Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Irlandia Północna > IRLANDIA


AndrzejR AndrzejR Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IRLANDIA / brak / Belfast / Ogród botaniczny w BelfaścieIrlandia Północna (Ulster) leży w północno - wschodniej części Irlandii i należy pod względem politycznym i administracyjnym do Wielkiej Brytanii. Irlandię Północną zamieszkuje ponad 1 630 000 ludzi a jej powierzchnia wynosi 14 120 km2.


Irlandia Północna pod względem geologicznym została ukształtowana w trzeciorzędzie. Znajduje się tu słynna kolumnowymi bazaltami wyżyna Antrim związana z ożywieniem wulkanicznym w okresie alpejskich ruchów górotwórczych, podobnie jak sąsiednie starsze łańcuchy górskie i ona znajduje swój odpowiednik szkocki po drugiej stronie Kanału Północnego. W centralnej części Ulsteru w rozległym zapadlisku powstało Lough Neagh największe jezioro Wysp Brytyjskich. Ostatecznie ukształtował powierzchnię Ulsteru lądolód skandynawski. Na polodowcowych glebach o skalistym podłożu w wyniku bardzo wilgotnego klimatu powstały słynne irlandzkie torfowiska zajmujące znaczną część powierzchni kraju. Wilgotny łagodny klimat sprzyja wzrostowi traw, mchów i paproci w ciągu całego roku i dzięki nim Irlandia zyskała miano "Zielonej" Mówi się o irlandzkiej pogodzie, że w jednym dniu ofiarowuje łzę i uśmiech, deszcz i słońce i nie ma w tym wcale przesady. Właśnie taka pogoda powitała mnie w pewien lipcowy poranek kiedy to przybyłem do Belfastu-stolicy Ulsteru.


Znalazłem się w Belfaście tuż po zakończeniu słynnych marszów orańskich związanych ze zwycięstwem Wilchelma Orańskigo nad katolikami w XVIII w. W ciągu kilku kolejnych dni zwiedziłem cały Belfast wraz z okolicami. Rzeczą uderzającą każdego turystę w Belfaście są wysokie mury oddzielające od siebie wrogie dzielnice katolickie i protestanckie. Pamiątką po niedawnych demonstracjach były rozbite szyby w oknach, barykady na ulicach oraz spalone samochody. Na ulicach były widoczne liczne patrole wojska i policji a z powietrza miasto patrolowały śmigłowce armii brytyjskiej.


Konflikt między protestantami a katolikami w Irlandii Północnej jest już bardzo stary. Za jego pocz±tek można uznać wiek XVII kiedy to republikańska Anglia podbiła całą Irlandię. Na obszarach północnych rozpoczęło się osadnictwo kolonistów angielskich oraz szkockich. Zarówno jedni jak i drudzy byli protestantami a osiedlając się otrzymywali najlepsze ziemie, przy jednoczesnym usuwaniu z tych obszarów Irlandczyków. Największe postępy w kolonizacji udało się odnieść Anglikom w Północnej Irlandii i dlatego też po powstaniu Irlandczyków przeciwko Anglii Brytyjczycy zgodzili się na utworzenie wolnego państwa Irlandii ale bez sześciu północnych hrabstw - dzisiejszego Ulsteru.


Od 1968 roku trwa w Ulsterze nie wypowiedziana brutalna wojna domowa. Bojownicy z IRA (Irlandzka Armia Republikańska) wykonują wyroki śmierci, podkładają bomby, natomiast bojówki protestanckie także nie przebierają w środkach, morderczy zamach czy bomba to także ich dziedzina. Katolicy pragną aby Ulster został przyłączony do Irlandii, z kolei protestanci pragną pozostać w ramach Wielkiej Brytanii.


W latach 90tych obie strony konfliktu doszły do wniosku że należy zakończyć krwawą wojnę. Kilkumiesięczne rozmowy w Stormoncie, mimo ciągłych prowokacji ekstremistów zakończyły się w Wielki Piątek 1998 roku podpisaniem porozumienia między rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz najważniejszymi stronnictwami w Irlandii Północnej. Postanowiono wybrać parlament Irlandii Północnej, powołać gabinet koalicyjny oraz wspólną Radę dla Irlandii która ma się zajmować transportem, rolnictwem i turystyką. Niestety w czasie mojego 2-tygodniowego pobytu, w Ulsterze w lipcu 1998 roku spirala przemocy ciągle trwała. W tym okresie w Belfaście i okolicy zginęło 5 osób.


Ale Irlandia Północna to nie tylko Belfast. Na wybrzeżu atlantyckim główną atrakcją jest tzw. Grobla Gigantów. Jest to skupisko ponad 40 tysięcy bazaltowych sześciokątnych słupów wychodzących w ocean. Legenda głosi że ten ósmy cud świata zbudował irlandzki olbrzym który chciał połączyć się ze swoją ukochaną ze Szkocji. Jakkolwiek spojrzeć na tą legendę to jednak zdecydowanie warto zobaczyć ten cud natury. Jedyna niedogodnością dla północnych obszarów Ulsteru, tam gdzie znajduje się Grobla Giganta, jest słaba sieć połączeń autobusowych, lecz zawsze przecież można liczyć na tak popularną formę podróżowania jaką jest auto-stop.


Drugim wartym zwiedzenia regionem jest okolica miasta Newcastle wraz z okolicznymi górami. Newcastle położone jest nad Morzem Irlandzkim, zaledwie 15 kilometrów od granicy z Republiką Irlandzką. Jest to jedyne miasto wypoczynku morskiego w Irlandii Północnej. Oprócz możliwości plażowania i podziwiania odległych odpływów (morze cofa się o 300 metrów od brzegu) istnieje możliwość wybrania się na wycieczkę w pobliskie góry. Kiedy wybrałem się na taką wycieczkę byłem wprost zachwycony malowniczością tego zespołu górskiego. Piękne lasy, urocze wodospady i tajemnicze, okryte prawie całoroczną mgłą kopulaste szczyty sprawiają niesamowite wrażenie.

Na zakończenie pozostaje mi jedynie życzyć aby każdy z czytających te słowa wybrał się do Irlandii a szczególnie do Irlandii Północnej, krainy o której tak mało ciągle wiemy.

Zdjęcia

IRLANDIA / brak / Belfast / Ogród botaniczny w Belfaście

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl