Galeria zdjęć

budda

CHINY / Xian / Swiatynia

Zdjęcia: Swiatynia, Xian, budda, CHINY
odsłon: 4922 | poleca: 9 osób | ocena techniczna: 4.89 | ocen: 10 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2010-04-15 09:32
Data wykonania
styczeń 2010
Miejsce

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

5 za foto i obszerny opis :)

Znaczenie swastyki znam. Widziałam ją m.in. w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej, w barierce klatki schodowej.Byłam zaskoczona, że ukazywana jest na piersi Buddy

podaje wyjasnienie dotyczace tego znaku ale prosze zwrocic uwage na ramiona swastyki wyjasnienie ze strony:
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://torlin
A przecież swastyka jest nie tylko jednym z najpowszechniejszych i najstarszych, ale najbardziej uniwersalnych znaków, symbolizowała ona życie, światło, płodność, wybawienie i, co szczególnie istotne, słońce z jego ruchem na nieboskłonie. Etymologia wywodzi jej nazwę z sanskrytu (svastika) , od złożenia słów: „svasti” oznaczającego „powodzenie”, „su” – „dobrze” i „asti” – „on jest”. Pierwsze znalezione wizerunki powstały w Armenii (rysunki skalne w dolinie Ararat) 10 tys. lat p.n.e., później przez Tygrys i Eufrat swastyka dotarła do Indii. Pod koniec stycznia 2005 r. brytyjscy Hindusi zaprotestowali przeciw propozycji Komisji Europejskiej, by zakazać swastyki w krajach Unii. „Używamy swastyki od 5 tys. lat. To symbol szczęścia, który odpędza zło – tłumaczył sekretarz generalny Forum Hinduskiego w Wielkiej Brytanii. – To tak, jakby zakazać używania krzyża, bo Ku-Klux-Klan palił krzyże”. W Chinach znano swastykę pod nazwą wan, można ją znaleźć w rękopisach założyciela tej religii Lao-Cy, jest do dzisiaj symbolem nieśmiertelności i długowieczności. Ukazywana na piersi Buddy oraz, jako jeden z pomyślnych znaków na jego stopie, oznaczając klucz do raju, a z Chin dotarła także do Tybetu, Nepalu i Japonii, gdzie zdobiono nią miecze, sztandary bojowe oraz herby (były wśród nich swastyki trójramienne, a także nietypowe z pięcioma ramionami). Obecna była także w kulturach Majów i Azteków. W Europie znali ten znak Rzymianie, Grecy, Skandynawowie, Baskowie, Germanowie, a także Słowianie.

czyż dobrze widzę : swastyka ?Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / x / x

UZBEKISTAN / Buchara / Buchara

FRANCJA / Côte d'Azur / Cannes

UKRAINA / Obwód lwowski / Lwów

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl