Galeria zdjęć
Carski mostek
BIAłORU¶ / Puszcza Białowieska / Puszcza Białowieska
odsłon: |
poleca: osób |
ocena techniczna: |
ocen: |
w schowku: osób
- Autor
- ">
( SO:4.96 | SW:4.84 )
- Typ
- Architektura
- Data dodania
- 2018-02-18 19:51
- Data wykonania
- styczeń 2018
- Miejsce
-
- Dodane do galerii
- Białoru¶
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
Nie ma za co. Ze względów zawodowych otarłam się o temat.
Dzięki frejaX za uzupełnienie.
Kilka słów uzupełnienia - Dwugłowe orły (na terenie całej puszczy) zostały usunięte w okresie pierwszej fali repolonizacji i rewindykacji jak± prowadziła II RP w okresie swego istnienia. Na pocieszenie można dodać, że incjatywa była w tym konkretnym przypadku oddolna, czyli dokonała tego ludno¶ć miejscowa. Z pobudek jak najbardziej niskich. We wczesnych latach 20-tych na tym terenie panowało bezprawie i szabrowano wszystko co się dało. Tym bardziej, że Puszcza była prywatn± własno¶ci± rodziny carskiej. To w tym okresie obszar Puszczy poniósł największe straty materialne. Natomiast replika widoczna na zdjęciu to okres 2010-12, więc trochę po ... powstaniu Białorusi.
Rozmawiałem kiedy¶ ze znajom±, sympatyczn± piosenkark± z Homla, która nie akceptuje rz±dów Łuki, a w jej repertuarze s± piękne, liryczne pie¶ni o miło¶ci, najczę¶ciej jest to piosenka autorska. Zapytalem więc dlaczego w jej pie¶niach nie ma sprzeciwu wobec takiej władzy, odpowiedzała mi - dlatego, że Białorusy nie doro¶li jeszcze do wolno¶ci. Zaniemówiłem, ale w końcu pomy¶lałem, że co¶ w tym jest :(
"(pocz±tkowo chciałem napisać - po odzyskaniu niepodległo¶ci przez Białoru¶ - ale dziwnie by to brzmiało)" (((((-:
Ok, macie załatwione. Nie będę skracał :)
Fajna historia, tak uzupełnione zdjęcie od razu nabiera innego wyrazu. Chociaż z drugiej strony carska wrona, ma dla mnie takie same złe konotacje jak swastyka i sierp. Tylko te ostatnie s± ¶wieższe i jako¶ tak wydaj± się bardziej opresyjne, ale to jest to same dziadostwo. Jeszcze trochę propagandy i okaże się, że rosyjscy carowie byli cool chłopaki.
Nie skracaj Mayer :) więcej takich opowie¶ci proszę!
super historia, wow :)
Drogi Antoni, otóż użyłem być może pewnego skrótu, który Ľle został przez Ciebie odczytany. Tak więc po kolei....Droga pomiędzy miastem królewskim - Prużana- a Białowież± (i dalej z Hajnówk± i Bielskiem Podlaskim) została wybudowana na pocz±tku XX wieku tj. w 1903 roku. Potocznie była zwana Carskim Traktem bo powstała na polecenie Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa. Car i caryca Aleksandra Fiodorowna bardzo lubili Białowieżę i często tu go¶cili. W styczniu 1919 r. okoliczne tereny zostały zajęte przez bolszewików ale już w następnym miesi±cu odbite przez wojsko polskie. W tym krótkim czasie bolszewicy nie zd±żyli dokonać zniszczeń symboli carskich. Te zostały usunięte w latach 20-tych jako symbol okupanta.Po drugiej wojnie ¶wiatowej, droga po stronie polskiej została poszerzona i w tym czasie zostały zlikwidowane mostki (te po stronie białoruskiej nie były ruszane bo i droga nie była przebudowywana). A dwugłowy orzeł na mostkach powrócił po rozpadzie ZSRR (pocz±tkowo chciałem napisać - po odzyskaniu niepodległo¶ci przez Białoru¶ - ale dziwnie by to brzmiało). Niby zwykła droga....a tak się o niej rozpisuję, bo dotarłem do fotografii i dokumentacji z której wynika, że przy jej budowie pracował mój ...pradziadek - Konstanty :)
Polecaj± to zdjęcie
Inne zdjęcia tego użytkownika
Inne zdjęcia z tego kraju:
Carski mostek
BIAłORU¶ / Puszcza Białowieska / Puszcza Białowieska
- Autor
- "> ( SO:4.96 | SW:4.84 )
- Typ
- Architektura
- Data dodania
- 2018-02-18 19:51
- Data wykonania
- styczeń 2018
- Miejsce
- Dodane do galerii
- Białoru¶
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
Nie ma za co. Ze względów zawodowych otarłam się o temat.
Dzięki frejaX za uzupełnienie.
Kilka słów uzupełnienia - Dwugłowe orły (na terenie całej puszczy) zostały usunięte w okresie pierwszej fali repolonizacji i rewindykacji jak± prowadziła II RP w okresie swego istnienia. Na pocieszenie można dodać, że incjatywa była w tym konkretnym przypadku oddolna, czyli dokonała tego ludno¶ć miejscowa. Z pobudek jak najbardziej niskich. We wczesnych latach 20-tych na tym terenie panowało bezprawie i szabrowano wszystko co się dało. Tym bardziej, że Puszcza była prywatn± własno¶ci± rodziny carskiej. To w tym okresie obszar Puszczy poniósł największe straty materialne. Natomiast replika widoczna na zdjęciu to okres 2010-12, więc trochę po ... powstaniu Białorusi.
Rozmawiałem kiedy¶ ze znajom±, sympatyczn± piosenkark± z Homla, która nie akceptuje rz±dów Łuki, a w jej repertuarze s± piękne, liryczne pie¶ni o miło¶ci, najczę¶ciej jest to piosenka autorska. Zapytalem więc dlaczego w jej pie¶niach nie ma sprzeciwu wobec takiej władzy, odpowiedzała mi - dlatego, że Białorusy nie doro¶li jeszcze do wolno¶ci. Zaniemówiłem, ale w końcu pomy¶lałem, że co¶ w tym jest :(
"(pocz±tkowo chciałem napisać - po odzyskaniu niepodległo¶ci przez Białoru¶ - ale dziwnie by to brzmiało)" (((((-:
Ok, macie załatwione. Nie będę skracał :)
Fajna historia, tak uzupełnione zdjęcie od razu nabiera innego wyrazu. Chociaż z drugiej strony carska wrona, ma dla mnie takie same złe konotacje jak swastyka i sierp. Tylko te ostatnie s± ¶wieższe i jako¶ tak wydaj± się bardziej opresyjne, ale to jest to same dziadostwo. Jeszcze trochę propagandy i okaże się, że rosyjscy carowie byli cool chłopaki.
Nie skracaj Mayer :) więcej takich opowie¶ci proszę!
super historia, wow :)
Drogi Antoni, otóż użyłem być może pewnego skrótu, który Ľle został przez Ciebie odczytany. Tak więc po kolei....Droga pomiędzy miastem królewskim - Prużana- a Białowież± (i dalej z Hajnówk± i Bielskiem Podlaskim) została wybudowana na pocz±tku XX wieku tj. w 1903 roku. Potocznie była zwana Carskim Traktem bo powstała na polecenie Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa. Car i caryca Aleksandra Fiodorowna bardzo lubili Białowieżę i często tu go¶cili. W styczniu 1919 r. okoliczne tereny zostały zajęte przez bolszewików ale już w następnym miesi±cu odbite przez wojsko polskie. W tym krótkim czasie bolszewicy nie zd±żyli dokonać zniszczeń symboli carskich. Te zostały usunięte w latach 20-tych jako symbol okupanta.Po drugiej wojnie ¶wiatowej, droga po stronie polskiej została poszerzona i w tym czasie zostały zlikwidowane mostki (te po stronie białoruskiej nie były ruszane bo i droga nie była przebudowywana). A dwugłowy orzeł na mostkach powrócił po rozpadzie ZSRR (pocz±tkowo chciałem napisać - po odzyskaniu niepodległo¶ci przez Białoru¶ - ale dziwnie by to brzmiało). Niby zwykła droga....a tak się o niej rozpisuję, bo dotarłem do fotografii i dokumentacji z której wynika, że przy jej budowie pracował mój ...pradziadek - Konstanty :)
Polecaj± to zdjęcie





























