Galeria zdjęć

Jałowe - cerkiew św. Mikołaja.

POLSKA / woj.podkarpackie. / pow.bieszczadzki.

Zdjęcia: pow.bieszczadzki., woj.podkarpackie., Jałowe - cerkiew św. Mikołaja., POLSKA
odsłon: 39 | poleca: 1 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-10-20 16:14
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Obecna drewniana cerkiew została zbudowana w 1903 r. na wzgórzu pomiędzy Jałowem i Hoszowem. P 1951 r. nie była uzytkowana. W ciągu następnych lat wyposażenie wnętrza zostało rozkradzione i zdewastowane. Od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatol

Komentarze do zdjęcia

Obecna drewniana cerkiew została zbudowana w 1903 r. na wzgórzu pomiędzy Jałowem i Hoszowem. P 1951 r. nie była uzytkowana. W ciągu następnych lat wyposażenie wnętrza zostało rozkradzione i zdewastowane. Od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego p.w. Wniebowzięcia najświętszej Marii Panny. Orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej, częściowo pobita gontem, trójdzielna.Prezbiterium na rzucie prostokąta, przy nim od północy zakrystia.Nawa Szersza i wyższa.Od zachodu węższy i niższy babiniec z nowym przedsionkiem konstrukcji słupowej.W światyni zachowały się fragmenty ikonostasu z 1903 r. oraz późnobarokowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z I połowy XIX w. Obok cerkwi znajduje się dzwonnica - brama murowana z cegły zbudowana na początku XX w. Cmentarz przycerkiewny połączony z cmentarzem grzebalnym otoczony jest wieńcem starych drzew. Zachowało się 11 nagrobków z piaskowca i betonu oraz 3 drewnine krzyże nagrobne.

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

CHORWACJA / Kornati / Kornati

NORWEGIA / Lofoty / Vikten

POLSKA / dolnośląskie / Radków

POLSKA / dolnośląskie / Radków

WłOCHY / Dolomity / Santa Magdalena

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl