Galeria zdjęć

Pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej

POLSKA / Podlasie / Dubicze Cerkiewne

Zdjęcia: Dubicze Cerkiewne, Podlasie, Pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, POLSKA
odsłon: 1603 | poleca: 0 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2017-10-07 17:39
Data wykonania
lipiec 2017
Miejsce
Dodane do galerii
Moje Podlasie

Opis zdjęcia
Pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wojny na terenie gminy Dubicze Cerkiewne - coś takiego, to w Polsce rzadkość...

Komentarze do zdjęcia

Ru_da - nie zrozumiałaś mnie tym razem, no albo ja się niejasno wyraziłem. Akurat w 100 % mam zdanie odmienne. Nie jestem za usuwaniem tych obelisków, pomników choć akurat mój stosunek do armii cz. jest delikatnie mówiąc wrogi. Traktuję je jako element historii naszej ojczyzny. I nie krytykuję broń boże mieszkańców - po prostu stwierdziłem fakt. Choć w innych rejonach też takie ciekawostki można znaleść - np. taki Janów Podlaski ( to już Lubelszczyzna) obelisk sławiący armię cz. znajduje się przy murze kościoła albo np. w poblizu Żelechowa znajduje się pomnik - teraz uwaga !!!- poświęcony dwóm policjantom granatowym, którzy zginęli z rąk bandytów z AK. Przetrwał do dziś.

Mayer - tego, że zdanie lokalnej społeczności nie będzie miało najmniejszego znaczenia, akurat jestem w 100% pewna i to nie tylko w tej jednej sprawie. Pomnik więc zniknie. Mnie nie będzie go szkoda, jednak wydaje mi się, że aby krytykować zdanie mieszkańców w sprawie wdzięczności Armii Czerwonej, trzeba by było głębiej zainteresować się historią tych terenów i przyczynami tej sytuacji. Ja bliżej nie interesowałam się tą sprawą i jak napisałam - nic mi do tego. Zamieściłam to zdjęcie, bo mnie ten pomnik zaskoczył i uznałam to za ciekawostkę. Zamieściłam też fotkę obelisku z Ciełuszek, o którym wspominasz. W celu sprostowania chcę powiedzieć, że nie jest to krzyż chwalący armię czerwoną, lecz poświęcony "pamięci wszystkich bohaterskich oswobodzicieli ojczyzny". W Klejnikach nie widziałam, więc nie wiem. Generalnie nie staję w obronie tych "pamiątek", lecz traktuję je jako ciekawostkę i część historii tej ziemi i jej mieszkańców - tak samo godnych szacunku, jak mieszkańcy innych rejonów.Pozdrawiam.

Wedle uchwalonych przepisów - zdanie mieszkańców lub lokalnej społeczności nie będzie miało żadnego znaczenia. Mają być usunięte i już. Swoją drogą Podlasie to wyjątkowa kraina również pod względem ....ilości obelisków chwalących armię czerwoną. I tak np. we wsi Cieluszki (to ta na szlaku Otwartych Okiennic) znajduje się kamienny krzyż prawosławny poświęcony (sic!) ....armii czerwonej. W miejscowości Klejniki natomiast znajduje się obelisk a pod krzyżem napis głosi - "Żołnierzom armii radzieckiej poległym za wolność naszej ziemi - Proboszcz i wierni parafii Klenickiej" . I tak można by jeszcze długo wymieniać.

Pomnik wystawiony został przez mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne w 1985 r.. Podobno były już podejścia do likwidacji pomnika, różne na ten temat rzeczy lokalne gazety pisały. Ale jak na razie zmieniono tylko nazwę przyległej do parku ulicy (była to wcześniej ul. Armii Czerwonej). Pomnika mieszkańcy bronią i pewnie mają na to jakieś swoje uzasadnienie. Mnie nic do tego, chociaż przyznam, że lekko mnie zaskakuje.

Rzadkość, która ....już długo nie postoi.Obecny rząd wprowadził zakaz propagowania komunizmu lub innych systemów totalitarnych przez pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki - z wyjątkiem obiektów położonych na terenie cmentarzy i innych miejsc spoczynku oraz wpisanych do rejestru zabytków.

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Podkarpacie / Góra Ropczycka

NIEMCY / Dolna Saksonia / Hanower

NIEMCY / Dolna Saksonia / Hanower/Ogrody Królewskie

POLSKA / Mazowsze / Czerwińsk

IZRAEL / Izrael / Jerozolima

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl