Forum dyskusyjne
katy 14:29 | 30.12.2020
Czy aparat cyfrowy Kodak to dobry wybór? Dokładniej myślę o modelach Kodak PixPro FZ201, Kodak PixPro FZ53, Kodak PixPro FZ152. Dane techniczne znam ale proszę posiadaczy któregoś z tych aparatów o radę. Jestem początkujący. Zdarzają się jakieś usterki lub problemy przy aparacie?
Wodniak 00:29 | 31.12.2020
Proponuję zrobić Google Search albo zadać takie pytania na forum fotograficznym. Jest raczej mało prawdopodobne, aby użytkownicy tego forum znali akurat te modele aparatów fotograficznych.Ze swojej strony mogę polecić stronę "Digital Photography Review" (https://www.dpreview.com/), którą używam od ponad 10 lat. Są tam fora fotograficzne, jak też niezwykle dogłębne 'reviews' aparatów fotograficznych, szkieł, drukarek i innego sprzętu fotograficznego.
szpak 10:16 | 31.12.2020
Każdy aparat jest dobry, ale w zależności do jakich typów zdjęć będzie wykorzystywany?
Wodniak 04:48 | 02.01.2021
Racja... jak też najważniejsze jest, kto stoi z tyłu aparatu i robi zdjęcie! Widziałem przepiękne zdjęcia robione b. tanimi i prostymi aparatami. I często nie mogę wyjść z podziwu, widząc zdjęcia wykonany iPhone-m.
rzdrozny 09:50 | 04.01.2021
Te Kodaki to nie są dobre aparaty. Szkoda pieniędzy. To już lepiej robić zdjęcia właśnie wspomnianymi iPhonami, Huaweiami P30 Pro, najnowsze Samsungi, itp. Do dobrych krajobrazowych zdjęć, jak rozumiem, w końcu wpis na forum turystycznym, tylko lustrzanki Canona, Nikona. Ale - jeżeli jesteś początkującym, kup w/w dobry telefon i ucz się robić zdjęcia, robiąc je codziennie. Do tego jakiś kurs online, dobra książka i za jakiś czas zakup porządnego aparatu.
aszy007 17:26 | 05.01.2021
Cześć,Nie sugeruj się jakimiś opiniami. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jakie zdjęcia chcesz robić, w jakich warunkach, w dzień, nocne, krajobraz, miasto czy szybko biegnące zwierzęta. Może fotografia podróżnicza? Zdjęcia robione również w trudnych warunkach pogodowych, deszcz, pył, błoto. Wtedy aparat powinien być dobrze uszczelniony.
Kiedyś zadałem podobne pytanie mojemu koledze. Powiedział, że istnieje pierwszy podstawowy podział aparatów fotograficznych. Aparaty fotograficzne dzielą się na takie, które mieszczą się w kieszeni i takie, które w tej kieszeni nie mieszczą się. I powiem Ci, że w tej mądrości coś jest. Smartfon jest z reguły mniej odporny na użytkowanie turystyczne. Dobrą jakość w dużym powiększeniu (telewizor 75", rzutnik na sali projekcyjnej) trudno uzyskać obiektywem o soczewce średnicy 5 mm. Koszt zakupu na pewno też ma znaczenie. Czy to jest nowe hobby, czy głębsza potrzeba duszy? Czy ma to być "łapacz" chwil, czy nastawiasz się na głębsze doznania? Czy czujesz, że chcesz to robić? W zależności od tego co odpowiesz na te pytania, to pojawi się obraz parametrów przyszłego aparatu. Mając parametry można dobrać na rynku odpowiedni aparat.
Spróbuj zobaczyć jakie do tej pory robiłaś zdjęcia. Czy zdjęcia zrobione rok, 3 lata temu masz pokatalogowane? Czy wiesz, gdzie one są? Czy masz zrobioną kopię bezpieczeństwa? Jeżeli nie, to znaczy, że fotografia nie jest to Twoją pasją, a raczej potrzeba chwili. Wtedy wystarczy smartfon. Jak czujesz, że fotografowanie ma być uzupełnieniem Twojego życia, będziesz miała większe potrzeby i wydasz znacznie większe pieniądze. Bo dopiero wtedy będziesz zadowolona z efektów.
Wodniak 20:53 | 05.01.2021
Jeszcze chciałbym coś dorzucić z mojego skromnego doświadczenia. Posiadam dwa większe aparaty (m. in. DSLR z wymiennymi szkłami) i chociaż mają bardzo dużo zalet, to nie zawsze mam je przy sobie-po prostu są za duże, nie pasują do kieszeni, albo też nie chce brać ich ze sobą z powodu bezpieczeństwa (np. będąc na kanu czy na plaży albo nawet spacerując ulicami). A co za sens jest posiadać aparat fotograficzny i nie mieć go przy sobie, gdy akurat nadarza się specjalna okazja zrobienia unikalnego zdjęcia?Dlatego kupiłem dwa mniejsze, Canon PowerShot ELPH 360 HS oraz Canon PowerShot SX730HS. Ich ogromną zaletą jest mały rozmiar i przez to właściwie zawsze mam je przy sobie i je UŻYWAM. Szczególnie lubię ten drugi, ma zoom 40x, bardzo dobrą jakość zdjęć, a do tego udało mi się go kupić za +/- $145 US. Większość ‘spontanicznych’ zdjęć była wykonana tymi aparatami. Gdy robię zdjęcia ludzi, bardzo często oni nawet o tym nie wiedzą—co w przypadku aparatów SLR z teleobiektywami jest raczej trudne. Gdy będę kupował następny aparat, to bardziej jestem skłonny kupić dobrej jakości i nawet droższy, ale mniejszy, niż DSLR.
Ponieważ Katy pisze, że jest początkującym fotografem, polecałbym mu właśnie aparaty tego rodzaju. Zapewne dużo się nauczy i będzie w stanie zdecydować, czy warto dalej iść w to hobby.
Na marginesie: ponad 10 lat temu moja znajoma (malarka z zamiłowania zresztą), kupiła bardzo tani aparat cyfrowy. Jej zdjęcia były znakomite, o wiele lepsze od moich, od razu można było poznać, że ma niezwykłe zacięcie artystyczne. Obecnie jej główny aparat to Canon za ponad $3,000 wraz z kilkoma obiektywami, a wykonywane zdjęcia są na najwyższym poziomie artystycznym.
Nigdy nie posiadałem Kodaków, jedynie Canony, i niestety muszę przyznać, że problemy z nimi miałem. Na siedem aparatów Canon tylko jeden jak dotąd działa bezproblemowo. Dwa z nich (włącznie z DSLR) popsuły się już po okresie gwarancji i poszły ‘na złom’. PowerShot SX1 IS był na gwarancji raz wymieniany i następnie dwukrotnie reperowany (i nadal nie działa, jak powinien), PowerShot SX730HS przeszedł jedną gwarancyjną reperację, mój pierwszy Canon PowerShot z 2003 roku na początku zaczął się ‘rozpadać’ prawdopodobnie z powodu wadliwych śrubek (też był zreperowany na gwarancji), a w Canon Rebel nie działa wizjer (jednak zdjęcia da się robić).
bynio 11:11 | 06.01.2021
Zgadzam się, że Canony są bardzo wrażliwe. Mam Powershota G15 jako podręczny (normalnie używam Nikona D800). Po pół roku od zakupu zabrałem go na Siberut, gdzie jest dosyć duża wilgotność. Padł mi po 3 dniach. Naprawa płatna w serwisie Canona na Żytniej w Warszawie ze względu na ogniska rdzy w 2 miejscach. Po następnych 4 miesiącach padł na Kubie, gdzie warunki użytkowania są normalne. Po powrocie stwierdzili, że gwarancja jest nieważna ponieważ była płatna naprawa (pomimo, że w oficjalnym serwisie Canona). Przepychanki trwały 3 miesiące, powoływanie się na zapisy gwarancyjnie, że nic takiego nie ma, straszenie sądem i wreszcie ustąpili. Wymienili całą optykę. Naprawa w Niemczech na koszt Canona. Mam więc dosyć kiepskie doświadczenia z firmą Canon chociaż aparacik robi fajne foty jak na jego rozmiar.
szpak 12:12 | 06.01.2021
Ja używam aparatu Sony Alfa 200 do tego trzy wymienne obiektywy N50, SIGMA DG - 70-300 mm oraz akcesoryjny SONY, do tego lampa błyskowa. Aparat użytkowany od około 2006 r i tylko raz awaria obiektywu akcesoryjnego Lecz wybór aparatu oraz osprzętu musi być dobrany do jakiego typu zdjęć będzie wykorzystywany.
Wodniak 22:30 | 06.01.2021
Właśnie, warto jeszcze wziąć pod uwagę wymienne obiektywy, które zazwyczaj pasują tylko do aparatów danej firmy-jak raz się zacznie np. z Canonem, to byłoby kosztowne przerzucić się na Nikon i ponownie dokupywać te same obiektywy Nikon. Jeżeli powtórnie kupiłbym DSLR, to zastanawiam się nad aparatem Nikon, tym bardziej, że do Canona mam jedynie niedrogie 2 wymienne obiektywy—jak też Nikon daje dwuletnią gwarancję (parts & labour), a dzięki karcie kredytowej to oznacza dla mnie 4 lata gwarancji.Tymczasem proponowałbym dla Katy zakup dobrego aparatu bez wymiennych obiektywów—takie aparaty mają bardzo dużo różnych ‘features’, pozwalają też robić zdjęcia manualnie i jak na początek, to w zupełności wystarczą do robienia świetnych zdjęć.
bynio 12:11 | 07.01.2021
Jeżeli chodzi o obiektywy to nie zapominaj o firmach niezależnych takich jak Sigma i Tamron. Z zasady są tańsze, a czasami lepsze niż Canona i Nikona.
Wodniak 21:21 | 07.01.2021
Nigdy nie próbowałem obiektywów tych firm. Moja znajoma fotografka raz kupiła, bodajże Sigma, do swojego Canona i miała dużo problemów. Ale to był chyba odizolowany przypadek.
bynio 12:59 | 08.01.2021
>Nigdy nie próbowałem obiektywów tych firm. Moja znajoma fotografka raz kupiła,>bodajże Sigma, do swojego Canona i miała dużo problemów. Ale to był chyba odizolowany
>przypadek.
Myślę, że akurat tak trafiła. Trzeba sprawdzać opinie o konkretnym modelu, bo nie wszystkie są udane. Znam wielu fotografów, którzy używają i nie narzekają.Kiedyś niektóre Sigmy robiły furorę. Jestem jakby trochę z branży.
Podobne wątki sprzęt turystyczny
Forum dyskusyjne
Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.
Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.
Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.
Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.
Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.