Artykuły i relacje z podróży Globtroterówpokaż wszystkie artykuły

Najnowsze artykuły, relacje i zdjęcia z podróży

EGIPT / Kair / Zamalek / PUB 28
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 17

dariusznow Z lekkim drżeniem łydek zamieszczam swoje wspominki z trzytygodniowego pobytu w Egipcie. Trochę onieśmiela mnie to, co widzę w artykułach \"zawodowych\" podróżników, ale cóż trzeba spróbować podzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami również z profesjonalistami. Pewnie większość z Was zaczynała podobnie i to mnie podtrzymuje na duchu. Z góry proszę o wyrozumiałość... :) Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie, szczególnie te konstruktywne i krytyczne, bo one są najcenniejsze... Z góry przepraszam za błędy i niedociągnięcia redakcyjno - edycyjne, ale mimo poważnego wieku dopiero się uczę....

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

CHILE / Patagonia / Punta Arenas / A do domu daleko
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 47

baobab-ka „Varsovia – 14047 km”, informuje drogowskaz, umieszczony wśród wielu podobnych na tarasie widokowym Cerro w Punta Arenas. – No to mnie tym razem wywiało! I ostatnie słowo ma tu znaczenie kluczowe. Bo przez wiele najbliższych dni wiatr będzie moją codziennością. W Patagonii wieje zawsze. Są nawet znaki drogowe z sugestywnie wygiętym drzewem.

inf.praktczne, zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Dubaj JLM i Marina
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 32

mmaJola W emiracie Dubaj rozwija się turystyka zdrowotna.

zdjęcia, linki

PERU / Vilcabamba / Vilcabamba / Juvenal Cobos wspomina wyprawę Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 143

Ed Bochnak Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. W dżungli.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Kohl
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 49

mmaJola W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w każdym prawie sklepie można kupić kredkę do oczu kohl o nazwie Kajal. Warto wypróbować ten kosmetyk.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Nurek
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 28

mmaJola Na początku XX w. z portów Półwyspu Arabskiego, z rejonów, gdzie teraz mieści się Abu Zabi, Dubaj, Ra’s al Chaima, Szardża, wypływało 1 200 łodzi na połów pereł.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Miswak
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 39

mmaJola Czasami można zobaczyć Emiratczyka jak gryzie kawałek drewnianego patyka. To nic dziwnego. Trzyma w ustach miswak.

mmaJola Dżinsy, męska koszula, męskie buty, krótkie włosy. Tak ubiera się chłopczyca, czyli dziewczyna czy kobieta upodabniająca się wyglądem i zachowaniem do chłopaka, czy mężczyzny.

zdjęcia, linki

MALI / - / MOPTI / meczet
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 124

Wiesław MALI - czyli jak mnie wypędzono z tego kraju. Około 8:00 przyjechałem do DOUENTZA skąd zamierzałem udać się do Kraju DOGONOW, TIMBUKTU i kilku innych, atrakcyjnych miejsc. Ale ok 17:00 pod hotel w którym akurat przebywałem podjechały dwa samochody z żandarmerią i żołnierzami i jak w durnym filmie dali mi 5 min na spakowanie się i udanie się z nimi. Zapytałem dlaczego? zawieziemy cię skąd przyjechałeś tzn do SEVARE (to prawie MOPTI) usłyszałem. Najpierw zajechaliśmy do miejscowych koszar, tam były trzy samochody wojskowe z kompletem żołnierzy każdy, zająłem miejsce ( jak jakiś BIN LADEN albo przynajmniej AL CAPONE ) w pierwszym samochodzie wyposażonym w małe działko.

FILIPINY / Palawan / El Nido / Zatoka El Nido
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 325

Podróże z Jackami El Nido położone w północnej części filipińskiej wyspy Palawan, od dawna było jednym z moich podróżniczych marzeń. Czy wyobrażenia znalazły potwierdzenie w świecie rzeczywistym? Jeśli chcesz znać odpowiedź na tak postawione pytanie, to poświęć kilka chwil na przeczytanie tego artykułu.

WłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Pałac Dożów (Plazzo Ducale)
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 248

Iwona Niedopytalska Co się stanie z tym niezwykłym miastem powstałym na 118 wyspach laguny? Jaki czeka je los? Czy dojdzie do tego, że stanie się zamykanym na noc lunaparkiem? A może zadepczą je turyści w kaloszach lub połknie zazdrosne morze?

inf.praktczne, zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Liwa / LIWA
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 48

mmaJola Zachodnia część emiratu Abu Zabi nazywa się Al Gharbia i zajmuje prawie dwie trzecie powierzchni kraju.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

mmaJola Tradycją w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest częstowanie kawą. Obowiązkowo jest przygotowywana z kardamonem, ale może zawierać też szafran, cynamon, imbir, wodę różaną, a nawet goździki.

mmaJola Emiratki ze starszego pokolenia potrafią wyczarować piękne rzeczy. Można je spotkać na różnych festiwalach i w heritage village.

zdjęcia, linki

mmaJola Gdzie nie spojrzysz, to widzisz palmy daktylowe. Są dosłownie wszędzie i warto spróbować ich owoców prosto z drzewa.

zdjęcia, linki

mmaJola Piękne wydmy, wybrzeże oraz niespotykana architektura sprawiają, że wiele produkcji filmowych nakręca zdjęcia scen w ZEA.

zdjęcia, linki

IZRAEL / Morze Martwe / En Gedi / Ukwiecona pustynia
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 235

Antoni Oaza Ein Gedi, znajduje się w depresji Morza Martwego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w rejonie zachodniego wybrzeża. Możemy zatrzymać się w hotelu, na terenie kibucu Ein Gedi, który jest jednym wielkim ogrodem botaniczny z ponad 900 gatunkami roślin z całego świata. Warto odwiedzić popularne plaże i co najważniejsze wybrać się na wycieczkę po kanionach w rezerwacie Ein Gedi. Obok rezerwatu znajduje się hostel.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

mmaJola Świat arabski od dawna otoczony jest tajemniczością i magią, bo w istocie taki jest. Dopóki go nie poznamy i nie zrozumiemy różne rzeczy będą wydawać się dziwne.

mmaJola Na styl tradycyjnego tańca emirackiego nie wątpliwie ma wpływ klimat. Tak sądzę, gdy patrzę na powolne ruchy tancerzy.

zdjęcia, linki

mmaJola Jest taki czas, gdy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich muzyka milknie. Wtedy nie odbywają się koncerty, a jedynie słychać nawoływanie do modlitwy. Spokojne intonowanie Koranu. Jest to czas Ramadanu.

zdjęcia, linki

mmaJola W języku polskim ukazała się książka emirackiego autora, Mohammeda Al-Fahim „Od nędzy do pieniędzy. Historia Abu Dhabi”. To relacja naocznego świadka przemiany plemiennej społeczności w jedno z najbogatszych państw świata w ciągu niespełna trzydziestu lat.

zdjęcia, linki

mmaJola Niektórym ludziom podróż poza granice rodzinnego kraju sprawia kłopot, bo nie znają języka, jakim mogą się porozumieć na obczyźnie. Nie ma to większego znaczenia, gdy wyjazd jest turystyczny z przewodnikiem, ale jeśli celem jest praca, to już bariera językowa ma znaczenie.

zdjęcia, linki

INDIE / Północ / Indie / Taj Mahal
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 70

Gameś Ocena wyprawy Dookoła Indii (w rzeczywistości nie do końca dookoła) okiem osoby krytycznie nastawionej do świata. Przedstawiam państwu chronologiczny zapis całej wyprawy oraz krótki opis zwiedzanych miejsc i kilka praktycznych uwag dla osób, które wybierają się do Indii.

mmaJola Nazywają to miejsce Sonapur, czyli ziemia złota w Indiach, bo pomimo że ich zarobki w Dubaju są najniższe, a praca fizyczna najcięższa, to są w stanie utrzymać za zarobione pieniądze całe rodziny w swoich krajach.

zdjęcia, linki

mmaJola W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ludność można podzielić na różne grupy, ale podstawowe są trzy: Emiratczycy, czyli właściciele mówiący po arabsku, specjaliści, czyli ci, co mówią po angielsku i pozostali, czyli ci, co mówią w hindi. Zgodnie z Dubajską Radą Gospodarczą, granica ubóstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 80 dirham dziennie, czyli 21,7 $.

zdjęcia, linki

mmaJola Henna to nie tylko wzór na ciele, to tajemnica i uzdrawiająca moc.

zdjęcia, linki

mmaJola Cały świat arabski pachnie. Przyprawy, oleje, różne mikstury, no i oczywiście perfumy. Zrobiłam przegląd tych emirackich.

zdjęcia, linki

POLSKA / Polska pn-zach / Wieś Pomietów / Megality koło Pomietowa
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 283

Netta Polskie piramidy odkryte koło Dolic? Brzmi to z pozoru absurdalnie. Ale kopce kujawskie, zwane polskimi piramidami, są starsze od egipskich. Ich długość przekracza nawet 130 metrów, a komory grobowe zostały przykryte ogromnymi kamieniami.Nawiguje nas Eliasz - wnuk pana Janusza, dolickiego eksperta od tej odległej historii. - Idziecie ulicą Wiśniową do końca, potem mijacie stary, wojskowy punkt kontrolny, około 300 metrów dalej widać nasyp i wycięte krzewy…

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

mmaJola Odwiedzając duże galerie handlowe, z pewnością przejdziemy obok sklepu z perfumami, gdzie przy wejściu spalane jest kadzidło. Można chwilę przy nim postać lub potrzymać nad nim szal, a nasze ubranie długo będzie pachnieć.

Globtroter.pl Polacy coraz chętniej wybierają wyjazdy częstsze, ale krótsze – tak podaje raport Polskiej Izby Turystyki dotyczący wakacji w 2017 roku. Dlatego nierzadko stają przed dylematem, skąd wziąć pieniądze na wypoczynek, jeśli trafia się superokazja, na przykład promocja na bilety lotnicze. Za takimi bardziej spontanicznymi decyzjami przemawiają różne formy dostępnego finansowania kredytowego. Z czego możemy skorzystać, jeśli potrzebujemy pieniędzy na wakacje? Polacy coraz chętniej wybierają wyjazdy częstsze, ale krótsze – tak podaje raport Polskiej Izby Turystyki dotyczący wakacji w 2017 roku. Dlatego nierzadko stają przed dylematem, skąd wziąć pieniądze na wypoczynek, jeśli trafia się superokazja, na przykład promocja na bilety lotnicze. Za takimi bardziej spontanicznymi decyzjami przemawiają różne formy dostępnego finansowania kredytowego. Z czego możemy skorzystać, jeśli potrzebujemy pieniędzy na wakacje?

mmaJola Kilka zdań o abaji, burce i kontrowersyjnym hidżabie, biżuterii oraz uczesaniu.

zdjęcia, linki

mmaJola Co nosi Emiratczyk pod kandurą? Które części ciała goli? Jak wita się z kobietą? Na te pytania znalazłam odpowiedź.

mmaJola Kim byli przodkowie Emiratczyków? Co robili, gdzie mieszkali, jak się ubierali? Dlaczego Emiratczycy różnią się między sobą kolorem skóry i czasami nie mogą się zrozumieć? Aż trudno uwierzyć, że 50 lat temu datę urodzenia podawali w przybliżeniu.

zdjęcia, linki

RPA / - / Dinokeng Game Reserve / Zebry stepowe
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 435

ArturG Są miejsca na świecie, gdzie główną atrakcję stanowią zabytkowe budowle, ale są też takie, gdzie największą atrakcją jest przyroda. Bez wątpienia do tych drugich należy Republika Południowej Afryki.

inf.praktczne, zdjęcia

POLSKA / Polska pn-zach / Drawienski Park Narodowy / Do chaty Baby Jagi
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 502

Netta Jednak przechodząc park po raz kolejny, wędrowiec odkrywa inne możliwości eksploracji. Można się zagubić, a w najgłębszych zakątkach, niech nie zdziwi widok zimorodków i znanych meliorantów Parku - bobrów, które tu, w spokoju budują swoje żeremie.Trzeba tu szczególnie uważać na drogach poza sezonem, bo w tych okolicach, częściej można spotkać żubry, niż ludzi.

inf.praktczne, zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Taxi w Dubaju
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 380

Podróże z Jackami Czy największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest tak fascynujące, żeby koniecznie wpisać je na listę obowiązkowych celów podróżniczych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie. Zapraszają Jacki, trzy... Jacki z bloga www.podrozezjackami.pl .

inf.praktczne, zdjęcia

TURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / Meandrujemy
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 230

Iwona Niedopytalska Wody rzeki Dalyan, przez tubylców zwaną turecką Amazonką, są jak oczy zielonookiej nimfy. Od pierwszego wejrzenia urzekł mnie ten niezwykły kolor, który tego dnia wydobywały z toni promienie październikowego słońca. Szmaragdowa zieleń znikała jednak w trakcie rejsu, by tuż przy ujściu rozlać się w ciemnoniebieską barwę.

inf.praktczne, zdjęcia

POLSKA / Podlasie / Supraśl / Z serii: spacerkiem po Supraślu (1)
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 165

ru_da Krótka wycieczka do urokliwego Supraśla - pełnego zabytków miasteczka pod Białymstokiem, położonego nad rzeką Supraśl, w środku Puszczy Knyszyńskiej.

inf.praktczne, zdjęcia

PALESTYNA / Betlejem / Przed Bazyliką Narodzenia / Boże Narodzenie 2007
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 359

Antoni Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem na palestyńskim terytorium Zachodniego Brzegu, ponieważ w znajdującym się tam Betlejem narodził się Jezus. Niegdyś te tereny słynęły z uprawy pszenicy, a nazwa miejscowości znaczy „dom chleba”. Około 20% Palestyńczyków jest chrześcijanami, ale wielu muzułmańskich Palestyńczyków jest także dumnych, że Jezus, jeden z proroków w ich religii, urodził się na terytorium palestyńskim.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

PERU / Cusco / Choquequirao / Kanion rzeki Apurimac.
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 485

Ed Bochnak Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby.Pobyt w Choquequirao.

POLSKA / Podlasie / Soce / Pozdrowienia z Podlasia - Soce
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 446

ru_da Krótka wycieczka po wschodnim Podlasiu - magicznej krainie, gdzie na każdym kroku zobaczymy drewniane, tradycyjne chaty ze zdobionymi okiennicami, kolorowe drewniane cerkwie, bocianie gniazda na dachach stodół, ulice bez asfaltu i sąsiedzkie pogawędki przed domami.

droga na miejsce, zdjęcia

JAPONIA / Prefektura Kanagawa / W drodze do Kotoku-in / Kamakura
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 549

Netta Kupuję ośmiornicę na patyku. Tokio jest smaczne, ale nazajutrz w dzielnicy Jinbocho, w mekce miłośników książek, sprzedawanych wprost z regałów na ulicy, dostaję drobne, białe, wijące rybki, z sojowym sosem. Pałeczki wypadają z rąk, nim dostrzegam, że zawartość miski już nie żyje. Próbuję wegetariański ramen i pożywną zupę siorbię w rytm innych bywalców, zawieszonych we własnych myślach. W niedługim czasie, udziela się spokój dystyngowanej aglomeracji, gdzie nawet konduktor na stacji Shimbashi, tanecznymi gestami, oddziela tłum, kawałkiem czerwonej linki, by podzielić pasażerów według znanego im i sobie klucza.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

POLSKA / --- / --- /
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 184

GlobAdmin Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się książka Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczak „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna”. Niesamowita historia małżeństwa, które pewnego zwykłego dnia 2012 roku wpadli na pomysł wysłania aplikacji na wyprawę pod biegun.

2017-12-15

[fb] Agnieszka Trolese WIZA DO INDII

INDIE / gudżarat / vadodara / indie
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 155

[fb] Agnieszka Trolese Indie – wiza. Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku musisz przygotować: ważny paszport (czyli taki, którym możesz legitymować się przez kolejne 6 miesięcy), zdjęcia legitymacyjne (w formie elektronicznej lub wydrukowanych). W punkcie fotograficznym musicie powiedzieć, że zdjęcia będą służyć o wyrobienia indyjskiej wizy – fotograf przygotuje je w odpowiednim formacie.

inf.praktczne, zdjęcia

WIETNAM / Poludnie / Wietnam / Powrót do Wietnamu
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 597

Netta Za plecami słyszę – „duran, duran!” i śmiech na targu. Na rozpostartych matach leżą sterty trzciny. Ta, duszona w prasie wyda z siebie, ostatnie soki, podobnie jak spore krokodyle pieczone na rusztach. Smak duriana ciągnie się wiele godzin. Kiedy słońce zachodzi, pomiędzy straganami pieką się sajgonki z prowizorycznego grila. Zbiegają się dzieciaki, a ja rozdaję ostatnie drobiazgi.

MEKSYK / Jalisco / Tequila / Pola Agawy
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 274

Tuan de Paso (...) wszystkie te miejsca łączył Pacyfik, uniwersalna mentalność i kultura latynoskich ludzi wybrzeża, która była ponad różnicami narodowymi. Charakter mieszkańców i rytm życia nad Oceanem był zawsze taki sam. Miejsca te zawsze zachwycały swoim wolno płynącym czasem, widokami i orzeźwiającą, morską bryzą. Zawsze też będą przyciągać ludzi, zawsze będą takie same...

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy

SRI LANKA / Colombo / Sri Lanka / Powietrze lepkie od zapachu
liczba komentarzy: 11

liczba odsłon: 1137

Netta Dziewczyny zdobywają się na odwagę: Madame...może przywiozła sznurówki, albo fajne długopisy? Niestety madame, nie przywiozła nic na sprzedaż ani nie ma już prezentów. Sznurówki do konwersów idą tu jak woda, buty też. Chodliwa jest też żyłka i sprzęt wędkarski. W końcu jednak znajduję swoją drogę do dżungli, potem do Parku Narodowego Yala

MEKSYK / Zacatecas / Zacatecas / Widok z Bufa
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 305

Tuan de Paso "Gdzieś podczas wyczekiwanego od dawna obiadu przy polnej drodze  na Zacatecas zaszczepił we mnie nigdy niezrealizowany pomysł udania się jeszcze dalej na północ, na pełną skorpionów, kowbojów i narcos pustynię kraju, aż do Tijuany i dziewiczych plaż Dolnej Kalifornii. Pomimo, że północ uważałem do tej pory za typowy region no-go, to podczas tej wyprawy zacząłem się przekonywać, że pewnego dnia powinienem to zrobić: powinienem przejechać stopem od Ushuaia w Argentynie aż do Alaski, pokonać całą drogę Panamericana i przedrzeć się z południowego ekstremum planety, aż na samą północ, a potem najlepiej jeszcze w zimę pieszo przejść cieśninę Beringa i wrócić stopem przez Syberię, aż do Europy..."

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki

SZKOCJA / Wyspa Skye / Kyleakin / Dwa mosty
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 650

Antoni Wyspa Skye jest drugą co do wielkości wyspą Szkocji, a czwartą na Wyspach Brytyjskich. Jest największa i położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Z miejscowości Kyle of Lochlash, na Skye prowadzi most – Skye Bridge, oddany do użytku w 1995 roku, wcześniej na wyspę można było dopłynąć łódką, bądź promem. https://www.visitscotland.com/destinations-maps/isle-skye/

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki

MALTA / Gozo / Wied il-Mielah / Lazurowe okno, mniej znane, lecz równie okazałe
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 327

Antoni Jak wiele do zaoferowania ma Gozo, druga co do wielkości wyspa Malty, przekonamy się podczas kilkugodzinnego spaceru, który możemy rozpocząć w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu w okolicy miejscowości Gharb. Podczas ośmiokilometrowej trasy poznamy słynne zabytki architektury oraz cuda natury: Łuk skalny w Wied il-Mielaħ, przepiękne skaliste klify i ich niezwykłe formy skalne, oraz liczne skamieliny, kamienistą plażę na dnie kanionu Wied il-Ghasri, baseny solankowe Xwejni, oraz baterię artyleryjską w Żebbuġ zbudowaną przez Zakon Rycerzy Joannitów. https://conlamochila.com/bateria-qolla-l-bajda/

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki

MEKSYK / Guanajuato / San Miguel de Allende / San Miguel de Allende
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 246

Tuan de Paso \"(...) Guanajuato było oryginalną wylęgarnią meksykańskiej kreatywności i prawdopodobnie ostatnim prawdziwym i autentycznym bastionem alternatywnej sztuki w zglobalizowanym świecie ujednoliconej, mętnej sztuki i życia na pokaz ...\"

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy

2017-11-11

[fb] Agnieszka Trolese WYJAZD NA KUBĘ

KUBA / - / HAWANA / KUBA
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 397

[fb] Agnieszka Trolese Señores i Señoritas! Pozdrowienia z Kuby! Od dawna śniłam, by tu przyjechać. Cóż to za magiczne miejsce – Havana jest chyba najbardziej inspirującym miastem, w którym byłam. Jeśli i Ty marzysz o karaibskiej wyspie koniecznie umieść to miejsce na liście krajów, które chcesz odwiedzić z dopiskiem „pilne”, bo uwięziona w przeszłości Kuba głośno krzyczy o swoje prawa i wkrótce wiele może się tu zmienić. Poniżej moje świeże obserwacje i rzeczy, które warto przeczytać zanim zaplanujesz swój wyjazd. Mam nadzieję, że przydadzą się podczas Twojej podróży!

POLINEZJA FRANCUSKA / Raiatea / BORA BORA / Polinezja 2017
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 668

GLOBTOURIST Na przełomie lutego i marca tego roku, w okresie, gdy w Europie pogoda zazwyczaj nas nie rozpieszcza, postanowiliśmy wyruszyć w kierunku południowej części Oceanu Spokojnego, aby odwiedzić bajkową Polinezję Francuską. Niezliczona ilość wysp i wysepek ma łączną powierzchnię jedynie czterech tysięcy kilometrów kwadratowych, jednak cały archipelag zajmuje na oceanie ponad dwa i pół miliona kilometrów kwadratowych. W czasie kilkunastodniowej wyprawy, organizowanej przez firmę Globtourist odwiedziliśmy tylko kilka najpopularniejszych wysp. Aby dotrzeć na przysłowiowy drugi koniec świata, trzeba spędzić w samolotach kilkadziesiąt godzin. Miejscem rozpoczęcia naszej egzotycznej przygody jest wyspa Raiatea.

zdjęcia, linki

lovelajf.pl Mówiąc Wisła, myślimy Adam Małysz, Piotr Żyła, śnieg i narty. Coś pominęłam? Mało kto wie, że Wisła to również 150 km szlaków turystycznych, 11 kościołów i dużo atrakcji na każdą porę roku. Spędziliśmy październikowy weekend w Wiśle i na tej postawie stworzyliśmy TOP10, czyli główne atrakcje Wisły! Co warto zobaczyć? Gdzie zjeść? Gdzie nocować?

inf.praktczne, zdjęcia

FRANCJA / Bordeaux / okolice Bordeaux / W drodze
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 292

Zuzanna_64 Moja pierwsza wielka podróż autostopem do Hiszpanii, czyli 3 tygodnie prawdziwej przygody i kilkadziesiąt uśmiechów zebranych od wyjątkowych ludzi.

PERU / cusc / Cusco / Pomnik Pachacuteca
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 664

Ed Bochnak Opis wyprawy do ostatniej stolicy Inków,Wielkiej Vilcabamby. Imperium Inków było przez wieki największą cywilizacją w paśmie Andów. Sięgało od dzisiejszego Ekwadoru po skalne fiordy w Chile. To niemal całe zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, ponad 5000 kilometrów.

GRECJA / Kreta / Elafonissi / * Prawie bezludne Elafonisi
liczba komentarzy: 8

liczba odsłon: 440

Iwona Niedopytalska Elafonisi zawsze kojarzyła mi się z grecką idyllą – różowym piaskiem, cudownymi kolorami morza, rozległą płycizną, po której można przejść na wyspę, a także z błękitem nieba i ze słońcem, dającym wytchnienie jedynie nocą. Kiedy więc na samym początku czerwca przybyliśmy na Kretę, wizyta na tej sztandarowej plaży była jednym z priorytetów.

POLSKA / Karpaty / Tatry / Tatry z dailmler.pl 1
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 4672

Globtroter.pl Nic tak nie integruje rodziców z dziećmi, jak wspólnie spędzony czas. Idealnie jest, jeżeli można realizować swoje pasje, przekazując je kolejnemu pokoleniu.

UKRAINA / Obwód lwowski / Żółkiew / Zamek Sobieskich, brama
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 356

Antoni Odwiedzając Lwów, warto jeden dzień poświęcić Żółkwi, aby bliżej poznać to królewskie miasto i jego zabytki. Ze Lwowa, w czterdzieści minut autobusem, pokonamy blisko 30 kilometrową odległość, dzielącą obydwa miasta.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Teneryfa - Park Narodowy Teide / Kanaryjskie wspomnienie - Teneryfa (6)
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 646

ru_da Wspomnienia z najciekawszych miejsc odwiedzonych na Teneryfie - największej z Wysp Kanaryjskich.

WYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Maskonur
liczba komentarzy: 8

liczba odsłon: 830

Antoni Wyspy Owcze, archipelag wysp wulkanicznych o powierzchni górzystej na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią, są terytorium zależnym Danii ze stolicą w Thorshavn. Największe z nich to Streymoy (373km²) i Eysturoy (286 km²). Na Wyspach Owczych żyje ok. 50 tys ludzi i ponad 70 tys. owiec. Na Wyspy Owcze najłatwiej dolecimy z przesiadką w Kopenhadze.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy

AUSTRIA / Tyrol /  / Tyrol Południowy
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 10093

Globtroter.pl Południowy Tyrol/Südtirol kojarzy się Polakom głównie z jazdą na nartach ale warto przekonać się, że słynie on nie tylko z fantastycznych tras i malowniczych krajobrazów. Wspaniałą atrakcją może być tu także unikatowa kuchnia i degustacja wyjątkowych win.

inf.praktczne, zdjęcia

WĘGRY / Tokaj / Tokaj / Fontanna Bachusa
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 222

igebski Jednodniowy wypad na Węgry: Tokaj, Miszkolc i Herceghut. Wino, gorące kąpiele i golonka w chlebie...

inf.praktczne, zdjęcia

GRECJA / Zakynthos / Zatoka Wraku. / Z serii: wspomnienia z Grecji - Zakynthos, Zatoka Wraku
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 560

ru_da Relacja z wejścia na wzgórze Skopos z pozostałościami monasteru i uroczym kościółkiem.

INDONEZJA / Sumatra / Bukit Lawang / Batu Mandi
liczba komentarzy: 14

liczba odsłon: 744

Margolencja Aby nie klepać biedy na emeryturze w naszym chłodnym drogim kraju, może warto pojechać do taniej ciepłej i przecudnej Indonezji. Myśląc o tym olbrzymim wyspiarskim państwie mam w szczególności na uwadze Sumatrę, najmniej znaną naszym turystom, szóstą co do wielkości wyspę na świecie, gdzie krajobraz jest bardzo urozmaicony: deszczowe lasy równikowe, słynne olbrzymie jezioro Toba, piękne góry, morza, a nie polecam komercyjnej i drogiej Bali. Dlaczego Indonezja? W innych państwach Azji Południowo-Wschodniej też jest tanio (np. Tajlandia, Wietnam, Filipiny), ale klimat nie tak przyjazny, albo bardziej upalny albo tajfuny- jak na Filipinach, albo język, mega trudny - bo tonalny (tajski, wietnamski). Jeśli jedziemy gdzieś pomieszkać, a nie jest to wyspa bezludna, to nie tylko przyroda i piękne krajobrazy są atutem przy wyborze miejsca, ale ludzie przede wszystkim.

inf.praktczne, zdjęcia

SłOWACJA / Tatry / Dolina Cicha / W dolinie Cichej Liptowskiej
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 401

macciej Mała relacja z niewielkiej wyprawy rowerowej, roboczo nazwanej Tour de Tatry.

inf.praktczne, zdjęcia

UKRAINA / Lwów / Cmentarz Łyczakowski / Iwan Franko
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 266

igebski O wycieczce do Lwowa myślałem już od paru lat. Wreszcie nadarzyła się odpowiednia okazja i moje marzenie zostało zrealizowane. Lwów to symbol polskich kresów i można byłoby mówić i pisać o nim bardzo długo. Nie mam jednak swady naszej przewodniczki Marianny (córka Polki i Ukraińca), więc ograniczę się do paru wspomnień z siedmiogodzinnego zwiedzania miasta nad rzeką Pełtwią.

inf.praktczne, zdjęcia

ALBANIA / Albania, okolice Fier / Ardenica / Klasztor w Ardenicy (1).
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 324

emerytkawpodrozy Międzynarodowa izolacja Albanii w drugiej połowie XX wieku nie sprzyjała kontaktom turystycznym. Dopiero pod koniec XX wieku zaczęli ten kraj odkrywać dla siebie podróżnicy i turyści. A jest co w Albanii odkrywać. Bo to i pozostałości osad iliryjskich, i spuścizna kolonizacji greckiej i rzymskiej, i relikty panowania Bizancjum i Imperium Osmańskiego. Swój wkład w historię tych ziem zaznaczyli też bliżsi sąsiedzi Albanii. I nie zawsze był to wkład pokojowy – jak zwykle, gdy jakaś kraina leży na skrzyżowaniu dróg handlowych. Spośród wielu tak różnorodnych reliktów przeszłości klasztor w Ardenicy niewątpliwie zasługuje na odwiedzenie.

POLSKA / Pomorskie / Gdańsk / Kościół Mariacki
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 343

Antoni Bazylika Mariacka w Gdańsku, która jest największą na świecie świątynią wybudowaną z cegły, jest wizytówką nie tylko miasta, ale i całego regionu. Tutaj 12 czerwca 1987 roku Ojciec Święty Jana Paweł II spotkał się z chorymi i pracownikami służby zdrowia podczas swojej pielgrzymki do Polski. O stanie technicznym świątyni i jej remoncie rozmawiamy z ks. prałatem Ireneuszem Bradtke, proboszczem Bazyliki Mariackiej.

proga powrotna, zdjęcia

MAROKO / Południe Maroka / Ajt Bin Haddou / Ajt Bin Haddou
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 1076

Tuan de Paso Maroko – Porady Praktyczne 2017 to mini przewodnik, który został spisany na podstawie obserwacji i rozmów przeprowadzonych z wieloma Marokańczykami różnych klas społecznych podczas autostopowej wyprawy przez wszystkie regiony kraju w lecie 2017. Przewodnik zawiera przede wszystkim informacje typowo praktyczne. Wierzę, że dzięki swej kompletności i zwięzłości pomoże każdemu spragnionemu wrażeń podróżnikowi w planowaniu wyprawy do tego niezmiernie interesującego kraju Afryki Północnej. Przygody w formie fabularnej, przemyślenia na temat lokalnej kultury, zagwozdki egzystencjalne oraz tony zdjęć w wysokiej jakości znajdują się w osobnych artykułach.

inf.praktczne, zdjęcia, mapy

PORTUGALIA / Lizbona / Lizbona / Zachód Słońca w Lizbonie
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 535

Tuan de Paso \"Zrozumiałem wtedy, że tak jak każda wyprawa w głąb czarnego lądu powinna się zaczynać w Sevilli, tak każdą podróż do Ameryki Łacińskiej powinienem był zaczynać w Lizbonie, która była ostatnim miastem na zachodnim krańcu Europy i ostatnim portem na drodze do Nowego Świata; miastem które jest łącznikiem pomiędzy dwoma kontynentami i pod wieloma względami kawałkiem Nowego Świata na Starym Kontynencie…\"

droga na miejsce, zdjęcia

SRI LANKA / - / Sri Lanka / Polski pensjonat na Sri Lance ALEXANDRA FAMILY VILLA
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 1074

Robi10 Moja pierwsza wizyta na Sri Lance miała miejsce w lutym 2013r. Przyjechałem tutaj wraz z małżonką , traktując ten wyjazd jako jeden z kolejnych , chcąc poznać nowy kraj i kulturę . Od początku tutejsi mieszkańcy oraz wspaniała przyroda zafascynowały Nas. Poznaliśmy wspaniałych ludzi , a z jedną z Lankijskich rodzin zbudowaliśmy relacje na tyle bliskie , że dzisiaj możemy śmiało powiedzieć ,że są dla Nas jak rodzina . To jest przygoda Naszego życia , której nie da się opisać słowami , która wiele zmieniła w Naszym życiu . Wspólnie z Naszą Lankijska rodziną w sierpniu 2015r założyliśmy pensjonat . Spędzamy na Sri Lance kilka miesięcy w roku i z roku na rok jesteśmy coraz dłużej .

Globtroter.pl Zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata, zdobywanie górskich szczytów i błogie lenistwo na rajskich plażach – te wszystkie wakacyjne przeżycia na zawsze pozostają w pamięci jako najlepsze wspomnienia. Najpiękniejsze momenty warto uchwycić na fotografiach, żeby móc pokazać je bliskim, pochwalić się dalekimi podróżami i podzielić ekscytującymi wrażeniami. Zdjęcia z wakacji to także doskonały sposób na aranżację przestrzeni wokół siebie. Otaczanie się fotografiami z wakacji pozwala na odrobinę relaksu, oderwanie się od obowiązków i przyjemne wspominanie pięknych chwil. Warto więc nie tylko pstrykać fotki, ale po powrocie do domu zrobić odbitki i w odpowiedni sposób je wyeksponować. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka ciekawych sposobów przechowywania zdjęć, które są przecież ważnymi pamiątkami.

inf.praktczne, zdjęcia

SRI LANKA / - / AZJA / Sri Lanka - Ceylon
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 384

Maciek 4772 Jeśli zapytacie - czy warto pojechać? Zdecydowanie TAK. Jest to kraj który, dość szybko zmienia oblicze z powodu sporego napływu turystów, dodatkowo jest dość mocno zaśmiecony i zabrudzony i jest to niestety opinia wielu osób, jednocześnie jest to kraj posiadający w naturze wszystkie przyprawy kuchenne.

TAJWAN / - / Wyspa Ludao / Piękna wyspa
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 759

ArturG Oglądając uroczyste rozpoczęcie igrzysk olimpijskich uwagę zwraca przemarsz drużyn narodowych. Transmisja, którejś z tych imprez przykuła moją uwagę tabliczką z napisem Chińskie Taipei. Chodzi oczywiście o Tajwan – wyspę położoną u wschodnich wybrzeży Chin, która przez jednych jest uznawana jako odrębne państwo pod nazwą Republika Chińska, ale przez przeważającą liczbę krajów traktowana jako prowincja Chin. Jak jest przyszłość Tajwanu trudno teraz oceniać. Ogromna siła polityczna i militarna Chin na pewno stoi na przeszkodzie, aby wyspa stała się odrębnym państwem, z drugiej strony sami mieszkańcy, szczególni ci młodzi, na pytanie kim są w niemal 90% odpowiedzieli, że Tajwańczykami; tylko 10% uważa się za Chińczyków.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

POLSKA / Pomorskie / Rumia / Kaktusy i inne sukulenty
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 569

Antoni Mądrość ludowa głosi: "Cudze chwalicie, swego nie znacie…" Otóż to... nie jest prawdą, że najciekawsze i najliczniejsze kolekcje kaktusów spotkamy na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, czy też w Afryce, gdyż to do Polski przyjeżdżają miłośnicy kaktusów z całego świata. Taką kolekcję posiadają Państwo Łucja i Andrzej Hinz z Rumii.http://www.kaktusiarnia.pl/

inf.praktczne, zdjęcia, linki

NORWEGIA / Lofoty / Hamnoy / Hamnoy
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 1470

macciej 12 - dniowa trasa objazdowa wokół Bałtyku, ze szczególnym uwzględnieniem Norwegii. Lofoty, lodowiec Svartisen, Droga Atlantycka, Droga Trolli, droga nr 13, fiordy, Język Trolla, Ambona i inne norweskie wspaniałości.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

ALBANIA / Bałkany / Bałkany / Kierunek Bałkany
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 591

mateuszfabiszak Jest takie miejsce w Europie, które swój charakter zawdzięcza mieszance narodów, kultur, religii i zwyczajów.

Globtroter.pl Średnio 27 proc. Polaków decyduje się na zagraniczny wyjazd wakacyjny. Planując taki urlop, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, wśród których ważną rolę odgrywa ubezpieczenie turystyczne. Dzięki odpowiednio dobranej polisie można zabezpieczyć się na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych czyhających na turystów.

inf.praktczne, zdjęcia

INDONEZJA / Sumatra / Bukit Lawang / Batu Mandi
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 348

Margolencja Po raz trzeci w tym kwartale pokonałam ponad 12 tyś km, by znaleźć się w Bukit Lawang na Sumatrze, ano prościej byłoby wcale stamtąd nie wyjeżdżać, ale wierzę, że kiedyś nadejdzie ten sprzyjający osiedleniu czas. Tym razem miałam podróż survivalową, jednak od razu wyznam, nie chcąc nikogo zniechęcać, że można tam dojechać szybciej i prościej, ja nie miałam jednak budżetu i czasu, by znaleźć lepsze połączenie, toteż spędziłam 12 godz. na lotnisku w Istambule i tłukłam się lokalnymi środkami transportu po nocy bez świateł:) i warto było...

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

POLSKA / Małopolska / Kraków / Weekendowy Kraków
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 2077

Globtroter.pl Wakacje w pełni – nawet jeśli nie planujemy dłuższego wyjazdu, warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na weekend do jednego z wielu ciekawych zakątków Polski. I oczywiście wybrać hotel odpowiadający naszym oczekiwaniom. Gdzie warto zawitać?

inf.praktczne, zdjęcia

NORWEGIA / Rondane / Rondane / Subtelny plusk ciszy
liczba komentarzy: 6

liczba odsłon: 1071

tom1971 Najprościej jest wystartować z Ystad. Prom ze Świnoujścia płynie 6 h (w dzień), 7,5 h (w nocy) ,a później już nieograniczona przestrzeń przed nami. Wyruszyłem przez Boras i Trollhattan w kierunku Parku Narodowego Rondane. Odwiedziłem kilka obowiązkowych norweskich miejsc takich jak Trollstigen czy Geiranger. Spiekło mnie słońce i zmarzłem kilka razy ale tym bardziej przyjemne były chwile kiedy przyroda mnie rozpieszczała. Według Szwedów i Norwegów cywilizacja ma współistnieć, a nie rywalizować z przyrodą. W Szwecji zgodnie z prawem można rozbić namiot nawet w czyimś ogrodzie. Nie ma jednak takiej potrzeby ,bo codziennie z łatwością znaleźć można niebanalną rzekę, jezioro, lub las gdzie poczuć można się zupełnie swobodnie,a spanie w norweskich górach to jeszcze inne, wyjątkowe doświadczenie.

inf.praktczne, zdjęcia

ALBANIA / Riwiera albańska /  / Riwiera albańska
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 1084

Globtroter.pl Prawie 300 słonecznych dni w roku, długa linia brzegowa, czysta, krystaliczna woda, piękne, zadbane plaże jeszcze nie zalane turystami i przepyszne owoce morza. Czego więcej potrzebujesz, żeby spędzić wymarzone wakacje? Albania, jeszcze tak egzotyczna i dziewicza, zapowiada się hitem turystycznym najbliższych lat.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

POLSKA /  /  / Wakacyjna podróż samochodem
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 404

Globtroter.pl Bagażnik wypakowany po brzegi, dzieci zapięte pasami w fotelikach, mapa i GPS w gotowości. Ruszasz, przejeżdżasz kilkadziesiąt kilometrów i zaczynasz już czuć wakacje… Rozmarzyłeś się? Fantastycznie, ale zejdź na chwilę na ziemię. Zanim zabierzesz bliskich na wczasy samochodem, sprawdź jak się do nich przygotować.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

NORWEGIA / Lofoty / Svolvær / Svinøya Rorbue
liczba komentarzy: 2

liczba odsłon: 1213

Antoni Svolvaer, liczące 4500 mieszkańców jest największym miastem Lofotów, położonym na południowym wybrzeżu wyspy Austvågøy. Powstała w XVI wieku osada jest ważnym portem rybackim i jednocześnie miejscem gdzie część turystów rozpoczyna swoją przygodę z Lofotami.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki

HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote / Lanzaroteńska architektura.
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 878

ru_da Lanzarote zamarzyła mi się po tym, jak w 2012 r. odwiedziłam Teneryfę. Zauroczona tą wyspą zapragnęłam zobaczyć również kolejne z Wysp Kanaryjskich, w tym w pierwszej kolejności właśnie Lanzarote.

KAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Niedzwiedź
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 404

Leoncjo Zaliczane do kilku najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Kazachstanu - Beaktau-Ata można minąć, przejeżdżając dosłownie obok. Dziwaczny, jak niektórzy piszą marsjański masyw górski pośród stepu z niewiarygodnie finezyjnie uformowanymi skałami jest wart poświęcenia mu 2-3 dni podróży.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

KIRGIZJA / Północny wschód / Karakol / Mihrab
liczba komentarzy: 1

liczba odsłon: 316

Leoncjo Wybierając kategorię wahałem się pomiędzy tą a poradami praktycznymi. Obawiam się, że moje refleksje nie wyczerpują żadnej z nich. Coś jednak musiałem wskazać, zatem rozczarowanych z góry za to przepraszam. Mam jednak nadzieję, że nie odkrywając Ameryki, zwrócę uwagę na coś, co wydaje się być nieistotne a jednak nie pozostaje bez wpływu na efektywność podróżowania.

inf.praktczne, zdjęcia, linki

INDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Ibis siwopióry
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 419

ArturG Obszar ten był kiedyś rezerwatem łowieckim maharadżów, a teraz jest Parkiem Narodowym wpisanym na listę UNESCO, chroniącym lęgowiska i zimowiska ponad 360 gatunków ptaków.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

INDONEZJA / Sumatra / Sumatra / Indonezja
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 416

Margolencja W Indonezji Polacy mogą się poczuć, jak podczas polskich świąt narodowych pod warunkiem, że odwrócą aparat fotograficzny o 180 °. Co rusz powiewają flagi biało-czerwone, nawet na dachach starych zbutwiałych drewnianych chatek na skraju tropikalnych lasów i to przez cały rok, taki to patriotyczny naród. Ceny są tu o wiele niższe, a bilet można upolować już za 2300 zł w obie strony.

inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

ARGENTYNA / Tierra del Fuego / Ushuaia / Na początku szlaku Senda Costera
liczba komentarzy: 3

liczba odsłon: 699

el_gato Jeżeli odwiedzasz Argentynę, a masz napięty plan, wpadnij chociaż na 3 dni do Ushuaia! W artykule znajdziesz informację o tym, jak najfajniej spędzić czas w tym ciekawym miejscu.

inf.praktczne, zdjęcia

INDONEZJA / Sumatra / Bukit Lawang / Nowożeńcy w tropikach
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 342

Margolencja Czego się się w dżungli raczej nie spodziewałam? Wiadomo, że wybieramy się tam, by spotkać dzikie zwierzęta, że należy być ostrożnym i ja właśnie miałam to na uwadze, gdy po raz pierwszy wyruszałam na krótki aklimatyzacyjny trekking. Toteż gdy usłyszałam w krzakach poruszenie i coś dużych rozmiarów zaczęło się wynurzać, zastanawiałam się, w którą stronę wiać... A gdy z kolei spotkałam na skraju tropikalnego lasu Młodą Parę z wielkim waranem w tle, zastanawiałam się, czy nie mam czasem udaru słonecznego, takie to klimaty panują w Bukit Lawang:)

inf.praktczne, zdjęcia, linki

CHILE / Torres del Paine / Torres del Paine / Torres
liczba komentarzy: 5

liczba odsłon: 899

el_gato Legendarne krajobrazy, zapierające dech w piersiach.... Wiatr będący codziennym towarzyszem... Poczytajcie o jednym z najwspanialszych miejsc do kilkudniowego trekkingu na świecie.

inf.praktczne, zdjęcia

longin1974 Może tytuł jest nieco przesadzony, ale w Rzymie są również miejsca rzadziej odwiedzane, choć ciekawe. Wynika to z niezmiernego bogactwa wiecznego miasta. Jak już wspomniałem we wcześniejszym artykule, zwiedzanie Rzymu trzeba dobrze rozplanować, aby z jednej strony nie dostać zadyszki i móc rzeczywiście delektować się miastem, a z drugiej strony by mimo wszystko zobaczyć jak najwięcej. Zabieram Was na spacer w kilka miejsc rzadziej odwiedzanych, ale wcale nie ustępujących swym urokiem innym częścią miasta.

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

HISZPANIA / Wyspy Kanaryjskie / Lanzarote / Wspomnienie z Lanzarote - kościół w Arrecife
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 302

ru_da Opis obchodów Bożego Ciała w stolicy Lanzarote - Arrecife.

KIRGIZJA / Tien-Shan / Gdzieś powyżej Kyzyl Tuu / Dolina
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 470

Leoncjo Trzy tygodnie z namiotem w Kazachstanie i Kirgizji. Łącznie 14000 km, z tego połowa lokalnymi środkami transportu, autostopem i na piechotę. Upalne stepy, malownicze kaniony, szafirowe jeziora i jurty pośród ośnieżonych szczytów. Nie sposób zawrzeć to w jednej relacji, więc zainteresowanym proponuję lekturę w odcinkach. W tym relacja z wypadu w Tienszan

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

INDONEZJA / Sumatra / Bukit Lawang / Orangutany
liczba komentarzy: 4

liczba odsłon: 949

Margolencja Jak tam jest w tej sumatrzańskiej dżungli? Trochę inaczej niż sobie to wyobrażałam, np. nie było świergoczących kolorowych ptaszków dookoła bujnego kwiecia ;), ale mrocznie też nie było, słońce docierało przez te ściany zieleni, przez olbrzymie drzewa porosłe lianami i wszelkimi możliwymi pnączami, przez prehistoryczne paprocie wielkości drzew. Wiedziałam, że będzie parno, wilgotno, ale że aż tak? Obiektyw aparatu zaparował i mając oczy wszędzie dookoła, by niczego nie przegapić, nie przyszło mi do głowy, by spojrzeć w podgląd ekranu, toteż jakość większości zdjęć jest marna. Słyszałam, że głośno, ale żeby cykady brzmiały, jak petardy, no może trochę przesadziłam, raczej jak pociąg wjeżdżający z piskiem hamulców na stację albo jak kilkadziesiąt gwizdków od czajników z gotującą się wodą, może dlatego tak parno było;)

inf.praktczne, proga powrotna, zdjęcia, linki

KIRGIZJA / Północny wschód / Karakol / Rustykalna
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 327

Leoncjo Trzy tygodnie z namiotem w Kazachstanie i Kirgizji. Łącznie 14000 km, z tego połowa lokalnymi środkami transportu, autostopem i na piechotę. Upalne stepy, malownicze kaniony, szafirowe jeziora i jurty pośród ośnieżonych szczytów. Nie sposób zawrzeć to w jednej relacji, więc zainteresowanym proponuję lekturę w odcinkach. Tym razem o pierwszych krokach w Kirgizji

inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

AUSTRALIA / - / Royal National Park, NSW, Australia / Royal National Park, Sydney
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 284

annazapol Nowa Zelandia cz2

zdjęcia, linki

NOWA ZELANDIA / - / Tongariro Alpine Crossing, Emerald Lakes / Tongariro Alpine Crossing
liczba komentarzy: 0

liczba odsłon: 383

annazapol Nowa Zelandia cz1 autostopem

zdjęcia, linki

Krótkie statystyki:

Liczba artykułów w bazie: 2350, Łączna liczba odwiedzin: 8554967


Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

02-03
Wymarzone Filipiny

El Nido położone w północnej części filipińskiej wyspy Palawan, od dawna było jednym z moich podróżniczych marzeń. Czy wyobrażenia znalazły potwierdzenie w świecie rzeczywistym? Jeśli chcesz znać odpowiedź na tak postawione pytanie, to poświęć kilka chwil na przeczytanie tego artykułu.

02-02
Dotknąć przyrody Afryki

Są miejsca na świecie, gdzie główną atrakcję stanowią zabytkowe budowle, ale są też takie, gdzie największą atrakcją jest przyroda. Bez wątpienia do tych drugich należy Republika Południowej Afryki.

02-01
Znikająca Wenecja...
12-28
Promuj swojego bloga na Globtrote...
12-23
Boże Narodzenie w Betlejem...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2017 Globtroter.pl
js/custom.js"> ?>