Galeria zdjęć

Synagoga w Lesku - wnętrze.

POLSKA / woj.podkarpackie. / Lesko.

Zdjęcia: Lesko., woj.podkarpackie., Synagoga w Lesku - wnętrze., POLSKA
odsłon: 56 | poleca: 0 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-03-30 17:37
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Synagoga powstała prawdopodobnie w połowie XVII w. chociaż niektórzy datują jej powstanie na początek XVIII w. Jest jednonawowa, zbudowana z otoczaków rzecznych, kamienia ciosanego i cegły. W poważnym stopniu zniszczona podczas ostatniej wojny, została w latach 1960-1963 gruntownie odrestaurowana. Niestety wystrój wnętrza nie zachował się, chociaż sama jego architektura zachwyca manierystycznym bogactwem form. Na ścianie wschodniej znajduje się ołtarz, będący uproszczoną kopią ołtarza z synagogi "Złotej Róży" we Lwowie. W ścianie jest szafa ołtarzowa Aron ha-Kodesz paliło się wieczne światło. Pionowa płasczyzna ścian Leskiej synagogi przedzielona jest dwoma gzymsami. Pomiędzy nimi płaskie, półkoliście sklepione wnęki, w których pisane były cytaty z Tory. Płaszczyzny ponad drugim gzymsem między oknami, były zapewne pokryte malowidłami. Z przedsionka do sali modlitewnej wchodzi się przez żelazne, kute drzwi, osadzone w kamiennym portalu. Przy ścianie zchodniej znajduje się piętrowa przybudówka. Z sali na piętrze, przez specjalne okienka, kobiety miały podgląd na salę modlitewną do której miały wstęp wzbroniony. - info z tablicy informacyjnej przy obiekcie.

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

BRAZYLIA / Amazonia / Las deszczowy Amazonii

BRAZYLIA / Amazonia / Wioska Indian Ayala

BRAZYLIA / Amazonia / Rzeka Amazonka

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Sal / Santa Maria

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA / Sal / Santa Maria

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl