Galeria zdjęć

Lisowate - kolejna uratowana cerkiew.

POLSKA / woj.podkarpackie. / pow.bieszczadzki.

Zdjęcia: pow.bieszczadzki., woj.podkarpackie., Lisowate - kolejna uratowana cerkiew., POLSKA
odsłon: 42 | poleca: 3 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-10-20 15:41
Data wykonania
lipiec 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Świątynia w Lisowatem jest jedną z najcenniejszych i najbardiej urodziwych w Bieszczadach. "Pochylona ukryta w drzewach staruszka, jedna z ostatnich cerkwi, których architektura pamięta pradawną, średniowieczną Ruś" - pisał Robert Bańkosz - znawca ar

Komentarze do zdjęcia

Świątynia w Lisowatem jest jedną z najcenniejszych i najbardiej urodziwych w Bieszczadach. "Pochylona ukryta w drzewach staruszka, jedna z ostatnich cerkwi, których architektura pamięta pradawną, średniowieczną Ruś" - pisał Robert Bańkosz - znawca architektury cerkiewnej. Określona jest jako typowa cerkiew w stylu bojkowskim. Pierwsza świątynia wzmiankowana była w 1564 r. Obecna, drewniana cerkiew greckokatolicka, p.w. Narodzenia Bogurodzicy zbudowana została w 1832 r. Po 1951 r. stała przez wiele lat opuszczona, z wyjatkiem okresu 1953-1954 kiedy służyła jako magazyn na nawozy sztuczne. Wnętrze zostało wtedy zdewastowane. W 1973 r. staraniem wiernych budynek zamieniono na kościół rzymskokatolicki, który służył w charakterze kościoła filialnego w parafii w Krościenku do lat 90-tych. Po zbudowaniu nowego murowanego kościoła cerkiew została ponownie opuszczona . Przy cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa z XIX w. Przy cerkiewnym cmentarzu kilkanasie nagrobków.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Bory Tucholskie / Dolina Brdy

POLSKA / . / .

TUNEZJA / Góry Atlas / Chebika

TURCJA / południowa Turcja / Side

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl