez "autoreklamę" wyczynów gawiedzi, nawet jeśli będzie na początku sprawnie działająca moderacja, lub "elitarny klub dżentelmenów", do którego np. byłby możliwy wstęp za opłaceniem składki i rekomendacją 2 czy więcej pełnoprawnych członków tegoż, który skazuje się od początku na pewnego rodzaju hermetyczność - bo znowu, ile jest osób podróżujących nieco dalej niż na basenowy leżak? Ale sam pomysł zacny jest sam w sobie, zwłaszcza jeśli chodzi o czas. Bo kiedy, jeśli nie teraz?
Pozdrawiam.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 08:49 | 28.07.2020

Dzięki szpak, pozdrawiam PP

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 13:55 | 28.07.2020

Moim zdaniem,
Ad. 1. Raczej nie.
Ad. 2. Reklamy mogą być, ale w umiarkowanych ilościach. Prowadzenie portalu kosztuje.
Ad. 3. Nie rozumiem, co oznacza założenie konta z ulicy.
Ad. 4. To zależy od fantazji prowadzących. Dla mnie może nie być żadnych rankingów, ale jeżeli to wzbudza zainteresowanie to czemu nie.
Ad. 5. Dla mnie nie ma to znaczenia, ale jeżeli powinno być to patrz punkt powyżej
Ad 6. Dokładnie jak powyżej. Ja traktuję portal jako punkt wymiany informacji o planowanym wyjeździe, ale jeżeli ktoś chce czymś zaimponować lub pochwalić się to niech ma taką szansę. Nie widzę problemu.
Pozdrawiam
Zbyszek

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 09:36 | 29.07.2020

Dzięki Zbyszek
"Założenie konta z ulicy" - skrót myślowy ((-: spełnienie określonych warunków.
Pozdrawiam PP

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:46 | 01.08.2020

Muszę coś wymyślić ponieważ ..... sam jestem zaskoczony, ale trochę mi brakuje globtrotera, irytuję się, złorzeczę, chociaż raczej adekwatne byłoby: wkurwiam się, a mimo wszystko tu zaglądam jak jakiś debil - co dodatkowo jeszcze mnie wkurwia. Spróbuję (o ile znajdę czas) coś! wymyślić. Jeżeli się za to wezmę, to na pewno nie będzie to miejsce dla "seryjnych morderców" , ani miejsce na zrzucenie pierdyliarda marnych fotek. Zaglądałem na wszystkie portale o zbliżonej tematyce i kicha. Globtroter jest najbliższy moim zainteresowaniom, czyli: trochę się pochwalić, trochę pogadać, trochę "pozazdaszczać", trochę poszukać pomysłu na nową podróż. Poszukać towarzystwa - dwa razy mi się udało. Z technicznej strony, na pewno nie może być tak jak na masowych portalach, czyli każdy, o każdej porze zakłada konto, publikuje, co chce, itd. I nie mam na myśli " elitarnego ...." raczej garstkę ludzi o podobnych zainteresowaniach, których nie wciągnęły fejsy i insty i co tam jeszcze jest. Z doświadczenia wiem (przerabiam to właśnie na flogu), że sensownie nie da się obserwować więcej niż 20 galerii (User'ów") na Globku nigdy (za moich czasów) nie było aktywnych więcej niż 50 osób, a i tak dużo się działo. Dlatego ani elitarny, ani egalitarny, po prostu normalny: kilkanaście przyzwoitych zdjęć z wyprawo-wycieczki, jakaś fajna opowieść, porządne forum z takimi User'ami jak bynio i Szpak, a przede wszystkim kwintesencja idei - możliwość znalezienia partnera na podróż - w zeszłym roku CZTERY razy ogłaszający się tu ........ (słowo niecenzuralne) wystawili mnie przed wyjazdem. Nie mówiąc już o poszukujących sponsora i darmowego dymania. Ponieważ nie nie będzie (o ile będzie) przedsięwzięcie zarobkowe, musi być w jakiś sposób ograniczone, czytaj odpłatne choćby symbolicznie.
Pozdro. PP

bynio dołączył
05.09.2008

bynio 18:47 | 29.07.2020

Paweł, wszystko zależy jakie warunki należałoby spełnić. Jeżeli ma być wprowadzający, to bez sensu, jeżeli jakieś foty (np. 2 lub 3) to już lepiej. Najważniejszą sprawą jest ograniczenie ilości spamerów z kraju i ze świata. Uważam, że na tym powinniśmy się skupić, bo admin jest mało skuteczny (czytaj: ma to w d...). Może jakaś minimalna opłata za rejestrację np. 5 zł. Wtedy spam ze świata mamy z głowy. Może także kasować nieużywane przez 2 lub 3 lata konta ? Tak rzucam na rybkę. Może macie lepsze pomysły. A może założyć coś innego zamiast globa ?
Pozdrawiam serdecznie.
Zbyszek

[fb] Krzysztof Tomaszewski dołączył
25.04.2016

[fb] Krzysztof Tomaszewski 13:12 | 30.07.2020

Cześć!

1, To powinno być bezpłatne,
2. Raczej nie da się utrzymać takiej infrastruktury bez reklam. W zależności od wielkości portalu będzie potrzebny serwer, łącze o parametrach adekwatnych do potrzeb, certyfikat ssl i domena (najlepiej bez hostingu bo biorąc pod uwagę rynkowe cenniki za przestrzeń dyskową można zrobić to samemu)
3. Bez możliwości założenia kont z ulicy to chyba będzie raczej grupa zamknięta a nie portal,
4. Nie znam się na rankingach ale widząc tutejsze animozje i tarcia także na typ polu nie wiem czy jest to potrzebne.
5. Nie są niezbędne tym bardziej, że każdy ma inny gust i estetykę,
6. Nie znam się.

Reasumując nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłaby jakaś własna usługa chmurowa - na przykład darmowy opensource'owy Nextcloud - odpadłaby Ci przynajmniej praca związana z budową strony. To rozwiązanie, które jest dobre dla sprecyzowanych grup, które sam wykorzystuję. Poniżej przytoczę kilka zalet:

- dedykowana aplikacja z app store i google play ,
- zakładanie kont i pełne nimi zarządzanie (możliwe uwierzytelnianie dwuskładnikowe w tym także wygodny barcode),
- zarządzanie przestrzenią dyskową dla każdego konta (czyli miałbyś opcję chcesz publikować więcej materiałów dopłać do przestrzeni dyskowej, która niestety nie jest z gumy),
- tworzenie kręgów tematycznych i udostępnianie materiałów wg kręgów (kategorie tematyczne),
- możliwość komentowania udostępnionych fotografii i opcja "ulubione",
- aplikacja mapa gdzie z jest możliwość wyświetlenia miniatur geotagowanych zdjęć, lub też osobno zdjęć w kategorii ulubione,
- możliwość dodawania, pobierania, udostępniania i streamowania materiałów video,
- aplikacja gpxpod (ewentualne odtwarzanie i publikowanie i udostępnianie przebiegu trasy podróży),
- możliwość udostępniania „na zewnątrz” poza aplikację z opcją ekspiracji linku i ewentualnym zabezpieczeniem hasłem uniemożliwiającym dostęp dla niewskazanych osób.

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:49 | 01.08.2020

Dzięki, Pozdrawiam PP

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 11:57 | 01.08.2020

Chyba przepadło kolejne miejsce w sieci: forum e-góry - od trzech tygodni już się nie wyświetla )-: i nic nie wskazuje, aby ktoś się tym zajmował

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl