Galeria zdjęć

Wspomnienia...

NADDNIESTRZE / rejon Kamionka / Raszków

Zdjęcia: Raszków, rejon Kamionka, Wspomnienia..., NADDNIESTRZE
odsłon: 169 | poleca: 11 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2020-01-10 12:04
Data wykonania
lipiec 2018

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

piękny opis :)

Mam nadzieję, że te dzieci też go czują. To trochę inny świat, jak ten z minionej epoki dosyć biednego materialnie dzieciństwa mojego pokolenia, zapamiętałam z niego właśnie zapach lata i łąki... Dziękuję.

Wspaniały opis historyczny. Na zdjęciu czuje się zapach lata. :)

Wracają wspomnienia... Raszków - wieś w Naddniestrzu, w której historia splata się z mitami i literacką fabułą H. Sienkiewicza. Tu znajduje się polski cmentarz z przełomu XVII/XVIII w. jako dowód obecności Polaków na tych ziemiach, które były własnością Zamoyskich, Koniecpolskich i Lubomirskich.
Na wzgórzu nad Dniestrem stoi Kościół św. Kajetana z poł. XVIII w. - najstarszy istniejący kościół katolicki w Mołdawii. Mieszkańcy modlą się w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i rumuńskim (mołdawskim). Parafia przygotowuje codziennie obiady dla setki dzieci, osobom chorym i samotnym zapewnia się pomoc medyczną i przy codziennych pracach domowych. Bieda, brak pracy, więc szuka się jej daleko, rodziny się rozpadają...
Niedaleko w wiosce Słoboda - Raszków mieszkają sami Polacy, tutaj też funkcjonuje jedyna w Naddniestrzu szkoła z obowiązkowym językiem polskim.
Między kościołem katolickim a cerkwią prawosławną usytuowany jest Dom Polski "Wołodyjowski".
Takie miejsce, w którym wielokulturowość nie przeszkadza a polskość łączy, nie dzieli...Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

TYBET / Tybetański Region Autonomiczny / Lhasa

POLSKA / małopolskie / Wytrzyszczka

INDONEZJA / Bali / Jatiluwih

POLSKA / małopolskie / Wytrzyszczka

HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl