Galeria zdjęć

Narew - kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisław Biskupa i Męczennik.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow. hajnowski.

Zdjęcia: pow. hajnowski., woj.podlaskie., Narew - kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisław Biskupa i Męczennik., POLSKA
odsłon: 107 | poleca: 6 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-07-25 16:41
Data wykonania
maj 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Świątynia narewska, będąca jedną z największych drewnianych budowli sakralnych w województwie podlaskim, należy do grupy, barokowych kościołów dwuwieżowych, powszechnie wznoszonych w XVIII i XIX w.

Komentarze do zdjęcia

Pierwotnie istniała tutaj kaplica dworska, o czym świadczy wzmianka z 1517 r. o ks.Jakubie - kapelaniew Narwi. Wczasie lokacji miasta na prawie magdeburskim w dniu 7 grudnia 1528 r. król Zygmunt Stary i jego żona Bona Sforza d,Aragona ufundowali kościół p.w.Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi.Około 1738 r. proboszcz Ludwik Ignacy de Riaucour (1700-1777). Pod jego kierunkiem w latach 1738-1748 został przebudowany od fundamentów drewniany kościół , który istnieje do dzisiaj. Kościół ma konstrukcję trójnawową o układzie bazylikowym. Prezbiterium zwrócone jest na północny-wschód. Nawy boczne oddzielone są od nawy głównej trzema parami filarów Nad kruchtą wznoszą się dwie Wieże.Na placu przykościelnym stoi drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica zbudowana w latach 1773-1792. W 1914 r.Rosjanie zabrali dwa duże dzwony. W ich miejsce w latach 30-tych zawieszono nowe ufundowane przez parafian. W czasie I i II wojny światowej został podziurawiony pociskami. W latach 1961-1962 został gruntownie odbudowany. Odrestaurowana świątynia stanowi dziś jeden z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego regionu. (info z tablicy informacyjnej przy kościele..Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / . / .

POLSKA / . / .

POLSKA / kujawsko pomorskie / Nad Wisłą

POLSKA / opolskie / Opole

ANGLIA / Wielki Londyn / Londyn

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl