Galeria zdjęć

Petersburg - sobór św. Izaaka.

ROSJA / Delta Newy nad Zatoką Fińską. / Sankt Petersburg.

Zdjęcia: Sankt Petersburg., Delta Newy nad Zatoką Fińską., Petersburg - sobór św. Izaaka., ROSJA
odsłon: 485 | poleca: 5 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2022-01-24 13:11
Data wykonania
czerwiec 2018

Opis zdjęcia
Są to zrzuty ekranowe z filmu "Sulima"
Foto-informacje:Zdjęcia za zgodą Ryszarda a TU znany jako "Sulima"

Komentarze do zdjęcia

Sobór św. Izaaka, podobnie jak sobór Piotropawłowski, związany jest z patronami Piotra I. Pierwszą w nowym mieście cerkiew Piotropawłowska założono w dniu imienin cara. Drugą zaś wzniesiono ku czci św. Izaaka Dalmackiego, którego dzień pamięci obchodzony jest w dniu urodzin pierwszego rosyjskiego cesarza - 30.maja. Założono ją włąśnie 30.maja 1707 r. w 35 rocznicę urodzin władcy Rosji. W pierwszej, drewnianej cerkwi, która stała na łące przy Admiralicji, odbył się ślub Piotra I i Katarzyny I. Później cerkiew dwukrotnie przebudowywano. Obecny sobór, czwarty z kolei wzniesiono wedlóg projektu A. Montferranda, "cesarskiego architekta" Aleksandra I. Potężna świątynia o pięciu kopułach o wysokości 101 m. świadczyć miała o potędze i niezachwianej postawie rosyjskiego samodzierżawia i prawosławia. Ten majestatyczny bohaterski i jednocześnie romantyczny sobór, który budowano przez 40 lat, godnie zakończył epokę rosyjskiego klasycyzmu. Razem z dzwonnica soboru Piotropawłowskiego i Admiralicją, stał się symbolem Petersburga, całkowicie odzwierciedlając jego nie odgadnioną duszę. Obecnie Katedralny sobór św. Izaaka jest jednocześnie muzeum i czynną cerkwią. Info: tłumaczenie z rosyjskiego przewodnika wykonane przez Ryszarda a tu "Sulima" dodane za jego zgodą.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

TAJLANDIA / Krabi / Ko Lanta Yai

TAJLANDIA / Krabi / Koh Lanta

EGIPT / Egipt południowy / dolina Nilu

SRI LANKA / Prowincja Północno-Centralna / Polonnaruwa

MEKSYK / Jukatan / Ik Kil

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl