Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Skye, wyspa mgieł i urzekających krajobrazów > SZKOCJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZKOCJA / Wyspa Skye / Kyleakin / Dwa mostyWyspa Skye jest drugą co do wielkości wyspą Szkocji, a czwartą na Wyspach Brytyjskich. Jest największa i położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Z miejscowości Kyle of Lochlash, na Skye prowadzi most – Skye Bridge, oddany do użytku w 1995 roku, wcześniej na wyspę można było dopłynąć łódką, bądź promem. https://www.visitscotland.com/destinations-maps/isle-skye/

W latarni morskiej, znajdującej się obecnie z prawej strony mostu, mieszkał Gavin Maxwell, szkocki naturalista i pisarz, autor książki „Wydry pana Maxwella” (Ring of Bright Water).

Zdjęcia: Skye Bridge, Wyspa Skye, Latarnia morska, SZKOCJA
Skye Bridge, Wyspa Skye, Latarnia morska, SZKOCJA

Most przez prawie 10 lat był najdroższym mostem Europy, za przejazd trzeba było zapłacić równowartość dotychczasowego biletu za prom na trasie Kyle of Lochalsh do Kyleakin. W 2004 r. opłatę całkowicie zniesiono. Oczywiście wjeżdżając na Wyspę Skye trudno pominąć zamek Eilean Donan.

Zdjęcia: Kyleakin, Wyspa Skye, Dwa mosty, SZKOCJA
Kyleakin, Wyspa Skye, Dwa mosty, SZKOCJA


Zdjęcia: Dornie, Kyle of Lochalsh, Zamek Eilean Donan, SZKOCJA
Dornie, Kyle of Lochalsh, Zamek Eilean Donan, SZKOCJA
Udając się na Skye warto pamiętać, że każda część wyspy ma inny charakter: południe jest bardziej zielone i jest określane mianem ogrodu Skye, północ jest górzysta, zaś obszary centralne i wschodnie w dużej mierze są bezludne. Wszystkie drogowskazy na wyspie są w języku angielskim i gaelickim. Mieszkańcy Skye, dumni ze swojej tradycji, cieszą się, że w szkołach młodzież uczy się gaelickiego, wydawane są też gazety w tym języku. Zarówno w języku nordyckim, jak i gaelickim „skye” znaczy wyspę mgieł i chmur.

Zdjęcia: Wzgórze Storr , Wyspa Skye, Szkocka zieleń i błękit, SZKOCJA
Wzgórze Storr , Wyspa Skye, Szkocka zieleń i błękit, SZKOCJA

Oczywiście wszyscy wiemy, że pogoda w Szkocji jest w kratkę, jednak nikogo nie zraża jej zmienność. Miejscowi powiadają, że trzeba ubrać się na deszcz i być przygotowanym na to, że zaświeci słońce. Wędrując ścieżkami Skye spotkamy stada owiec, popularnych tutaj Scottish Blackface Sheep.

Zdjęcia: Glendale, Wyspa Skye, Typowa Szkotka, SZKOCJA
Glendale, Wyspa Skye, Typowa Szkotka, SZKOCJA

W kronikach odnotowano, że w 1503 r. James IV z Szkocji posiadał stado 5 000 szkockiej Scottish Blackface Sheep. Szczególnie cenione są ze względu na cechy tych owiec, doskonale nadające się do hodowli i pozyskiwania wysokiej jakości wełny.

Słynąca z bajkowych krajobrazów wyspa, jest także znana z jedynej na wyspie destylarni, znajdującej się w wiosce Talisker, gdzie produkowana jest szkocka whisky słodowa, o zawartości alkoholu 45,8 proc. co odróżnia ją od produkowanych przez konkurencję. Proces destylowania pozostał niezmieniony od ponad 175 lat, co ma wpływ na jego jakość. Talisker jest m.in. jednym ze składników popularnej whisky mieszanej Johnnie Walker, a także likieru Drambuie. Podobno Taliskera bardzo sobie cenił Robert Louis Stevenson, słynny szkocki pisarz, znany m.in. z takich powieści jak „Wyspa skarbów” czy „Porwany za młodu”. Tuż za destylarnią znajduje się Oyster Shed, bar z owocami morza, gdzie możemy zamówić “Seafood mix”, czyli krewetki, makrela, krab i mule, a na deser surową ostrygę z sokiem z cytryny.

Na Wyspie Skye jest sporo hoteli i hosteli, pól namiotowych oraz – bothies. https://www.mountainbothies.org.uk/bothies/location-map/ Są to chatki pasterskie, w których można spać za darmo, bądź za drobnym datkiem lub pracą na rzecz chatki. Jedną z nich jest „The Lookout” położona na północy wyspy, powyżej miejscowości Duntulm.

Zdjęcia: Duntulum, Wyspa Skye, The Lookout bothy, SZKOCJA
Duntulum, Wyspa Skye, The Lookout bothy, SZKOCJA

W środku są dwie prycze, mała przestrzeń kuchenna i przeszklony salon. Moją bazą na Skye było miasteczko Portree, https://www.isleofskye.com/portree

Zdjęcia: Wyspa Skye, Hebrydy Wewnętrzne, Portree, SZKOCJA
Wyspa Skye, Hebrydy Wewnętrzne, Portree, SZKOCJA

skąd rano autobusem udawałem się poznawać kolejne atrakcje wyspy. Jedną z nich jest wysoka, prawie 50-metrowa kamienna maczuga, zwana Starcem ze Storr.

Zdjęcia: Wyspa Skye, Hebrydy Wewnętrzne, Wzgórze Storr, SZKOCJA
Wyspa Skye, Hebrydy Wewnętrzne, Wzgórze Storr, SZKOCJA

Według jednej z legend jest wystającym kciukiem pochowanego w ziemi Giganta. W tym tajemniczym, wręcz kosmicznym krajobrazie kręcono wiele filmów fantasy, jak: „Gwiezdny pył” (z Robertem de Niro), horrory „Kult” i „Prometeusz” czy „Przełamując fale”. Jadąc dalej na północ, spotkamy Kilt Rock, malowniczy wodospad, jedyny na terenie Wielkiej Brytanii wpadający bezpośrednio do morza.

Zdjęcia: Loch Mealt, Wyspa Skye, Kilt Rock, SZKOCJA
Loch Mealt, Wyspa Skye, Kilt Rock, SZKOCJA

Nieco dalej po lewej są Góry Quiraing, z niesamowitymi formacjami skalnymi w kształcie zielonych stołów, na 7 km szlaku, którego przejście zajmuje 3-4 godziny.

Zdjęcia: Góry Quiraing, Wyspa Skye, The Table, SZKOCJA
Góry Quiraing, Wyspa Skye, The Table, SZKOCJA

Gdy mamy więcej czasu możemy odwiedzić Muzeum życia na wyspie Skye w Kilmuir.

Zdjęcia: Kilmuir, Wyspa Skye, Muzeum życia na wyspie Skye, SZKOCJA
Kilmuir, Wyspa Skye, Muzeum życia na wyspie Skye, SZKOCJAW Sligachan około 40 km od Kyle of Lochalsh, w stronę Portree, przy drodzena na Dunvegan znajduje się stary kamienny most z przepiękną panoramą.

Zdjęcia: Sligachan., Wyspa Skye, Stary kamienny most z przepiękną panoramą, SZKOCJA
Sligachan., Wyspa Skye, Stary kamienny most z przepiękną panoramą, SZKOCJA

Stąd warto udać się do wodospadów czy też na dłuższą dwudniową wędrówkę w Góry Cuillins. Są to cudowne, granitowe góry, pełne dramaturgii, pustych ścieżek i mokradeł.

Zdjęcia: Góry Quiraing, Wyspa Skye, Mgliste i dżdżyste piękno, SZKOCJA
Góry Quiraing, Wyspa Skye, Mgliste i dżdżyste piękno, SZKOCJAMiłośnicy zamków powinni odwiedzić Dunvegan.

Zdjęcia:  Dunvegan, Wyspa Skye, Zamek, SZKOCJA
Dunvegan, Wyspa Skye, Zamek, SZKOCJA

Został zbudowany w XIII wieku, przez przodków klanu MacLeod i jest najstarszym zamkiem w Szkocji. http://www.dunvegancastle.com/ Do zamku przylegają przepiękne ogrody. Na wysepkach na jeziorze Loch Dunvegan spotkamy kolonie ptaków i fok, jeśli skorzystamy z 45 minutowej wycieczki łodzią.

Zdjęcia: Loch Dunvegan., Wyspa Skye, Wielkie poruszenie, SZKOCJA
Loch Dunvegan., Wyspa Skye, Wielkie poruszenie, SZKOCJA

Zdjęcia: Loch Dunvegan., Wyspa Skye, Popisy malucha, SZKOCJA
Loch Dunvegan., Wyspa Skye, Popisy malucha, SZKOCJA

Zdjęcia: Loch Dunvegan, Wyspa Skye, W jesiennej scenerii, SZKOCJA
Loch Dunvegan, Wyspa Skye, W jesiennej scenerii, SZKOCJA


Stąd w odległości 25 km jest położony półwysep Neist Point, najbardziej wysunięty na zachód skrawek wyspy.

Zdjęcia: Glendale, Wyspa Skye, Neist Point, SZKOCJA
Glendale, Wyspa Skye, Neist Point, SZKOCJA

Znajduje się tam nieczynna latarnia morska. https://www.isleofskye.com/skye-guide/top-ten-skye-walks/neist-point-lighthouse Miejsce, które zachwyca niewiarygodnymi zachodami słońca. Na wyspie spotkamy ruiny innych zamków m.in. znajdujące się w pobliżu portu w miejscowości Kyleakin.

Zdjęcia: Kyleakin, Wyspa Skye, Ruiny zamku Maol, SZKOCJA
Kyleakin, Wyspa Skye, Ruiny zamku Maol, SZKOCJA

Ten pochodzący z XV wieku zamek, był niegdyś siedzibą klanu Mackinnon i fortecą kontrolującą cieśninę Kyle'a Akina między Skye a kontynentem. http://www.castlesfortsbattles.co.uk/highland/castle_moil.html


Wyspiarze żyją z turystyki, jednak coraz częściej mają obawy, że turyści zadepczą ich wyspę, zaś oni sami, obcując z przybyszami, przestaną hołdować odwiecznym tradycjom.

Zdjęcia

SZKOCJA / Wyspa Skye / Kyleakin / Dwa mostySZKOCJA / Wyspa Skye / Skye Bridge / Latarnia morskaSZKOCJA / Kyle of Lochalsh / Dornie / Zamek Eilean DonanSZKOCJA / Wyspa Skye / Wzgórze Storr  / Szkocka zieleń i błękitSZKOCJA / Wyspa Skye / Glendale / Typowa SzkotkaSZKOCJA / Wyspa Skye / Duntulum / The Lookout bothySZKOCJA / Hebrydy Wewnętrzne / Wyspa Skye / PortreeSZKOCJA / Hebrydy Wewnętrzne / Wyspa Skye / Wzgórze StorrSZKOCJA / Wyspa Skye / Loch Mealt / Kilt RockSZKOCJA / Wyspa Skye / Góry Quiraing / The TableSZKOCJA / Wyspa Skye / Kilmuir / Muzeum życia na wyspie SkyeSZKOCJA / Wyspa Skye / Sligachan. / Stary kamienny most z przepiękną panoramąSZKOCJA / Wyspa Skye / Góry Quiraing / Mgliste i dżdżyste pięknoSZKOCJA / Wyspa Skye /  Dunvegan / ZamekSZKOCJA / Wyspa Skye / Loch Dunvegan. / Wielkie poruszenieSZKOCJA / Wyspa Skye / Loch Dunvegan. / Popisy maluchaSZKOCJA / Wyspa Skye / Loch Dunvegan / W jesiennej sceneriiSZKOCJA / Wyspa Skye / Glendale / Neist PointSZKOCJA / Wyspa Skye / Kyleakin / Ruiny zamku Maol

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2018-02-24 00:29:30

Zachęcam do odwiedzenia :)

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-01-19 15:18:39

"Bardzo ciekawe. Dziekuje."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl