Galeria zdjęć

Matka Boska Ostrobramska Królowej Korony Polskiej.

LITWA / Wilno. / Wilno.

Zdjęcia: Wilno., Wilno., Matka Boska Ostrobramska Królowej Korony Polskiej., LITWA
odsłon: 82 | poleca: 1 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-03-12 15:07
Data wykonania
czerwiec 2019
Miejsce

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Cudowny obraz zawieszony jest nad ołtarzem 1786 r., na przeciwko przeszklonych dużych okien (wielkiego centralnego i dwóch miejszych), przez które jest widoczny z ulicy, latem okna są szeroko otwarte. Umieszczono go na wspaniałym antepedium z 1799 r., wykonanym przez wileńskiego złotnika Ignacego Skinderskiego. Oglądając obraz, można stwierdzić ciekawą rzecz, obecny na wielu reprodukcjach wielki pozłacany półksiężyc nie jest częścią wizerunku, tylko odrębnym wotum, ustawionym w 1849 r., u podstawy ramy. Pomiędzzy kolumnami stoją pozłacane figury rodziców Marii - św. Anny i św. Joachima, powstałe pod koniec XVIII w. Resztę śian kaplicy wypełnia 14 tysięcy wotów, wykonanych głównie ze srebra oraz złota, ułożonych tu w1931 i 1932 r., przez Ferdynanda Ruszczyca. Na filarze pomiędzy oknami na przeciw wizerunku wisi blaszka ofiarowana przez marszałka Piłsudzkiego z napisem "Dzięki Ci Matko za Wilno". To chyba jedyny czczony wizerunek maryjny, do którego wierni mają nieograniczony dostęp. W 1799 w ołtarzu po bokach obrazu zainstalowano pozłacane figury rodziców Najświętszej Maryi Panny – św. Joachima oraz św. Anny. W 1849 r. dodano srebrny półksiężyc z wygrawerowanym napisem „Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich, a proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie nadal w łasce i opiece Swojej Przenajświętszej W.I.J. 1849 roku”.

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / woj.podkarpackie. / Polańczyk.

BRAZYLIA / Rio de Janeiro / Sambodrom

BRAZYLIA / Parana / Foz do Iguacu

BRAZYLIA / Amazonia / Las deszczowy Amazonii

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl