Galeria zdjęć

Wilno - Ostra Brama.

LITWA / Wilno. / Wilno.

Zdjęcia: Wilno., Wilno., Wilno - Ostra Brama., LITWA
odsłon: 345 | poleca: 2 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-02-05 15:17
Data wykonania
czerwiec 2014
Miejsce

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Jeden z symboli Wilna - Ostra Brama (Auśros Vartai), zwana też Bramą Miednicką.

Komentarze do zdjęcia

Jeden z symboli Wilna - Ostra Brama (Auśros Vartai), zwana też Bramą Miednicką -- była początkowo jedną z pięciu bram miejskich, umożliwiającą wjazd na wileński cmentarz oraz na trakt wiodący na ziemie ruskie. Dzielnicę wokół niej nazwano niegdyś od klinowatego układu umocnień miejskich "Ostrym Końcem", stąd wziełą się dzisiejsza nazwa. Mury otoczyły stolicę Litwy w XVI w., rozebrano je około 1800 r. z polecenia włądz rosyjskich. Ostra Brama jest jedyną zachowaną bramą Wilna, ale wiąże się z sanktuarium maryjnym, którego sława wychodzi daleko poza granice Polski i Litwy. Obraz widoczny jest bezpośrednio z ulicy, a żywy wciąż obyczaj nakazuje zdejmowanie nakrycia głowy podczas przejścia pod wizerunkiem (niegdyś respektowano to niezależnie od wyznania). Renesansowa brama pochodzi z początku XVI w., zbudowana jest na planie kwadratu, a do jej wschodniego boku dobudowano najdłuższy zachowany fragment murów miejskich. Jej szczyt wieńczy z czterech stron piękna attyka polska z początku XVII w., z wizerunkiem Pogoni odfrontu. (info "Najpiękniejsza miejsca Wilna")

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Dolina Noteci / Nadnoteckie łęgi

GRECJA / - / -

GRECJA / - / -

GRECJA / - / -

GRECJA / - / -

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl