Ogłoszenia Globtroterów

Wybrane ogłoszenie:

2019-06-10 07:06:36

tytuł Kajakiem po Roztoczu i zwiedzanie: Zamość, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn 13-14.07.19.

korechia

Kajakiem po Roztoczu i zwiedzanie: Zamość, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn 13-14.07.19.

Zapraszamy na kajakowy weekend na Roztoczu połączony ze zwiedzaniem Zamościa, Zwierzyńca i Szczebrzeszyna w dniach 13-14.07.19.

Spróbujemy zorganizować wyjazd dla około 20 osób z bezpośrednim dojazdem z dworca Łódź Widzew prywatnym wynajętym busem. Po drodze możemy zabrać ludzi z Warszawy. Mile widziane będą też osoby dojeżdżające z okolic Łodzi.
W planach mamy dwa dni spływu po rzece Wieprz.

Fani krajoznawczych wypraw mają szansę na spędzenie czasu w towarzystwie ludzi o podobnych zainteresowaniach, dlatego śmiało dołączajcie w pojedynkę lub zapraszajcie też znajomych, których mógłby taki wyjazd zainteresować.

Formularz zgłoszenia udziału w wyprawach:
https://docs.google.com/forms/d/1Xu57L-mm9bB4kbHkNcogazbANRDRRBlTw6taxd1kEHE/edit

Zamość to legendarne, założone w 1580 roku miasto, położone w południowej części województwa lubelskiego. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta, wpisanego w 1992 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”.
Najwięcej obiektów zabytkowych skupia się na Starym Mieście: regularny Rynek Wielki o wymiarach 100 × 100 metrów z ratuszem i tzw. kamienicami ormiańskimi z XVII w. z attykami (podcieniami), a także fragmenty umocnień obronnych wraz z pochodzącymi z okresu zaboru rosyjskiego nadszańcami, a także 5 bram (Lubelska, Lwowska, Szczebrzeska), Rotunda Zamojska. Pierwszy „Pan na Zamościu”, Jan Zamoyski, zlecił zaprojektowanie miasta architektowi Bernardo Morando – jest ono dowodem jak starano się zrealizować koncepcję miasta idealnego.
Wśród wielu zabytków, do których zaliczane są budynki świeckie (Biblioteka Akademii Zamojskiej), kościoły i dawne budynki sakralne, budynki dawnej ludności żydowskiej, fragmenty dawnej Twierdzy Zamość, Pałac Zamoyskich, z końca XVI w., Akademia Zamojska (obecnie liceum i szkoła wyższa) z XVII w. Wśród zabytkowych kościołów znajduje się katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła (z końca XVI w.) w stylu renesansowym, wraz z odrębną dzwonnicą, pełniącą także funkcję wieży widokowej. Inne to barokowe kościoły z XVII w.: św. Katarzyny i franciszkanów Zwiastowania NMP oraz dawna, renesansowo-barokowa cerkiew greckokatolicka (kościół św. Mikołaja). O obecności i historii Żydów w Zamościu najwyraźniej przypomina dawna późnorenesansowa synagoga z pocz. XVII w.
Zwierzyniec powstał w 1593 i prawdopodobnie już na początku XVII wieku, funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Zalążkiem osady był dwór myśliwski zbudowany nad stawem. Niedaleko dworu funkcjonował wielki zwierzyniec otoczony wysokim płotem, w którym trzymano m.in. jelenie, sarny, łosie i dziki. W ogrodzie, na wodzie stał pałacyk letni (Lusthaus) należący do Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej, matki króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
W 1773 IX ordynat, Jan Jakub Zamoyski, urządził w Zwierzyńcu fabrykę porcelany i mydła. W 1812 do Zwierzyńca została z Zamościa przeniesiona siedziba Ordynacji Zamojskiej. W XIX wieku działał tartak, browar, fabryka posadzek, fabryka bryczek, fabryka maszyn rolniczych, hotel z restauracją, a nawet sąd gminny okręgowy.
Odpoczywając w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego warto zobaczyć: Barokowy Kościół na Wodzie, Stawy „Echo” w Roztoczańskim Parku Narodowym, Budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej, Browar Murowany wzniesiony w latach 1802-1806 r., Dom Łowczego z 1895r., Florianka, Dzwonnica przy „Kościele na Wyspie”.
Szczebrzeszyn, niegdyś gród obronny na trakcie kijowskim i prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1352 roku (nadane przez Kazimierza Wielkiego). Ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini, bracia polscy. O przeszłości świadczą pozostałe budowle: barokowy przyklasztorny kościół św. Katarzyny, cerkiew o charakterze obronnym z XV wieku, synagoga. Obrazu dopełnia jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy – kirkut ze swoimi macewami. Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”, dlatego umieszczono tu drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku.

Koszt wyjazdu od osoby to 360 pln.

Kwota obejmuje:

- transport z Łodzi do miejsca rozpoczęcia i zakończenia szlaków kajakowych (wraz z powrotem do Łodzi) busem wyposażonym w klimatyzację, pasy bezpieczeństwa, rozkładane fotele, tv i dvd, indywidualne nawiewy i nagłośnienie, regulowane podłokietniki, ogrzewanie postojowe, ubezpieczenie
- wynajem kajaka (dwuosobowego) oraz transport kajaków na miejsce rozpoczęcia i zakończenia spływów w ciągu dwóch dni
- transport kajaków i uczestników na odcinku Roztoczańskiego Parku Narodowego w sobotę (po tym odcinku Wieprza między Guciowem a Obroczą nie można płynąć kajakami)
- nocleg w Zwierzyńcu (pokoje 4- i 2-osobowe z łazienkami)
- obiadokolację w sobotę wieczorem po ukończeniu spływu (zupa i drugie danie)
- śniadanie w niedzielę
- opiekę profesjonalnego ratownika w trakcie spływu
- opiekę pilota
- ubezpieczenie NNW

Kwota nie obejmuje:

- śniadania na trasie z Łodzi i obiadokolacji w wieczór w trakcie powrotu
- prowiantu lub posiłków w ciągu dni spływu (każdy powinien zadbać o niego we własnym zakresie)

Plan wyprawy:

Spotkanie w sobotę (13.07.), o 4:00 rano, na parkingu dworca Łódź Widzew. Wyjazd busem z Łodzi Widzew o 4:30, przejazd do Zamościa. Po drodze krótka przerwa na toaletę.

Sobota:

W Zamościu zarezerwujemy do półtorej godziny na zwiedzanie Starego Miasta, Zamku, Synagogi, a także przygotowanie do spływu. Bagaże zostawiamy w autobusie, zabieramy ze sobą tylko rzeczy na kajak.
Po dojechaniu do miejscowości Bondyrz przy Chacie Rybaka wodujemy wynajęte kajaki i rozpoczynamy spływ. Obok znajduje się znany na całe Roztocze ośrodek Hodowli Ryb "Pstrąg Roztoczański", restauracja i sklep rybny. Etap z Bondyrza do Guciowa zajmie ok 2-3 godziny. Na trasie dużo zakoli, pnie w wodzie i przepiękne widoki: płyniemy wokół malowniczych i bogato porośniętych łąk. Dopływamy do mostku w Guciowie na wysokości Zagrody Etnograficznej Guciów, za nim rozpoczyna się teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, na który nie można wpływać. Stąd grupa uczestników i kajaki będą przetransportowani drogą lądową do miejscowości Obrocz, skąd kontynuujemy spływ do Zwierzyńca. Odcinek łatwy do przepłynięcia w ok. 2 godziny. Kontynuując spływ przepływamy przez dawny Ogród Skarbowy (park miejski w Zwierzyńcu) z lewej strony wpływa jedna z odnóg potoku Świerszcz. Po przepłynięciu pod 2 mostkami do rzeki wpływa druga odnoga potoku Świerszcz, która wcześniej tworzy staw kościelny.
Bondyrz Chata Rybaka – Bondyrz Młyn – Guciów – Obrocz - Zwierzyniec
długość: około 15 km, czas: 5 godziny plus przerwy i transport lądowy kajaków i uczestników (około 30 min) przez Roztoczański Park Narodowy.

Po dojechaniu na nocleg kwaterowanie w pokojach, obiadokolacja a dla chętnych spacer i zwiedzanie Zwierzyńca.

Niedziela:

Po śniadaniu i zapakowaniu bagaży do busa pójdziemy udajemy się znów do rzeki Wieprz by po zwodowaniu kajaków wyruszyć na drugi dzień spływu.
Płynąc dalej z nurtem rzeki za kolejnymi zakrętami pojawia się stara śluza w wiosce Turzyniec, której nie uda nam się pokonać kajakiem. Musimy przenieść kajak za przepust ok. 50 m. Po kolejnej godzinie dopływamy do „Mostu Pstrągowego” w Żurawnicy. Trasa łatwa do pokonania w ok. 1,5 godziny. Następny etap prowadzi z Żurawnicy do miejscowości Brody. Na tej trasie rzeka płynie rozległą doliną. Brzegi są strome, piaszczyste. Płyniemy przez teren Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Woda w rzece czasami płynie wolno, leniwie, ale gdy koryto zwęża się nurt staje się szybszy. Przepływamy przez kolejny próg wodny, woda się pieni. Dla wprawionego już trudami kajakarza nie stanowi to większego problemu. Płyniemy pod mostem, następny próg do pokonania i rzeka nagle staje się płytka, szeroka. Dobijamy do niskiego brzegu i kończymy etap. Odcinek ten ma długość 5 km i przepłyniemy go w 1,5 godziny.
Ostatni roztoczański fragment rzeki Wieprz, którym popłyniemy kajakiem kończy się w Szczebrzeszynie. Trasa jest bardzo malownicza, rzeka zbliża się po lewej stronie do wyniosłych wzgórz. Tuż przed metą koryto się zwęża i nurt nabiera szybkości, dopływa do mostu w Szczebrzeszynie (przy Młynie), gdzie mamy nieduży uskok (ok. 40cm). Po chwili docieramy do mostu drogowego (trasa Biłgoraj – Zamość), za którym kończymy spływ (ok. 200m po lewej stronie).
Szlak kajakowy z Obroczy do Szczebrzeszyna jest oznakowany. Przed końcem każdego etapu widnieje tabliczka o tym informująca, na mostkach kończących etapy – zielone tabliczki z nazwą miejscowości, w której się znajdujemy. Oznakowane są również niebezpieczne miejsca i miejsca przenosek.
Zwierzyniec (zalew Rudka) – Bagno – Żurawnica – Brody - Szczebrzeszyn
Białowoeża - Teremiski - Budy - Hajnówka
Długość: około 18 km, czas: 5 godziny plus przerwy

W drogę powrotną do Łodzi wyruszymy około godziny 15:00. Po drodze możemy zatrzymać się gdzieś na posiłek. O ile nie napotkamy przeszkód po drodze, na Dworcu Widzew powinniśmy być do 22:00.
Dołączajcie i zapraszajcie znajomych, których mógłby taki wyjazd zainteresować.

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia udziału w wyprawach:
https://docs.google.com/forms/d/1Xu57L-mm9bB4kbHkNcogazbANRDRRBlTw6taxd1kEHE/edit

Liczba miejsc jest ograniczona. Zaproponowany plan jest ramowy i może ulec niewielkim zmianom.

typ: szukam chętnych na wyprawę

korechia

Powróć do ogłoszeń
Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-10
Bezpieczeństwo w Maroko

Czy Maroko to bezpieczny kraj? Czy jest się tam czego obawiać? O czym należy pamiętać, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w Maroko? Czy w samym Marrakeszu jest bezpiecznie?

03-05
5 powodów dlaczego warto odwiedzić Korsykę

Na początku 2018 roku postanowiliśmy przeprowadzić się na kilka miesięcy na Korsykę, w okolice miasta Ajaccio – stolicy wyspy. Ta francuska wyspa określana jest często jako Ile de Baute czyli Wyspa Piękna i zdecydowanie zasługuje na swoje miano. Szybko też zrozumieliśmy dlaczego! (...)

02-25
Trochę lata w środku zimy...
02-20
Kambodża...
02-15
Jak zostać wydalonym z Turcji prz...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl