Galeria zdjęć

Bobolice widok z odległości

POLSKA / śląskie / Niegowa

Zdjęcia: Niegowa, śląskie, Bobolice widok z odległości, POLSKA
odsłon: 142 | poleca: 14 osób | ocena techniczna: 5 | ocen: 2 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2019-02-21 19:54
Data wykonania
lipiec 2018
Miejsce
Dodane do galerii
Zabytki polskie

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Bobolice nigdy tak nie wyglądały. Obecna forma jest wariacją architektów na temat zamku skalnego.

Komentarze do zdjęcia

Bobolice stały się już takim polskim symbolem i polem do dyskusji - Ruina czy odbudowa ? Konserwacja czy zagospodarowanie ? Mnie bliżej do odbudowy niż do twierdzenia, że stracił "ducha historii". Był bowiem w takim stanie, że nawet duchy w kupie rozpadających się gruzów bały się same przebywać...I dlatego przeprowadziły się do Mirowa.

Ładna kompozycja, Jurajski :)

Stracił "ducha historii"... Może lepiej gdyby taki zbudowali w pobliżu, aby pokazać jak wyglądał/ mógł wyglądać zrujnowany zamek w okresie świetności? Takie odbudowy zawsze będą kontrowersyjne.

Ciekawe jak zbadano skład zaprawy? Pewnie smakowo? :):)

Tak, czy inaczej, zamek powstał i stał się atrakcją dla turystów... i filmowców :)

Chyba, że za wariację uznać poniższy przykład.
Właściciel w jednym z wywiadów opowiadał co musiał przechodzić z urzędnikami ministerstwa zabytków. I tak np. Nie chciano mu zaakceptować zaprawy murarskiej kwestionując jej skład. Na pytanie dlaczego - otrzymał odpowiedź że jest niewłaściwa. A jaka jest właściwa ? A tego nikt nie wie bo dokumenty się nie zachowały.....

Nie jest to wariacja architektów, właściciele wiele lat odbudowywali ten zamek w ścisłej współpracy ze specjalistami nawet z Francji. Jedynie do dachu nie mieli zbyt wiele materiałów, wykonali je wg sugestii architektów znających budowę zamków w tym okresie.

Piękne ujęcie i w świetnej do tematu palecie kolorów.

Nawet jeżeli jest to tylko wariacja architektów, to czy nie warta zachwytu ? Już za czasów Jana III Sobieskiego, zamek był w tak opłakanym stanie, że król nie uwzględnił go jako nocleg dla rycerzy zmierzających na odsiecz wiedeńską. Patrząc na stare fotografie - te zaledwie z 2001 - widzimy jedynie kupę gruzów w tym część grożącą w każdej chwili zawaleniu.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

FRANCJA / Burgundia-Franche-Comté / Quingey

KUBA / Stolica / La Habana

POLSKA / województwo opolskie / Moszna

POLSKA / województwo opolskie / Moszna

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl