Jesteśmy częścią serwisu turystycznego

    
Wstęp | Chińskie ABC | Pekin | Szanghaj | Armia Terakotowa | Mur Chiński | Guilin | Suzho | Wyspa Putoshan | Klasztor Shaolin | Groty Longmen | Luoyang | Rzeka Jangcy | Hongkong | Makao | Religia | Mity | Kuchnia | Mity | Zdjęcia | Wyprawy: 2001, 2002, 2003

Rzeka Jangcy
 
          Rzeka Jangcy (Chang Jiang) ma ponad 6300 km długości i jest najdłuższą rzeką Chin, a trzecia pod względem długości na świecie. Swój początek ma w górach Tanggula Shan na południowym zachodzie prowincji Omghai a następnie płynie przez płaskowyż tybetański i kolejnych 7 chińskich prowincji. Uchodzi do Morza Wschodniochińskiego, niedaleko od Szanghaju. Między miastami Fengjie w prowincji Sichuan a Yichang w Hubei znajdują się wielkie Trzy Przełomy, które są jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji w Chinach. Przełomy te będzie można odwiedzać do roku 2009, ponieważ do tego czasu zostanie ukończona gigantyczna budowa Tamy Trzech Przełomów. Pod wodą znajdą się nie tylko malownicze przełomy, ale całe ogromne połacie terenu leżące nad brzegami rzeki. Poziom rzeki podniesiony zostanie w okolica Wielkich Przełomów do wysokości ok. 145 m, a według szacunków półtora miliona ludzi zostanie przesiedlonych.
 
          Rejsowi po rzece Jangcy od lat towarzyszyła niezwykle malownicza sceneria. W ostatnich czasach jednak staje się ona coraz mniej zachwycająca, gdyż wiele miast, miasteczek i osad ludzkich znajdujących się na nabrzeżu Jangcy stopniowo wyludnia się, a nadbrzeżne budowle popadają w ruinę. Sprawia to bardzo przygnębiające wrażenie. Miasta nad brzegiem Jangcy są przenoszone powyżej poziomu zalania po zamknięciu tamy i już dziś można oglądać nowe osiedla powyżej przygnębiających ruin. Budowa tamy na rzece Jangcy, a co za tym idzie również przeniesienie dużej liczby miast i wsi jest jednym z największych przedsięwzięć hydro-budowlanych na świecie. Uważa się, że nowo postawiona tama będzie skutecznie zapobiegać regularnie powtarzającym się na ogromną skalę powodziom.
Obecnie bardzo intensywnie odbywa się turystyczna eksploatacja Trzech Przełomów - rocznie odwiedzane są one przez setki tysięcy turystów, zarówno chińskich jak i zagranicznych, chcących zobaczyć przełomy przed ich zalaniem za kilka lat.
 
          Spływ rzeka Jangcy jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chin. Po rzece kursują liczne statki pasażerskie przeznaczone głównie dla turystów chińskich, ale również kilka ekskluzywnych statków dla turystów zagranicznych. Statki kilka razy zawijają do mijanych portów tak, aby turyści mogli obejrzeć atrakcje turystyczne. Większość statków zatrzymuje się na prawie pół dnia między pierwszym i drugim przełomem, by osoby, które chcą wybrać się na wycieczkę do Xiao Sanxia (Trzy Małe Przełomy), mogły spokojnie zdążyć.
 
          Większość statków wypływa z Chongqing i dopływa do Wuhanu. Po drodze mija się położone wzdłuż rzeki zakłady przemysłowe. Z czasem jednak krajobraz się zmienia w malownicze zielone pola tarasowe z nielicznymi małymi wioseczkami i zrujnowanymi miasteczkami u brzegów rzeki. Widok popadających w ruinę setek betonowych budowli, szarych, walących się budynków opuszczonych przez ludzi sprawia bardzo przygnębiające wrażenie. Te stojące nad brzegiem rzeki domy zostały już dawno opuszczone przez ich mieszkańców w związku z planowanym w roku 2009 zamknięciem tamy na rzece Jangcy, co spowoduje zalanie terenów lezących poniżej 175 m n.p.m. Powyżej tej wysokości nad brzegami rzeki można już dziś zobaczyć w wielu miejscach wybudowane nowe osiedla mieszkaniowe, w których zamieszkują ludzie wysiedleni z domów leżących blisko brzegu Jangcy.
 
          Jednym z ciekawszych miejsc odwiedzanych w czasie rejsu jest Fengdu, w którego pobliżu znajduje się góra Pingdu Shan, nazywana siedliskiem duchów i diabłów. Zgodnie z podaniami, za czasów dynastii Han na szczycie góry żyto dwóch mężczyzn: Yan Changsheng i Wang Fangping. Poprzez zestawienie ich nazwisk otrzymano "Yanwang", co w języku chińskim oznacza Króla Piekieł. Już od czasów dynastii Tang na szczycie góry wznoszono wiele świątyń z rzeźbami diabłów i demonów o nazwach nawiązujących do świata podziemnego: Pomiędzy Żywymi a Umarłymi, Most Beznadziei czy Pałac Króla Piekieł. Ten zespół świątynny jest bardzo licznie odwiedzany przez turystów, często jest tam bardzo tłoczno. Z samego szczytu wzgórza Krola Piekieł rozpościera się piękny widok na rzekę Jangcy.
 
          Nieco dalej, na północnym brzegu rzeki wznosi się Shibaozhai (Twierdza Kamiennego Skarbu), trzydziestometrowa skata, przypominająca swym wyglądem kamienną fokę. We wczesnych latach panowania cesarza Qianlonga (1736-1797) na skale wybudowano z sekwojowego drewna imponującą, przypominającą pagodę, jedenastopiętrową świątynię Lanruo Dian (Świątynia w Kształcie Orchidei). W środku znajduje się posąg Buddy oraz napis upamiętniający powstanie świątyni.
Nim statek dopłynie do przełomów, mija po drodze pozostałości kamiennych słupów, wzniesionych jako budowle ofiarne w epoce kamienia łupanego i brązu, prawdopodobnie dla upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia. W 1964 r. słupy zostały usunięte, ponieważ uznano, że stanowią one zagrożenie dla żeglugi.
Podobne budowle znajdują się siedem i pól kilometra na wschód od Fengjie w pobliżu Baidicheng (Miasto Białego Króla). Miasto leży na północnym brzegu rzeki tuż przy wejściu do Qutang Xia. Jak podają legendy, pewien wysoki urzędnik w okresie Zachodniej Dynastii Hań mianował się królem i przeniósł swoją stolicę w to miejsce. Następnie kiedy odkryto studnię, z której wydobywały się wonne opary o białym zabarwieniu, urzędnik uznał to za tak pomyślny znak, że przyjął imię Białego Króla, a swoją stolicę nazwał Miastem Białego Króla.
 
          Tuż za Fengjie rozpoczynają się malownicze Trzy Przełomy (Sanxia), Outang, Wu i Xiling, które ciągną się na długości 200 km aż do Yichang. Szerokość przełomów waha się między 100 a 300 m, przy czym ulega ona zmianie w zależności od pory roku, różnica może sięgać nawet 50 m.
Najmniejszym i zarazem najkrótszym przełomem (ma tylko 8 km długości) jest Qutang Xia, ale za to rzeka, przepływając przez niego, ma najbardziej bystry nurt. Wysoko na północnym brzegu, w miejscu zwanym Fengxiang Xia (Przełom Miechów) można dojrzeć kilka szczelin w skałach. Mówi się, że kiedyś ten rejon zamieszkiwały starożytne plemiona, których zwyczajem było umieszczanie trumien ze zmarłymi wysoko w górskich jaskiniach. W szczelinach odkryto dziewięć trumien, w których znaleziono miecze z brązu, zbroje i inne starożytne narzędzia, choć ich wiek ustalono na późny okres Epoki Walczących Królestw.
          Wu Xia ma około 40 km długości, a skały wznoszą się na wysokość ponad 900 m. Przełom słynie z tablicy zwanej Kongming, olbrzymiej płyty skalnej u podnóża Wierzchołka Nieśmiertelnych. Kongming to oficjalne imię Zhuge Lianga, dowódcy państwa Snu w okresie Trzech Królestw (220-80 n.e.). Na tablicy tej uwieczniony został układ mówiący o sojuszu państw Shu i Wu, sprzymierzonych przeciwko państwu Wei. Na południowym brzegu rzeki, na trasie przełomu leży miasto Badong, węzeł komunikacyjny, z którego rozchodzą się drogi w kierunku zachodniej części prowincji Hubei.
 
          Po dopłynięciu do miejsca między przełomami Qutang i Wu statki zatrzymują się, aby umożliwić pasażerom przesiadkę na wodoloty i odwiedzenie Xiao Sanxia (Trzech Małych Przełomów) wzdłuż Daning He. Bez wątpienia są one najbardziej malowniczą częścią rejsu po Jangcy. Są one znacznie węższe od swoich wielkich odpowiedników i sprawiają na patrzącym z dołu ogromne wrażenie. Na porośniętych drzewami i zaroślami stromych kilkusetmetrowych zboczach opadających do rzeki zobaczyć można różne napisy w języku chińskich, fantastyczne formacje skalne o bardzo poetyckich nazwach, jak również przy odrobinie szczęścia wypatrzyć stada małp. Po około 2 godzinnym rejsie wodolotem następuje godzinna przerwa i czas na podziwianie widoków Małych Przełomów z góry.
 
          Xiling Xia jest trzecim, najdłuższym z Trzech Przełomów liczy 80 km długości. Przy jego końcu znajduje się olbrzymia zapora Gezhou. Jest to gigantyczna, betonowa konstrukcja, być może jedna z największych tego rodzaju w świecie. Koniecznie trzeba zobaczyć, jak statek przeprawia się przez kolejne śluzy - w tym miejscu pokonywane są kilkudziesięciometrowe różnice poziomów.
Kolejny przystanek wiele statków ma w przemysłowym mieście Yichang, które uznaje się za wrota górnego odcinka Jangcy. W przeszłości miasto o historii sięgającej czasów dynastii Sui okalały mury. W pobliżu dworca kolejowego można wsiąść do autobusu do Baima Dong (Jaskinia Białego Konia). Po opłaceniu wstępu jest możliwość podziwiania z łódki lub z bliska okazałych stalaktytów i stalagmitów. W odległości 5 min drogi od wyjścia z jaskini znajduje się równie niezwykła Sanyou Dong (Jaskinia Trzech Gości) oraz górski szlak z widokiem na rzekę Jangcy.
          Następnie po minięciu Yichangu w miejscowości Zhicheng statek przepływa pod gigantycznym mostem Chang Jiang Qiao o długości 1700 m, zawieszonym nad rzeką Jangcy. Środkiem mostu przebiegają dwie linie kolejowe, a po obu stronach znajdują się jezdnie. Most został otwarty w 1971 r. Następnym większym miastem jest przemysłowe Shashi. Od czasów dynastii Tang było ono ważnym ośrodkiem handlowym. W okresie powstania Taipingów, kiedy to handel w dolnym biegu Jangcy zamarł, Shashi przezywało wielki rozwój.
 
          Po minięciu Shashi rejs staje się już mniej atrakcyjny - płynie się monotonnymi równinami centralnej części Chin. Rzeka w tym miejscu tak bardzo się rozszerza, że zaledwie widać brzegi. Statek płynie dalej do miasta Chenglingji leżącego w zlewisku jeziora Dongting (Hu) i Jangcy. Z tego miejsca statek płynie jeszcze około 10 godzin do Wuhanu, gdzie rejs dobiega końca.
 
 
 


Copyright 2001-2003 by Globtroter.pl & Łukasz Wall | Wszelkie prawa zastrzeżone.