Galeria zdjęć

The wave

USA / Arizona / vermilion Cliff

Zdjęcia: vermilion Cliff, Arizona, The wave, USA
odsłon: 4958 | poleca: 37 osób | ocena techniczna: 5 | ocen: 16 | w schowku: 6 osób
Data dodania
2012-08-14 15:55
Data wykonania
lipiec 2012

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Siła natury :))

Co tu pisac-jest swietne:)

Wyjątkowe ujęcie. Przepiękne.

Fantastyczne......

Bardzo ładna pocztówka.

...i chwała Ci za to :)

nie mogłam się oprzeć..., więc "odkurzyłam" to zdjęcie komentarzem...:)

piękne zdjęcie

Nazywa się to erozja, oto jak powstało, pozwolę sobie wkleić info z mojej strony:) - "To, co możemy dzisiaj, zobaczyć to część z pierwotnych warstwowych wydm ukształtowanych w niezwykle formy lądowe i odkryte przez erozje po wiekach formowania. Spektakularne wstęgi kolorów nazywane”liesegang bands” zostały stworzone przez ruch i szybkość utleniania się minerałów takich jak magnez czy żelazo.
Cienkie żyły czy płaty kalcytu wcięły się w piaskowiec dodając kolejny wymiar do tego niezwykłego krajobrazu.
W czasie letnich monsunów powstawały miedzy tymi wydmami oazy – a gdzie woda tam i życie. Dziś piaskowiec ukazuje nam ślady pozostawione przez prehistoryczne owady (kopały drobne norki) oraz małe trójpalczaste dinozaury poszukujące jedzenia pomiędzy piaszczystymi nasypami.

200 mln lat temu , kiedy dinozaury rządziły na lądzie cały ten region był ogromna piaszczysta pustynia gdzie potężne wiatry formowały piasek w wydmy. Istniały małe oazy , przy których gromadziły się zwierzęta.
Przez miliony lat młodsze formacje pokrywały wydmy. W końcu piasek został ściśnięty I sklejony przez minerały tworząc osadowa warstwę skalna , która geologowie nazywają The Navajo Sandstone Formation.
15 mln lat temu wraz z wznoszeniem się Colorado Plateau, erozja młodszych warstw skalnych odkryła pierwotne wydmy ukazując warstwy i faliste wzory,które widzimy dzisiaj.
Wydmy takie same jak te które uformowały Coyote Buttes można znaleźć 60 mil na zachód w Coral Pink Sand Dunes State Park.
Fale piaskowca Navajo Sandstone pochodzą w Coyote Buttes z okresu jurajskiego.
Niezwykle rzeźby I formacje skalne to rezultat działalności potężnych wiatrów sprzed milionów lat"...Pozdrawiam;)

niesamowite co natura potrafi stworzyć ciekaw jestem jak się nazywa taki proces kształtowania skał w ArizonieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / podkarpackie / Sanok

POLSKA / Pomorze / Gdańsk

POLSKA / Pomorze / Gdańsk

KAMERUN / Yaounde / Yaounde

KAMERUN / Ngaoundere / Djaba

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl