Galeria zdjęć

Bereżnica Wyżna - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy.

POLSKA / woj.podkarpackie. / pow.leski.

Zdjęcia: pow.leski., woj.podkarpackie., Bereżnica Wyżna - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy., POLSKA
odsłon: 62 | poleca: 2 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-09-22 17:48
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Cerkiew w Bereżnicy Wyżnej leży poza utartymi szlakami samochodowymi i pieszymi, przez co jest mniej popularna wśród turystów i często pomijana... Cerkiew wybudowano z fundacji Mikołaja Krajewskiego w 1830 lub 1839 roku....Wykonano ją w technice zręb

Komentarze do zdjęcia

Cerkiew w Bereżnicy Wyżnej leży poza utartymi szlakami samochodowymi i pieszymi, przez co jest mniej popularna wśród turystów i często pomijana... Cerkiew wybudowano z fundacji Mikołaja Krajewskiego w 1830 lub 1839 roku....Wykonano ją w technice zrębowej i oszalowano pionowymi deskami. Z bryły budowli wyraźnie wyodrębniony jest babiniec. Całość wieńczy czterospadowy, jednokalenicowy dach obecnie kryty blachą....odnowiona, miało to miejsce w 1902 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, podczas trwania akcji “Wisła” była wykorzystywana przez wojsko. W 1961 roku zamkną ją Urząd do Spraw Wyznań w Rzeszowie....Do wiernych powróciła dopiero w 1970 roku, ale już nie do grekokatolików tylko do kościoła rzymskiego. Wewnątrz do lat 70. XX wieku znajdował się fragment XVII-wiecznego ikonostasu z poprzedniej cerkwi, obecny ikonostas wraz z ikonami pochodzi z XIX wieku, choć brak w nim kilku prazdników, skradzionych w latach 80. XX wieku. Obok cerkwi warto zwrócić uwagę na dzwonnicę z 1830 roku, która kryje dzwon z 1868 roku. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się też kilka starych nagrobków. (info;https://www.bieszczady.net.pl/cerkiew-w-bereznicy-wyznej/).Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

HISZPANIA / EUROPA / HISZPANIA

HISZPANIA / EUROPA / HISZPANIA

NIEMCY / Palatynat Nadrenia / Nahe

POLSKA / Kaszuby / Wejherowo

POLSKA / Wielkopolska / dolina Bogdanki

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl