Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Atole Tokelau > TOKELAU (Nowa Zelandia)


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TOKELAU (Nowa Zelandia) / Tokelau / Nukunonu / AtolW Apia na Samoa robię rozeznanie o możliwości dotarcia do Tokelau. Trafiam do ośrodka Tokelau – miejsca o wielu funkcjach – biuro, magazyn, poczta, konsulat, a przede wszystkim miejsce spotkań Tokelauczyków. Dziś jest dzień świąteczny, ale jest kilka osób, od których uzyskuję informację o rejsie. Ośrodek będzie czynny za dwa dni i wówczas będę mógł kupić bilet na statek, który ma wypłynąć za cztery dni. Cały rejs okrężny ma trwać 5-6 dni z zawijaniem do kolejnych atoli. Zostaję zaproszony na grilla, przy którym długo rozmawiam o Tokelau z pewnym starszym Tokelauczykiem (później ktoś mi wyjaśnia, że to Ulu – premier Tokelau).

Rejs rozpoczyna się zgodnie z zapowiedzią, czyli o 18:00. Mv Tokelau jest małą jednostką należącą do rządu Tokelau i pływa nieregularnie między Samoa i wszystkimi trzema atolami przewożąc zarówno pasażerów jak i towary zaopatrzeniowe dla mieszkańców. Po wypłynięciu za główki portowe od razu zaczyna mocno bujać . Statek nie ma kabin, więc każdy wyszukuje sobie miejsce na podłodze. Posiłki przygotowuje kok dla wszystkich – jedzenie jest dobre i można jeść do woli.

Zdjęcia: Nukunonu, Tokelau, Atol, TOKELAU (Nowa Zelandia)
Nukunonu, Tokelau, Atol, TOKELAU (Nowa Zelandia)


Zdjęcia: Apia, Upolu, Mv Tokelau, SAMOA
Apia, Upolu, Mv Tokelau, SAMOAPod wieczór następnego dnia statek dopływa do pierwszego atolu Fakaofo, ale ponieważ jest już ciemno nie ma możliwości dotarcia na brzeg, więc pozostaje dryfowanie w bezpiecznej odległości od raf. Atole nie mają portów (nie mają też lotniska). Rano podpływa metalowa łódź i zabiera pasażerów na ląd. Rozładunek towarów musi poczekać, bo na wyspie jest jakaś uroczystość, której mieszkańcy nie zamierzają przerwać, dzięki temu mój pobyt na wyspie jest dłuższy. Mieszkańcy rozładowują statek dopiero po zakończeniu uroczystości. Atol składa się z wielu małych wysepek zwanych motu, ale tylko jedno motu jest zamieszkałe i całkowicie zabudowane. Z powodu braku miejsca szkoła i szpital są na sąsiednim motu.

Zdjęcia: Fakeofo, Tokelau, Osada, TOKELAU (Nowa Zelandia)
Fakeofo, Tokelau, Osada, TOKELAU (Nowa Zelandia)


Zdjęcia: Atafu, Tokelau, Hamak, TOKELAU (Nowa Zelandia)
Atafu, Tokelau, Hamak, TOKELAU (Nowa Zelandia)Następnym atolem jest Nukunonu – największy spośród tych trzech. Między dwoma motu jest most, główne motu jest dość długie, więc mogę przejść się na dłuższy spacer. Wracam samochodem (!), ponieważ rozładunek skończył się i posłano po mnie, abym jak najszybciej wrócił na statek.

Zdjęcia: Atafu, Atafu, Laguna, TOKELAU (Nowa Zelandia)
Atafu, Atafu, Laguna, TOKELAU (Nowa Zelandia)


Zdjęcia: Atafu, Tokelau, Na rafie, TOKELAU (Nowa Zelandia)
Atafu, Tokelau, Na rafie, TOKELAU (Nowa Zelandia)Wieczorem tego samego dnia dopływamy do ostatniego atolu Atafu. Tu postój ma trwać dwa dni i trzeba opuścić statek. Na taką ewentualność nie jestem przygotowany, ale gdy schodzę na ląd zostaję zaproszony przez miejscowego lekarza. Niedziela jest bardzo słoneczna, a ja spędzam cały dzień na spacerze z motu na motu (w trakcie odpływu można przechodzić płytką wodą przez rafę). W poniedziałek podczas śniadania lekarz komunikuje, że jeden z jego pacjentów jest w bardzo złym stanie i trzeba go jak najszybciej przetransportować do szpitala w Apia. Na falach łódka i statek mocno się kołyszą, ale to dla Polinezyjczyków nie jest problemem – załadunek chorego na noszach przebiega bardzo sprawnie. Bez dopływania do Nukunonu i Fakeofo statek płynie prosto do Apia osiągając port po 36 godzinach rejsu. Ambulans już czeka.


Czekać będą też pasażerowie na Nukunonu i Fakeofo … Gdybym wysiadł wcześniej, czekałbym i ja ...

Zdjęcia

TOKELAU (Nowa Zelandia) / Tokelau / Nukunonu / AtolSAMOA / Upolu / Apia / Mv TokelauTOKELAU (Nowa Zelandia) / Tokelau / Fakeofo / OsadaTOKELAU (Nowa Zelandia) / Tokelau / Atafu / HamakTOKELAU (Nowa Zelandia) / Atafu / Atafu / LagunaTOKELAU (Nowa Zelandia) / Tokelau / Atafu / Na rafie

Dodane komentarze

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-02-09 12:56:02

Ciekawy tekst i miejsce. Chylę czoła, niewielu potrafi tam dotrzeć.Brawo! :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl